22. 5. 2024

25 příspěvků u článku “Živnostníci si v roce 2022 připlatí. Zálohy pro OSVČ se výrazně zvedají

 1. By mě zajímalo, odkud berou ty průměrné mzdy 😀 38.911,- neznám ve svém okolí nikoho, kdo by se k tomu jen přiblížil.

  1. Vládní činitelé, manažeři atd. mají několika násobně víc, takže běžný občan to jen rozmělňuje.

 2. Jako zaměstnanec měsíčně zaplatím 3x tolik. A to nezapočítávám to, co za mne uhradí zaměstnavatel. Navíc nemám, na rozdíl od živnostníka, možnost platbu zkrátit na tohle minimum.

  1. To se jedná o minimální zálohy. Zaměstnanec s minimální mzdou zaplatí méně, než OSVČ. Další částku za něj platí zaměstnavatel. Za OSVČ již nikdo nic dalšího neplatí. A při stejné roční mzdě živnostníka ( tedy jeho zisku) a zaměstnance bude mít zaměstnanec mnohem vyšší důchod, než OSVČ.

  2. A kdo konkrétně Vám prosím brání v tom, stát se také OSVČ? Nic. Jooo ale vy byste se potom musel starat sám o sebe a ne pouze desáteho natáhnout ruku ;-/

  3. Nemáte pravdu. OSVČ má poloviční základ proti tomu, co platí zaměstnanec, ale z tohoto základu platí stejné procento, jako odvede zaměstnanec + zaměstnavatel za zaměstnance. Navíc ale nemá nárok na nemocenskou (pokud si ji dobrovolně neplatí.)

   1. plus mu nikdo nezaplati 20dni dovolene. Kazdy si to muze zkusit kdyz si mysli ze je to vyhra byt OSVC

    1. No jako OSVČ musím říct, že to je trochu lichý argument. Zaměstnanec i živnostník musí svou činností firmě (sobě) vydělat na výplatu (příjem z živnosti) i v době, kdy má dovolenou. Jediný rozdíl je ten, že živnostník si ji nemusí vybrat. Ale být živnostníkem výhra je, ta svoboda je k nezaplacení. Ale rozhodně to není pro každého, to by ani nešlo. Kdo má rád, že mu patnáctého cinkne na účtu výplata a o víc se nestará, ten ať si váží svého zaměstnání a nekouká, kolik má majitel firmy nebo živnostník od vedle.

  4. Máte placené svátky,nemocenskou,tu za Vás 14dní plati zaměstnavatel,
   dovolenou,vyfasujete vše k Vaší práci,strašně rádi Vás uvítají ve svých řadách,jste určitě schopný ,aktivní,budete jezdit dojednávat zakázky,dělat po večerch faktury,potom koukat jestli Vám vše zaplatí.
   Ukažte mi podnikatele který marodil s chřipkou nebo rýmou jako většina zaměstnanců.

 3. živnostníci!!kvičeli jste na Babiše ted teprve budete řvát a dobře vám tak a ostatním ovcím náměstí budete dělat bé bé bé .

  1. Nikdo řvát nebude. Nezvyšuje se totiž pojistné, ale minimální výše záloh. Navíc zálohy se odečítají při ročním vyúčtování, obdobně jako zálohy na energie. Takže jediný dopad to má ten, že začínající živnostníci nebo ti ve ztrátě budou během roku platit více, ale při vyúčtování v dubnu se to srovná.

  2. Pokud potrebuji remeslnika, vzdy kontaktuji zahranicni firmu. Musel bych se pozvracet, abych utracel u ceskeho hokynare. Hluboce temi podvodniky pohrdam.

   1. Takže Vám elektriku na baráku opravuje Herr Elektro-Meister aus Deutschland ? Tak to si žijete na vysoké noze. Nebo se poohlížíte spíše na východ ? Nic proti chlapcům z Ukrajiny, ale mají tam trochu jiné předpisy, tak se doma moc neopírejte o kovové předměty.

 4. Takže limity pro DPH a výdajové paušály se měnové reformě navzdory nemění, ale výpalné pro mafii jde zase nahoru. Paráda, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *