Živnostníci si v roce 2022 připlatí. Zálohy pro OSVČ se výrazně zvedají

Živnostníci nemají pro příští rok příliš důvodů k radosti. Kromě toho, že je opět čeká nejisté podnikatelské prostředí, musí počítat také s tím, že jim vzrostou náklady na sociálním a zdravotním pojištění. Tentokrát je přitom skok skutečně výrazný. Kumulativně se minimální zálohy na oba druhy pojištění zvednou o 487 korun, tedy téměř o pětistovku. Vzhledem k tomu, že je nutné zálohy platit každý měsíc, znamená to necelých šest tisíc korun za rok.

Minimální zálohy pro OSVČ v roce 2022 – sociální pojištění

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou vykonávající živnost jako hlavní činnost, počítejte od příštího roku se zálohami ve výši 2841 Kč. V tomto roce přitom zálohy činí 2588 Kč.

Důvodem je rychlý růst průměrných platů. Na základě koeficientu byla pro příští rok vypočtena průměrná mzda 38 911 korun. Minimální vyměřovací základ přitom tvoří čtvrtina průměrné mzdy, tedy 9728 korun. Minimální záloha na sociální pojištění je potom vypočtena jako 29,2 % z tohoto základu.

Oproti letošnímu roku si tak na sociálním pojištění OSVČ připlatí o 253 korun. Ročně to činí navýšení 3036 korun.

Trochu jiná je situace v případě OSVČ vykonávajících vedlejší činnost. To jsou lidé, kteří živnost vykonávají například při studiu, zaměstnání, v důchodu a na mateřské či rodičovské.

Živnostníci s vedlejší činností obecně neplatí tak vysoké minimální zálohy. Letos jsou vyměřeny částkou 1036 a v příštím roce to bude 1137 korun.

Foto: Shutterstock

Minimální zálohy pro OSVČ v roce 2022 – zdravotní pojištění

Ani zdravotní pojištění nepřinese pro živnostníky žádnou úlevu, ba právě naopak. I tady je třeba počítat s výrazným skokem směrem nahoru. Zatímco letos platily OSVČ minimální zálohu svým zdravotním pojišťovnám ve výši 2393 korun, od příštího roku to bude už 2627. Měsíční navýšení tak činí 234 korun, což dělá 2808 korun ročně.

Minimální vyměřovací základ pro výpočet záloh na zdravotní pojištění je polovinou průměrné měsíční hrubé mzdy, která byla pro rok 2022 stanovena na 38 911 korun, tedy 19 456 korun. Poplatek za zdravotní pojištění je pak 13,5 % z tohoto základu.

Velkou výhodu mají v případě zdravotního pojištění OSVČ, které vykonávají vedlejší činnost. Ty totiž minimální zálohy hradit nemusí. Zálohy by začaly hradit teprve tehdy, pokud byl jejich obrat v předchozím roce takový, že z něj vyšly zálohy vyšší než minimální.

Paušální daň pro OSVČ

Novinkou od letošního roku je paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Pokud má živnostník příjmy do jednoho milionu korun ročně, může se rozhodnout hradit daň z příjmu, sociální pojištění i zdravotní pojištění jednou platbou. Ta letos činí 5469 korun měsíčně.

Z logiky věci se pro rok 2022 zvedá i paušální daň, a to na výsledných 5995 korun. Jednotlivé položky jsou v této částce vyčísleny následovně: zdravotní pojištění za 2627 Kč, sociální pojištění za 3268 korun a daň z příjmu ve výši 100 Kč.

Foto: Shutterstock, zdroj: nařízení vlády o výši všeobecného vyměřovacího základu (č. 356/2021 Sb.)

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments