Nejlepší spořicí účty – listopad 2021. Úroky konečně rostou

Kam uložit peníze, aby nesly alespoň nějaký úrok? To byla dlouhou dobu takřka neřešitelná otázka. Úrokové sazby byly tak nízko, že se bankám vůbec nevyplatilo lákat k sobě další peníze, a tak držely své úroky na spořicích produktech na extrémně nízkých úrovních.

To začalo být obzvlášť nepříjemné ve chvíli, kdy do České republiky dorazila vysoká inflace. Ta aktuálně atakuje pět procent a nová data za pár dní zřejmě ukáží, že v říjnu už růst cen tuto hranici překročil. Podle odborníků přitom zdaleka nejsme u konce a ceny dále rychlým tempem porostou. Týká se to navíc všech segmentů ekonomiky.

Inflaci pořád nedoženete

V tento moment už musela zasáhnout Česká národní banka, která zvyšuje hlavní úrokovou sazbu rychlým tempem. Další navýšení se očekává na listopadovém zasedání, které proběhne už za několik málo dní. Podle ekonomů dojde k dalšímu citelnému zvýšení v rozmezí od 0,5 do 0,75 procentního bodu.

V tomto prostředí už si banky mohou dovolit navyšovat úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Situace tedy začíná být veselejší.

Na druhé straně je nutné podotknout, že ani po navyšování v posledním měsíci úroky ani zdaleka nedosahují výše inflace a stále za ní značně zaostávají. Tento rozdíl by se však v příštích měsících měl začít snižovat s tím, jak efekt hlavních úrokových sazeb řízených ČNB projde ekonomikou.

Foto: Shutterstock

Nejlépe úročené spořicí účty

Jako první navýšila úrokové sazby Trinity Bank, která teď nabízí spolehlivě nejzajímavější úrok na trhu, jakkoliv 1,58 procenta ročně stále nepůsobí jako žádný velký trhák. Je ale sympatické, že tato banka se řídí rozhodnutími ČNB a úroky zvyšuje či snižuje v podobné míře jako centrální bankéři. Pokud tak dojde k dalšímu navýšení úrokové sazby, bude to v této bance zase o něco zajímavější. Trinity Bank na vklad nemá žádné podmínky.

Zajímavým způsobem navýšila úrok také ruským kapitálem vlastněná Expobank, která teď nabízí 1,4 %. Opět je velkou výhodou, že je to bez jakýchkoliv podmínek a stropu pro výši vkladu.

Sazby navýšila také Moneta Money Bank, a to na 1,5 %. Příjemné je, že zrušila podmínky na aktivní využívání připojeného běžného účtu. Zůstal však strop v podobě úložky jeden milion korun. Vše nad ní je úročeno jen 0,5 %.

Úroky zvýšila také Air Bank, Hello Bank či Banka Creditas. Tady už ale platí, že je to atraktivní spíše pro menší vklady.

Top 5 nejlépe úročených spořicích účtů – listopad 2021

  • Trinity Bank – 1,58 %
  • Moneta Money Bank – 1,5 % – do 1 milionu korun, pak 0,5 %
  • Expobank – 1,4 %
  • Banka Creditas – 1,3 % – do 350 tisíc korun
  • Hello Bank – 1 % – do 200 tisíc korun

Foto: Shutterstock, zdroj: sazebníky bankovních domů

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments