Chyby, které vás mohou připravit o velkou část důchodu, aniž byste si toho všimli

Důchody se týkají každého Čecha, přičemž jen málokdo opravdu rozumí tomu, jakým způsobem se vypočítávají a má tak představu o tom, na co by měl mít v době odchodu do penze nárok. Není tedy divu, že toto téma obestírají nejrůznější mýty. Ty mohou být jen zavádějící, ale někdy také poměrně nebezpečné. Pokud byste jim totiž uvěřili a řídili se jimi, mohlo by se stát, že zbytečně přijdete o peníze, které vám na důchodu náleží. Není bohužel výjimkou, že někdo v důsledku rozšířeného mýtu udělá chybný krok, následkem čehož je mu vyměřen nižší důchod.

Důchody se počítají z výdělků za posledních 10 let

Toto není ani tak mýtus, jako spíše už dávno překonaná záležitost. Přesto mnozí stále věří a tvrdí, že důchody se vypočítávají z výdělku, který dotyčný měl v posledních deseti letech. S trochou nadsázky by tak bylo možné celý život nepracovat a deset let před důchodem si pořádně “máknout”. Jenže takové pravidlo už neplatí. V roce 1995 totiž došlo ke změně pravidel důchodového pojištění.

Dnes jsou proto pro výpočet důchodu rozhodující dva faktory: délka důchodového pojištění a zároveň výše vašich příjmů po celou dobu pracovní činnosti, kdy jste do systému přispívali. Z toho se následně vypočte výsledný důchod. Při výpočtu důchodu se zohledňují výdělky od roku 1986 až do roku, který předcházel odchodu do důchodu.

Práce před rokem 1986 se výpočtu důchodu netýká

Tady už je to přeci jen složitější a přiznejme, že tento mýtus je spíše spojen s komplikovaným výpočtem důchodu jako takovým. Lidé, kteří si toto myslí, jsou se systémem vlastně docela dobře obeznámeni, jen mu nerozumí do detailu. Není totiž pravdou, že by práce před rokem 1986 neměla na důchod vliv.

Jak jsme si řekli v předchozím případě, současný důchodový systém skutečně zohledňuje pouze výdělky do roku 1986. To ale není jediné, co je k důchodu zapotřebí. Ve skutečnosti se zohledňuje doba práce, studium, péče o dítě, vojna či další životní situace i před tímto rokem. Je ale pravdou, že je jedno, kolik jste v té době vydělávali. To už na výši důchodu vliv mít nebude.

Každý má nárok na minimální důchod

Minimální výše důchodu je v současné době velmi nízká. Činí pouhých 4310 Kč a je tak na hony vzdálená průměrnému důchodu, jehož výše letos přesáhla 15 tisíc korun. Pokud by se s ním však náhodou chtěl někdo spokojit s tím, že mu ho stát stejně musí přiznat, byl by na velkém omylu. Na minimální důchod neexistuje žádný zákonný nárok. Pro jeho získání je třeba odpracovat 35 let, případně 30 let bez započtení náhradních dob.

Jde přitom o poměrně častý problém. Každý rok se několika tisícům lidí stane, že sice splní věk nutný pro odchod do důchodu, ovšem nemají odpracované potřebné roky. V takovém případě ani nemají nárok na starobní důchod, pouze na dávky v hmotné nouzi.

Foto: Shutterstock

Důchodové pojištění je možné kdykoliv doplatit

Pokud si někdo neplatí důchodové pojištění s tím, že ho jednou, až bude mít prostředky, doplatí najednou, zřejmě spláče nad výdělkem. Doplácení důchodového pojištění je totiž sice možné, ale jen velmi omezeně. Dobrovolně je možné toto pojištění doplatit pouze za 1 rok zpětně. Ve výjimečných a odůvodněných případech je možné doplatit pojištění až za 15 let včetně. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vám v tom však nemusí vyhovět.

Důchod mi vypočtou automaticky a vždy správně

Ačkoliv by to bylo ideální, Česká správa sociálního zabezpečení (CSSZ) nemusí vždy disponovat všemi podklady a dokumenty, které jsou relevantní pro výpočet vašeho důchodu. Ve skutečnosti se velmi často stává, že jí něco schází. Mohou chybět třeba záznamy o studiu, některé údaje o podnikání nebo třeba o výchově dětí.

Navíc: jak ve firmách, tak na úřadech pracují pouze lidé a některé záznamy se zkrátka mohou někam zatoulat. To je o to pravděpodobnější, že tu mluvíme o velmi dlouhé době, po kterou se záznamy toho kterého člověka shromažďovaly a ne vždy byly digitalizované.

Před žádostí o důchodu proto není od věci seznámit se s dokumenty, které o vás má ČSSZ k dispozici. Za tímto účelem lze pochopitelně doporučit, abyste si po celý svůj pracovní život ukládali důležité dokumenty o zaměstnání.

Na ČSSZ se bohužel nelze zcela spolehnout ani ve věci správného výpočtu důchodu. To může být způsobeno právě nějakým chybějícím dokumentem, ale i chybou úředníka či úřednice. Pokud chcete mít jistotu, nechte si důchod nezávisle propočítat důchodovým poradcem. Vždy se to vyplatí, už jen proto, že budete mít jistotu.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSVČSSZ

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

3 názory k článku “Chyby, které vás mohou připravit o velkou část důchodu, aniž byste si toho všimli

    1. Valorizace počítaná podle rozhodnutí Ústavního soudu je de facto potvrzením vedoucí úlohy totalitní KSČ tímto orgánem.
      Za socialismu žádný apolitický nestraník nemohl vykonávat lépe placenou řídící funkci, protože to tehdy bylo výsadou členů KSČ (mistr, vedoucí, ředitel apod.). Tito lidé proto měli nižší příjmy! Závěry ÚS jsou nespravedlivé a lživé. Tvrzení MPSV, že si lidé s tehdy nízkými příjmy nezaslouží stejnou valorizaci jakou dostávají býv.nomenklaturní komunističti kádři je na žalobu k Evropskému soudu.

  1. Někde jsem narazil na výňatek předvolebního programu koalice SPOLU, kde bylo psáno, že jednou z jejich priorit je zkrátit dobu sociálního pojištění pro přiznání důchodů z 35 let zpět na 25 let, jak to bylo kdysi. Dneska jsme v tom 35 letém povinném pojištění v EU naprosté unikum. Nikdo nemá tolik let povinnost platit na důchod, jako Češi. Všude to je max. 25 let. Proto u nás už je velký problém se vzrůstajícím počtem lidí, kteří ač dlouhá léta pracovali, na důchod k vůli nesplněné podmínce placení 35 let nedosáhnou. Většinou k vůli zdravotním problémům a nemožnosti pracovat nebo věkové diskriminaci od zaměstnavatelů. Zajímavé je, že tu povinnou dobu pojištění z 25 let na 35 let zvýšili ti samí šmejdi, co ji teď prý chtějí snížit. No, dá se potom věřit takovým?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *