Zastropování záloh za elektřinu a plyn skončí ještě větším neštěstím. Řešení je jiné

Zákazníkům, které nechala na holičkách společnost Bohemia Energy a další, teď přicházejí nové předpisy záloh na elektřinu a plyn. Po jejich otevření však následuje šok a myšlenka na to, zda se náhodou někde nestala chyba. Zejména v případě plynu nejsou výjimkou až sedminásobně vyšší platby, což ve spojení s již tak vysokými náklady za tuto komoditu, vytváří prakticky neřešitelnou situaci. Lidé nemají peníze na zaplacení takových záloh, protože jsou mnohdy i vyšší než jejich platy či důchody.

Zastropování záloh neznamená úlevu od plateb

Stát se snaží různými způsoby situaci řešit, ovšem zdá se, že zatím netrefil hřebíček na hlavičku. Jako první se odhodlal k tomu, že za listopad a prosinec zrušil DPH z energií. To je ale jakoby plivnul do plápolajícího ohně. Kromě toho, že postiženým domácnostem jejich problém vyřešit nepomohl, navíc ještě přijde o miliardy z DPH od lidí, kteří aktuálně žádným způsobem zasaženi nejsou, protože mají ceny energií zafixované.

Teď jsou tedy velkým problémem zálohy, které jsou jen obtížně uhraditelné. Stát je tedy chce zastropovat, což pravděpodobně skutečně ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem učiní. Podle všeho stačí změnit vyhlášku.

Jenže, co to vlastně znamená? Strop bude stanoven skutečně pouze na zálohy, nikoliv vlastní platby za odebranou elektřinu a plyn. Dnes tak sice domácnosti nebudou muset platit tolik, ovšem jen proto, že zaplatí zálohu, která neodpovídá skutečné ceně za jejich odběr. Tu ale nakonec stejně budou muset uhradit, a to ve chvíli, kdy jim přijde konečné vyúčtování.

Čtěte také: Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

Foto: Shutterstock

Nutná je reálná pomoc

Aktuálně jde především o zálohy pro dodavatele poslední instance, které jsou skutečně vysoké. Zároveň však slouží jako motivace k tomu, aby je klienti rychle opustili a našli si alespoň o něco přijatelnějšího standardního dodavatele. Pokud se ale zálohy zastropují, nejenže se problém odsune a naakumuluje, navíc ještě mnozí méně finančně gramotní jedince ztratí motivaci k rychlému jednání a vydrží u DPI třeba celého půl roku, což je nejdelší možná lhůta. Na konci dostanou fakturu, ze které se jim odečtou zastropované zálohy a zbyde obří nedoplatek.

Bohužel se jeví stále více nevyhnutelné, že problémy části domácností nakonec zaplatí všichni daňoví poplatníci. Zkrátka proto, že situace je pro velkou část domácností bezvýchodná, a pokud by nedostaly reálnou pomoc v nějaké formě dávek, propadnou se do chudoby, dluhů a exekucí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Zastropování záloh za elektřinu a plyn skončí ještě větším neštěstím. Řešení je jiné

  1. Je třeba se zamyslet JAK JE MOŽNÉ, ŽE CENY ENERGIÍ VZROSTLY … NÁSOBNĚ ZE DNE NA DEN, aniž by se stala nějaká celosvětová válečná či přírodní katastrofa. ,, Včera” bylo vše v normálu, NIC co by mohlo zdůvodnit lichvářské zdražení elektřiny a plynu se nestalo, a přesto miliardáři zdražili. Podivné, VELMI PODIVNÉ. Mají snad málo na vesmírnou turistiku? Asi tak nějak.

    1. Nevzrostly ze dne na den. Svižně rostly už od léta, akorát se o tom moc nemluvilo. Současný výkyv je navíc krátkodobý, od poloviny listopadu půjdou ceny na burze dolů, což se ovšem v cenících v ČR nepromítne. Tam zůstanou ceny vysoké. Profitovat z poklesu budou jen ti, kteří mají uzavřené spotové tarify.

  2. nižší zálohy určitě pomůžou a skutečná spotřeba, myslím si že se dá ušetřit a hlídat si spotřebu, tak aby vás nezrujnovala, přinejhorším vypněte plyn a běžte si lehnout s kovidem do nemocnice nebo jedte na dovolenou a vratte se až najaře.

  3. Problém je v tom, že ceny energií nevzrostly tolik, jak se nám snaží ti svinští energošmejdi z ČEZu a spol. vnutit. Plyn se prodává na burze za 67,- EUR/MWh, což je nějakých 1700,- a po 8. listopadu patrně spadne pod 50 EUR. Průměrná spotřeba staršího RD je 20-30MWh ročně, v současnosti tedy nějakých 35-55.000,- vč. poplatků. To odpovídá nějakým 3-5.000,- měsíčně. Zastropování záloh problém samozřejmě řeší, protože DPI chtějí naprosto absurdní ceny a vůbec nepředpokládají to, že lidé třeba sníží svou spotřebu na 1/3 oproti loňsku a tudíž zaplatí za energie jen zlomek. Pokud klienti BE a dalších přejdou na SPOTové ceny, lze nyní předpokládat, že oproti absurdním ceníkovým cenám a zcela neopodstatněnému zdražení výrazně ušetří. Burzovní ceny poletí dolů, a to výrazně, pokud Rusko dodrží co slíbilo. Nenechte se napálit a neupisujte se k fixům za současné ceny, je to blbost.

  4. Předpokládám, že zase vzniknou dva tábory. Jeden bude vroucně vzpomínat na socialismus a druhý hájit svobodu podnikání. Nikoho zase nenapadne, že do obchodu spekulace nepatří. Proč? Protože na rozdíl od karet je to jednostranný hazard, ve kterém zákazník nemá žádnou šanci. Stát tu (doufejme, že to tak je) chtěl rozšířit konkurenci. A nyní je trestán zákazník, protože tu kdosi nezvládl marketing. No a zase to nikomu oči neotevře.

  5. Toto je uměle vyvolané EU. Jedná se o zelené šílenství aby si lidé postupně zvykaly na ekologické nesmysly co se narodí v churavych moscich představitelů diktatury EU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *