Zastropování záloh za elektřinu a plyn skončí ještě větším neštěstím. Řešení je jiné

Zákazníkům, které nechala na holičkách společnost Bohemia Energy a další, teď přicházejí nové předpisy záloh na elektřinu a plyn. Po jejich otevření však následuje šok a myšlenka na to, zda se náhodou někde nestala chyba. Zejména v případě plynu nejsou výjimkou až sedminásobně vyšší platby, což ve spojení s již tak vysokými náklady za tuto komoditu, vytváří prakticky neřešitelnou situaci. Lidé nemají peníze na zaplacení takových záloh, protože jsou mnohdy i vyšší než jejich platy či důchody.

Zastropování záloh neznamená úlevu od plateb

Stát se snaží různými způsoby situaci řešit, ovšem zdá se, že zatím netrefil hřebíček na hlavičku. Jako první se odhodlal k tomu, že za listopad a prosinec zrušil DPH z energií. To je ale jakoby plivnul do plápolajícího ohně. Kromě toho, že postiženým domácnostem jejich problém vyřešit nepomohl, navíc ještě přijde o miliardy z DPH od lidí, kteří aktuálně žádným způsobem zasaženi nejsou, protože mají ceny energií zafixované.

Teď jsou tedy velkým problémem zálohy, které jsou jen obtížně uhraditelné. Stát je tedy chce zastropovat, což pravděpodobně skutečně ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem učiní. Podle všeho stačí změnit vyhlášku.

Jenže, co to vlastně znamená? Strop bude stanoven skutečně pouze na zálohy, nikoliv vlastní platby za odebranou elektřinu a plyn. Dnes tak sice domácnosti nebudou muset platit tolik, ovšem jen proto, že zaplatí zálohu, která neodpovídá skutečné ceně za jejich odběr. Tu ale nakonec stejně budou muset uhradit, a to ve chvíli, kdy jim přijde konečné vyúčtování.

Čtěte také: Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

Foto: Shutterstock

Nutná je reálná pomoc

Aktuálně jde především o zálohy pro dodavatele poslední instance, které jsou skutečně vysoké. Zároveň však slouží jako motivace k tomu, aby je klienti rychle opustili a našli si alespoň o něco přijatelnějšího standardního dodavatele. Pokud se ale zálohy zastropují, nejenže se problém odsune a naakumuluje, navíc ještě mnozí méně finančně gramotní jedince ztratí motivaci k rychlému jednání a vydrží u DPI třeba celého půl roku, což je nejdelší možná lhůta. Na konci dostanou fakturu, ze které se jim odečtou zastropované zálohy a zbyde obří nedoplatek.

Bohužel se jeví stále více nevyhnutelné, že problémy části domácností nakonec zaplatí všichni daňoví poplatníci. Zkrátka proto, že situace je pro velkou část domácností bezvýchodná, a pokud by nedostaly reálnou pomoc v nějaké formě dávek, propadnou se do chudoby, dluhů a exekucí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments