Chyby, které vás mohou připravit o velkou část důchodu, aniž byste si toho všimli

Důchody se týkají každého Čecha, přičemž jen málokdo opravdu rozumí tomu, jakým způsobem se vypočítávají a má tak představu o tom, na co by měl mít v době odchodu do penze nárok. Není tedy divu, že toto téma obestírají nejrůznější mýty. Ty mohou být jen zavádějící, ale někdy také poměrně nebezpečné. Pokud byste jim totiž uvěřili a řídili se jimi, mohlo by se stát, že zbytečně přijdete o peníze, které vám na důchodu náleží. Není bohužel výjimkou, že někdo v důsledku rozšířeného mýtu udělá chybný krok, následkem čehož je mu vyměřen nižší důchod.

Důchody se počítají z výdělků za posledních 10 let

Toto není ani tak mýtus, jako spíše už dávno překonaná záležitost. Přesto mnozí stále věří a tvrdí, že důchody se vypočítávají z výdělku, který dotyčný měl v posledních deseti letech. S trochou nadsázky by tak bylo možné celý život nepracovat a deset let před důchodem si pořádně “máknout”. Jenže takové pravidlo už neplatí. V roce 1995 totiž došlo ke změně pravidel důchodového pojištění.

Dnes jsou proto pro výpočet důchodu rozhodující dva faktory: délka důchodového pojištění a zároveň výše vašich příjmů po celou dobu pracovní činnosti, kdy jste do systému přispívali. Z toho se následně vypočte výsledný důchod. Při výpočtu důchodu se zohledňují výdělky od roku 1986 až do roku, který předcházel odchodu do důchodu.

Práce před rokem 1986 se výpočtu důchodu netýká

Tady už je to přeci jen složitější a přiznejme, že tento mýtus je spíše spojen s komplikovaným výpočtem důchodu jako takovým. Lidé, kteří si toto myslí, jsou se systémem vlastně docela dobře obeznámeni, jen mu nerozumí do detailu. Není totiž pravdou, že by práce před rokem 1986 neměla na důchod vliv.

Jak jsme si řekli v předchozím případě, současný důchodový systém skutečně zohledňuje pouze výdělky do roku 1986. To ale není jediné, co je k důchodu zapotřebí. Ve skutečnosti se zohledňuje doba práce, studium, péče o dítě, vojna či další životní situace i před tímto rokem. Je ale pravdou, že je jedno, kolik jste v té době vydělávali. To už na výši důchodu vliv mít nebude.

Každý má nárok na minimální důchod

Minimální výše důchodu je v současné době velmi nízká. Činí pouhých 4310 Kč a je tak na hony vzdálená průměrnému důchodu, jehož výše letos přesáhla 15 tisíc korun. Pokud by se s ním však náhodou chtěl někdo spokojit s tím, že mu ho stát stejně musí přiznat, byl by na velkém omylu. Na minimální důchod neexistuje žádný zákonný nárok. Pro jeho získání je třeba odpracovat 35 let, případně 30 let bez započtení náhradních dob.

Jde přitom o poměrně častý problém. Každý rok se několika tisícům lidí stane, že sice splní věk nutný pro odchod do důchodu, ovšem nemají odpracované potřebné roky. V takovém případě ani nemají nárok na starobní důchod, pouze na dávky v hmotné nouzi.

Foto: Shutterstock

Důchodové pojištění je možné kdykoliv doplatit

Pokud si někdo neplatí důchodové pojištění s tím, že ho jednou, až bude mít prostředky, doplatí najednou, zřejmě spláče nad výdělkem. Doplácení důchodového pojištění je totiž sice možné, ale jen velmi omezeně. Dobrovolně je možné toto pojištění doplatit pouze za 1 rok zpětně. Ve výjimečných a odůvodněných případech je možné doplatit pojištění až za 15 let včetně. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vám v tom však nemusí vyhovět.

Důchod mi vypočtou automaticky a vždy správně

Ačkoliv by to bylo ideální, Česká správa sociálního zabezpečení (CSSZ) nemusí vždy disponovat všemi podklady a dokumenty, které jsou relevantní pro výpočet vašeho důchodu. Ve skutečnosti se velmi často stává, že jí něco schází. Mohou chybět třeba záznamy o studiu, některé údaje o podnikání nebo třeba o výchově dětí.

Navíc: jak ve firmách, tak na úřadech pracují pouze lidé a některé záznamy se zkrátka mohou někam zatoulat. To je o to pravděpodobnější, že tu mluvíme o velmi dlouhé době, po kterou se záznamy toho kterého člověka shromažďovaly a ne vždy byly digitalizované.

Před žádostí o důchodu proto není od věci seznámit se s dokumenty, které o vás má ČSSZ k dispozici. Za tímto účelem lze pochopitelně doporučit, abyste si po celý svůj pracovní život ukládali důležité dokumenty o zaměstnání.

Na ČSSZ se bohužel nelze zcela spolehnout ani ve věci správného výpočtu důchodu. To může být způsobeno právě nějakým chybějícím dokumentem, ale i chybou úředníka či úřednice. Pokud chcete mít jistotu, nechte si důchod nezávisle propočítat důchodovým poradcem. Vždy se to vyplatí, už jen proto, že budete mít jistotu.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSVČSSZ

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments