Živnostníci si v roce 2022 připlatí. Zálohy pro OSVČ se výrazně zvedají

Živnostníci nemají pro příští rok příliš důvodů k radosti. Kromě toho, že je opět čeká nejisté podnikatelské prostředí, musí počítat také s tím, že jim vzrostou náklady na sociálním a zdravotním pojištění. Tentokrát je přitom skok skutečně výrazný. Kumulativně se minimální zálohy na oba druhy pojištění zvednou o 487 korun, tedy téměř o pětistovku. Vzhledem k tomu, že je nutné zálohy platit každý měsíc, znamená to necelých šest tisíc korun za rok.

Minimální zálohy pro OSVČ v roce 2022 – sociální pojištění

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou vykonávající živnost jako hlavní činnost, počítejte od příštího roku se zálohami ve výši 2841 Kč. V tomto roce přitom zálohy činí 2588 Kč.

Důvodem je rychlý růst průměrných platů. Na základě koeficientu byla pro příští rok vypočtena průměrná mzda 38 911 korun. Minimální vyměřovací základ přitom tvoří čtvrtina průměrné mzdy, tedy 9728 korun. Minimální záloha na sociální pojištění je potom vypočtena jako 29,2 % z tohoto základu.

Oproti letošnímu roku si tak na sociálním pojištění OSVČ připlatí o 253 korun. Ročně to činí navýšení 3036 korun.

Trochu jiná je situace v případě OSVČ vykonávajících vedlejší činnost. To jsou lidé, kteří živnost vykonávají například při studiu, zaměstnání, v důchodu a na mateřské či rodičovské.

Živnostníci s vedlejší činností obecně neplatí tak vysoké minimální zálohy. Letos jsou vyměřeny částkou 1036 a v příštím roce to bude 1137 korun.

Foto: Shutterstock

Minimální zálohy pro OSVČ v roce 2022 – zdravotní pojištění

Ani zdravotní pojištění nepřinese pro živnostníky žádnou úlevu, ba právě naopak. I tady je třeba počítat s výrazným skokem směrem nahoru. Zatímco letos platily OSVČ minimální zálohu svým zdravotním pojišťovnám ve výši 2393 korun, od příštího roku to bude už 2627. Měsíční navýšení tak činí 234 korun, což dělá 2808 korun ročně.

Minimální vyměřovací základ pro výpočet záloh na zdravotní pojištění je polovinou průměrné měsíční hrubé mzdy, která byla pro rok 2022 stanovena na 38 911 korun, tedy 19 456 korun. Poplatek za zdravotní pojištění je pak 13,5 % z tohoto základu.

Velkou výhodu mají v případě zdravotního pojištění OSVČ, které vykonávají vedlejší činnost. Ty totiž minimální zálohy hradit nemusí. Zálohy by začaly hradit teprve tehdy, pokud byl jejich obrat v předchozím roce takový, že z něj vyšly zálohy vyšší než minimální.

Paušální daň pro OSVČ

Novinkou od letošního roku je paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Pokud má živnostník příjmy do jednoho milionu korun ročně, může se rozhodnout hradit daň z příjmu, sociální pojištění i zdravotní pojištění jednou platbou. Ta letos činí 5469 korun měsíčně.

Z logiky věci se pro rok 2022 zvedá i paušální daň, a to na výsledných 5995 korun. Jednotlivé položky jsou v této částce vyčísleny následovně: zdravotní pojištění za 2627 Kč, sociální pojištění za 3268 korun a daň z příjmu ve výši 100 Kč.

Foto: Shutterstock, zdroj: nařízení vlády o výši všeobecného vyměřovacího základu (č. 356/2021 Sb.)

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

25 názorů k článku “Živnostníci si v roce 2022 připlatí. Zálohy pro OSVČ se výrazně zvedají

  1. By mě zajímalo, odkud berou ty průměrné mzdy 😀 38.911,- neznám ve svém okolí nikoho, kdo by se k tomu jen přiblížil.

    1. Vládní činitelé, manažeři atd. mají několika násobně víc, takže běžný občan to jen rozmělňuje.

  2. Jako zaměstnanec měsíčně zaplatím 3x tolik. A to nezapočítávám to, co za mne uhradí zaměstnavatel. Navíc nemám, na rozdíl od živnostníka, možnost platbu zkrátit na tohle minimum.

    1. To se jedná o minimální zálohy. Zaměstnanec s minimální mzdou zaplatí méně, než OSVČ. Další částku za něj platí zaměstnavatel. Za OSVČ již nikdo nic dalšího neplatí. A při stejné roční mzdě živnostníka ( tedy jeho zisku) a zaměstnance bude mít zaměstnanec mnohem vyšší důchod, než OSVČ.

    2. A kdo konkrétně Vám prosím brání v tom, stát se také OSVČ? Nic. Jooo ale vy byste se potom musel starat sám o sebe a ne pouze desáteho natáhnout ruku ;-/

    3. Nemáte pravdu. OSVČ má poloviční základ proti tomu, co platí zaměstnanec, ale z tohoto základu platí stejné procento, jako odvede zaměstnanec + zaměstnavatel za zaměstnance. Navíc ale nemá nárok na nemocenskou (pokud si ji dobrovolně neplatí.)

      1. plus mu nikdo nezaplati 20dni dovolene. Kazdy si to muze zkusit kdyz si mysli ze je to vyhra byt OSVC

        1. No jako OSVČ musím říct, že to je trochu lichý argument. Zaměstnanec i živnostník musí svou činností firmě (sobě) vydělat na výplatu (příjem z živnosti) i v době, kdy má dovolenou. Jediný rozdíl je ten, že živnostník si ji nemusí vybrat. Ale být živnostníkem výhra je, ta svoboda je k nezaplacení. Ale rozhodně to není pro každého, to by ani nešlo. Kdo má rád, že mu patnáctého cinkne na účtu výplata a o víc se nestará, ten ať si váží svého zaměstnání a nekouká, kolik má majitel firmy nebo živnostník od vedle.

    4. Máte placené svátky,nemocenskou,tu za Vás 14dní plati zaměstnavatel,
      dovolenou,vyfasujete vše k Vaší práci,strašně rádi Vás uvítají ve svých řadách,jste určitě schopný ,aktivní,budete jezdit dojednávat zakázky,dělat po večerch faktury,potom koukat jestli Vám vše zaplatí.
      Ukažte mi podnikatele který marodil s chřipkou nebo rýmou jako většina zaměstnanců.

  3. živnostníci!!kvičeli jste na Babiše ted teprve budete řvát a dobře vám tak a ostatním ovcím náměstí budete dělat bé bé bé .

    1. Nikdo řvát nebude. Nezvyšuje se totiž pojistné, ale minimální výše záloh. Navíc zálohy se odečítají při ročním vyúčtování, obdobně jako zálohy na energie. Takže jediný dopad to má ten, že začínající živnostníci nebo ti ve ztrátě budou během roku platit více, ale při vyúčtování v dubnu se to srovná.

    2. Pokud potrebuji remeslnika, vzdy kontaktuji zahranicni firmu. Musel bych se pozvracet, abych utracel u ceskeho hokynare. Hluboce temi podvodniky pohrdam.

      1. Takže Vám elektriku na baráku opravuje Herr Elektro-Meister aus Deutschland ? Tak to si žijete na vysoké noze. Nebo se poohlížíte spíše na východ ? Nic proti chlapcům z Ukrajiny, ale mají tam trochu jiné předpisy, tak se doma moc neopírejte o kovové předměty.

  4. Takže limity pro DPH a výdajové paušály se měnové reformě navzdory nemění, ale výpalné pro mafii jde zase nahoru. Paráda, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *