Miliardář Písařík z Bohemia Energy chce znovu dodávat levnou elektřinu a plyn. Prosí klienty, aby ho nežalovali

Nekalé jednání miliardáře Jiřího Písaříka, majitele padlé společnosti Bohemia Energy, která náhle přestala dodávat elektřinu a plyn stovkám tisíc domácností, které teď musí přecházet na podstatně dražší tarify konkurence, pokračuje. Objevily se informace, že Písařík dodávky energií utnul v době, kdy měl ještě nějaké množství nasmlouvané.

Dodávky za původní cenu, ale s podmínkou

Jak se ale ukazuje, toto množství nechtěl prodat malým klientům z řad domácností, když ho může v této době zobchodovat dráže. Již jsme informovali o zjištění, že zbylou elektřinu a plyn Jiří Písařík převedl do poslední společnosti svého někdejšího impéria, Amper Marketu, kde ji nabízí větším odběratelům, typicky firmám, které obvykle odebírají větší množství energií. Tehdy zdroje uváděly, že elektřinu a plyn nabízí za ceny, které jsou v současnosti atraktivní, ovšem zdaleka ne tak nízké, jak byly nasmlouvány.

Deník MF DNES teď rozkryl pokračování tohoto obchodního jednání, které je podle řady odborníků nepřípustné. Písařík totiž prodává energie, které si od něj dopředu koupily domácnosti, a snaží se je zpeněžit za vyšší částku. Ukazuje se však, že Jiří Písařík má k dispozici ještě jeden model: velkým zákazníkům nabízí dodávky i za původní ceny, ale jen na několik týdnů, aby prý překlenuli obtížné období. Má to však podmínku: nesmí žalovat Bohemia Energy ani jeho samotného.

Některým větším zákazníkům tak nyní od Amper Marketu chodí nabídky, ve kterých stojí, že se uzavře dohoda, ve které jsou jasná ustavení o tom, že strany mezi sebou nemají žádné závazky ani nebudou uplatňovat právní nároky. Odměnou je v takovém případě pokračování dodávek za původní ceny na dobu určitou v délce několika týdnů.

Foto: Shutterstock

Písařík hraje o všechno

Zdá se tedy, že se Jiří Písařík snaží tímto způsobem vyvázat z kontraktů, které jeho firmu zavazují k dodávkám, a to “odměnou” za krátkodobé pokračování levných dodávek. To je ale pro majitele firem a jejich hospodáře těžko přijatelná nabídka, protože jim negarantuje žádné jistoty. Navíc je zbavuje možnosti bránit se proti nekalému jednání Bohemia Energy.

Nové dohody jsou podle našeho právníka pro nás jako pro odběratele zcela nevýhodné. Vůbec není jasné, co by se stalo, kdyby ze dne na den úplně přerušili dodávky. Navíc bychom se vzdali práva vymáhat náhradu škody,” říká jeden z oslovených manažerů.

Situace kolem Bohemia Energy se obecně dramatizuje. Soud například zamezil Jiřímu Písaříkovi v jeho pokusu převést nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na schránkové společnosti. Na manžele Písaříkovi, stejně jako na firmy ze skupiny Bohemia Energy, se chystá hromadná žaloba, ke které se připojí tisíce klientů. Firmu chce žalovat také stát. Není vyloučeno, že se připojí i poškozené firmy.

Čtěte také: Bohemia Energy byl podvod miliardáře Písaříka. Stát podá žalobu, klienti mají naději

Je přitom zajímavé, že Bohemia Energy formálně nezkrachovala. Pouze se jednostranně zbavila svých klientů. Případný krach ale není v nejbližší době vyloučen, protože firma do poslední chvíle nabírala nové klienty a vybírala od nich zálohy. Přeplatky přitom dosud nevrátila.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments