Důchod nemůže pokrýt všechny náklady. Lidé se musí zajistit sami, jinak budou živořit

V České republice stále převládá myšlenka, že pokud někdo celý život pracoval a platil si důchodové pojištění, měl by ve chvíli, až na to přijde čas, dostat takový důchod, ze kterého bude moci pohodlně žít, platit veškeré své náklady a nebude potřebovat cokoliv dalšího. Tedy například další příjem či úspory.

Důchody budou, ale nedostatečné

Zkrátka je to idea státu, který se o své důchodce dokonale postará a oni už nemusí hnout ani prstem. Je to představa důchodu coby jakési formy odpočinku v podzimu života. Stále více se však ukazuje, že je to model dlouhodobě neudržitelný, a pokud lidé nevezmou zodpovědnost za svůj osud do vlastních rukou, budou v důchodu živořit.

Ne, nenastane to hned. Průběžný důchodový systém ještě nějakou dobu poběží. Stávající pracující do něj budou odevzdávat peníze, které ve skutečnosti nejsou jejich pojištěním, ale jsou to prostředky, z nichž jsou placeny dnešní důchody. Počítá se s tím, že další generace potom budou platit důchody dnešních zaměstnanců.

Takto ale nelze pokračovat donekonečna, přinejmenším ne v takové míře jako dnes, kdy se důchodcům štědře navyšují penze, ačkoliv na to v systému nejsou peníze a už je nutné si na důchody půjčovat. To je první varovný signál, že se to celé může jednoho nepříliš krásného dne zhroutit.

Ne, důchody se nepřestanou vyplácet. Povzdechy nad tím, že dnešní mladí už žádné důchody mít nebudou, nejsou přesné. Něco zcela jistě dostanou, na to je v Evropě sociální stát až příliš zakořeněný. Jen to ale nebude tolik, aby si mohli udržet svůj životní standard, případně vůbec vyžili.

Čtěte také: Průměrný důchod může už brzy přesáhnout hranici 20 tisíc korun. Důchodci z toho však radost mít nebudou

Foto: Shutterstock

I v důchodu si můžete udržet životní úroveň

Ono to na udržení životního standardu totiž není ani dnes. Lidem se odchodem do důchodu obvykle propadnou příjmy na méně než polovinu. Pokud tak byli zvyklí svých dosavadních příjmů využívat, v důchodu se budou muset omezit.

Ačkoliv se dnes může zdát, že se situace důchodců zlepšuje, je to jen přechodný výkyv. O co více se zlepší dnes, o to více propadne v budoucnu.

Zkušenost nás navíc učí, že spoléhat se na nějakou státní důchodovou reformu, která by celý problém zázračně vyřešila, podle všeho nelze. Maximálně půjde o úpravy několika parametrů, které však celý systém nespasí.

Řešení je přitom poměrně jednoduché. Je jednoduše potřeba myslet na zadní kolečka. Nějaká forma důchodového spoření či připojištění člověka příliš nezatíží, pokud ji začne řešit včas. Dnešní třicátníci a čtyřicátníci mohou zkusit investování a z různých produktů si zřídit vlastní důchodový fond, ze kterého potom “na stará kolena” budou žít.

Čtěte také: Do důchodu můžete odejít už v 58 letech. Seznamte se s podmínkami, které je třeba splnit

Může to znít zvláštně, ale postarat se sám o sebe i do budoucna, přináší příjemně osvobozující pocit. Nemusíte pak už tolik spoléhat na to, co vám kdo dá a bát se toho, zda to náhodou nebude příliš málo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments