Na miliardáře Písaříka z Bohemia Energy se sypou žaloby. Do ciziny už vyváží i své závodní koně v ceně stovek milionů korun

Miliardář Jiří Písařík poté, co položil svou firmu Bohemia Energy, žije podle všeho ve velkých obavách. Postup ukončení smluv stovkám tisíc zákazníků byl totiž vysoce nestandardní. Navíc způsobil to, že tito lidé teď musí hledat nové dodavatele elektřiny a plynu, ovšem již za výrazně vyšší ceny. Po prvotním šoku, kdy mnozí ještě věřili Písaříkovu vysvětlení, že to zkrátka byznysově nezvládl, se však objevuje stále více hlasů, které říkají, že to byla účelová operace ve snaze maximalizovat zisk, respektive tento zisk z minulých let nepoužít na úhradu potřebných energií.

Jeden z nejbohatších Čechů

Tisíce klientů se rozhodly, že to nenechají jen tak a na majitele firmy, tedy Jiřího a Hanu Písaříkovi, podávají hromadnou žalobu. Připojil se k nim také stát prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. Písaříkovi tak proti sobě mají nemalou sílu a navíc i veřejné mínění. Jakkoliv by to v soudních sporech nemělo hrát roli, reálně může důležitost tohoto případu naklonit misky vah na stranu poškozených.

Jak informoval ekonomický novinář Miroslav Motejlek, Jiří a Hana Písaříkovi berou hrozbu skutečně vážně. Zatímco se mohli domnívat, že jsou kryti za entitou své společnosti Bohemia Energy, možná se v tomto směru přepočítali, protože žaloby budou mířit i na ně coby majitele a manažery firmy. V takovém případě je ale ohrožen i jejich obří majetek, který kumulativně dosahuje miliardové hodnoty. Jiří Písařík je podle časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem ve výši 8,3 miliardy korun.

Společnost Bohemia Energy do poslední chvíle sponzorovala také Písaříkovu finančně náročnou vášeň v závodění na okruzích. / Foto: Shutterstock

Koně jdou do ciziny prý na závody

A tomu odpovídaly také první zachycené operace, které chtěli manželé provést a které podle Motejlka zakázal až soud. Šlo o převody domů a bytů v hodnotě stovek milionů korun. Písaříkovi chtěli tyto nemovitosti převést na účelově založené firmy. V takovém případě už by jim nemohly být zabaveny v rámci úhrady napáchaných škod. Je přitom otázkou, zda se jim některé nemovitosti tímto způsobem přeci jen ukrýt nepodařilo.

V minulém týdnu se objevila také informace analytika Pirátské strany Janusze Konieczného, který se případem zabývá. Podle něj Písaříkovi vyvádějí další svůj majetek, a to z jejich obřího jezdeckého areálu Horse Park Kamenný Dvůr. Konkrétně odtud přesouvají závodní a jezdecké koně, které jen v účetním vyjádření mají hodnotu 120 milionů korun. Reálná cena těchto zvířat však bude ještě mnohem vyšší. Písaříkovi to nicméně prostřednictvím své mluvčí odmítli. Přiznali však, že se koně stěhují, ovšem prý za účelem závodů.

Bohemia Energy sloužila také jako financiér velmi drahých koníčků rodiny Písaříkových. Sám Jiří Písařík se zamiloval do automobilových závodů na okruhu, kdy přes svou firmu financoval svou stáj Scuderia Praha. Jeho syn Adam Písařík je potom parkurovým jezdcem, který využívá služeb rodinného areálu Horse Park včetně drahých koňů.

Krach obří firmy

Bohemia Energy patřila z hlediska obratu k největším firmám v České republice. V posledních letech tržila více než dvacet miliard korun ročně, z čehož po celou dobu fungování generovala významný zisk. Ten její majitelé z firmy vyváděli a nakupovali za něj významný soukromý majetek.

Jedinou šancí poškozených klientů je tak dokázat záměrné pochybení či snad podvod ze strany manželů Písaříkových. Potom mohou být odškodněni jejich majetkem. Pochopitelně ale jen za předpokladu, že se ho ještě předtím nepodaří vyvést pryč.

Foto: Bohemia Energy

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
87 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments