Bohemia Energy byl podvod miliardáře Písaříka. Stát podá žalobu, klienti mají naději

Faktický konec společnosti Bohemia Energy vyvolal v České republice dosud bezprecedentní energetickou krizi. Téměř milion domácností se náhle ocitlo bez dodavatele elektřiny a plynu. Za normálních okolností by to nebylo žádné velké drama, jednoduše by totiž za obdobných cen přešli ke konkurenci. Teď však na trhu panuje takový nedostatek energií, že je nutné je prodávat velmi draze i zákazníkům z řad domácností. Ty tak zjišťují, že například místo tří tisíc korun budou platit sedminásobné zálohy. Jenže na ty nemají peníze.

Stroj na miliardy za dobrého počasí

Způsob, jakým se Bohemia Energy zachovala, je přitom krajně podivný. Předně je třeba říct, že až do poslední chvíle byla považována za velmi zdravou firmu, která při pravidelných obratech nad dvacet miliard korun každoročně generovala téměř miliardu zisku. Málokdo tak mohl očekávat, že se společnost podobným způsobem sesype.

Faktem také je, že Bohemia Energy ve skutečnosti nezkrachovala. Pouze se rozhodla ukončit všem svým zákazníkům smlouvy. Mimochodem, pokud by totéž udělali její klienti, znamenalo by to pro ně významné penále.

Bohemia Energy se zjevně vyplatilo podnikat pouze tehdy, když mohla generovat obří zisky, tedy v době, kdy za určitou cenu prodala zákazníkům elektřinu a plyn a následně je sama pořídila s velkou slevou. Ceny obou energií v minulých letech totiž dlouhodobě klesaly. To se však letos změnilo a navíc masivním způsobem.

Dodavatel by tedy musel energie nakoupit za ceny, které převyšují to, za co je prodává svým klientům. Jistě, je to nepříjemné, ale pokud podnikáte na základě takového byznys modelu, je třeba s tím počítat. A zisky vytvořené v minulých letech by měly být v případě potřeby použity pro takový případ. Správný podnikatel ostatně nese určitou odpovědnost za své klienty a zaměstnance.

Foto: Shutterstock

Majitelé zisk firmy utratili za nemovitosti

To však zjevně pro Bohemia Energy neplatilo. Tato firma podle všeho sloužila především k obohacení majitelů, tedy Jiřího a Hany Písaříkových. Z nich se v průběhu let stali jedni z nejbohatších lidí v České republice. Ještě letos, kdy se už situace na trzích zostřovala, nakupovali nemovitosti za stovky milionů korun.

Premiér to teď označil jako podvod. “Podáme trestní oznámení na podvodné jednání. A vrátíme se k institutu hromadné žaloby. Všem poškozeným teď doporučuju, abyste se koordinovali a postupovali jednotně vůči této skupině firem,” uvedl Andrej Babiš na svém facebookovém profilu.

Trestní oznámení má podat ministerstvo průmyslu a obchodu. Zároveň se chystá hromadná žaloba klientů, která podle právníků bude cílit i na samotné majitele a jejich pochybné jednání.

Čtěte také: Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

Ti mají podle všeho z žalob státu a klientů strach, protože se krátce po ukončení činnosti své firmy pokusili převést své obří majetky na jiné osoby. Tomu však soud zabránil.

Foto: Shutterstock, zdroj: Facebook A. Babiše

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments