Velcí dodavatelé jako ČEZ zneužili situace. Za elektřinu a plyn účtují nehorázné ceny, řekl Písařík

Situace kolem dodavatelů poslední instance je poněkud jiná, než jak se veřejně prezentuje, oznámil na tiskové konferenci Jiří Písařík, který se vyjádřil ke konci své firmy Bohemia Energy. Za ukončení dodávek elektřiny a plynu se omluvil zákazníkům za problémy. Neopomněl však okomentovat způsob, jakým dodavatelé poslední instance této situace zneužili.

Obrovský zisk v režimu DPI

Je třeba říct, že dodavatelům poslední instance spadlo do klína 900 tisíc zákazníků v jeden den,” uvedl Jiří Písařík. Právě tolik domácností totiž jeho firma obsluhovala.

Jak je možné, že v režimu dodavatele poslední instance realizují zisk?” pozastavil se nad vysokými cenami plynu a elektřiny v režimu DPI Písařík. Ten také představil tabulku, která ukazuje, že ceny, které tito dodavatelé účtují svým zákazníkům, výrazně převyšují to, za co teď energie nakupují na spotovém trhu.

Představitelům Bohemia Energy není jasné ani to, proč mnozí jeho klientům radili, aby nikam nespěchali a v režimu DPI klidně nějakou dobu zůstali. Pak jim ale začaly chodit obří zálohy. “To považuji za naprosto neskutečné,” uvedl Jiří Písařík.

Foto: Shutterstock

Končí konkurence na trhu

Ten také oznámil, že nabídl veškerou pomoc s převodem svých zákazníků pod standardní smlouvy u ostatních dodavatelů. Nikdo však tuto pomoc nechtěl využít. Převod klientů tak trvá zbytečně dlouho a lidé musí platit zbytečně moc.

Za nekalou soutěž považuje šéf Bohemia Energy také to, že lidem od dodavatelů poslední instance často přichází jediná nabídka na standardní produkt, který není příliš vysoký a je zafixovaný na dva či tři roky. To je v současné době vysokých cen příliš.

Čtěte také: ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Jiří Písařík tyto události považuje za předzvěst toho, co se bude dít v budoucnosti. Odchodem Bohemia Energy totiž končí obrovská konkurence pro dominantní dodavatele. Ti okamžitě využívají situace a zvýšily svou marži.

Bohemia Energy obsluhovala téměř milion odběrných míst, kterým náhle přestala dodávat elektřinu a plyn. Někteří klienti to považují za podvod, protože teď musí platit mnohonásobně více, a tak chystají hromadnou žalobu.

Čtěte také: Na miliardáře Písaříka z Bohemia Energy se sypou žaloby. Do ciziny už vyváží i své závodní koně v ceně stovek milionů korun

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments