Důchodový systém v České republice čeká tvrdý náraz. Mohlo by se zdát, že o problémech se stále pouze jen mluví a slova o tom, že dnešní mladí už nebudou mít žádný důchod, jsou jen koloritem, který se nikdy nenaplní. Pravdou zřejmě je, že takový výrok je až příliš přestřelený, ale skutečnost, že by se již poměrně brzy mohly důchody nikoliv zvyšovat, jak se děje nyní, ale snižovat, se podle všeho přibližuje.
Zlom přijde v roce 2030
Podle ekonomky Danuše Nerudové musí Česká republika urychleně přijít s reformou penzijního systému. To je také záležitost, o které se mluví řadu let. Nebo spíše desítek let. Nic kloudného a stálého však vytvořeno nebylo. Navzdory určitým snahám hned pěti komisí, které se možnou důchodovou reformou zabývaly, nakonec vznikl jen určitý polotovar v podobě druhého důchodového pilíře. Kromě toho, že situaci neřešil komplexně, navíc fungoval pouhé dva roky, než byl zrušen.
Podle Nerudové je penzijní reforma naprostou nutností, a pokud k jejímu zavedení nedojde, nebude v důchodovém systému již brzy dostatek peněz k pokrytí penzí. Pokud se nic nestane, bude nutné v roce 2030 sáhnout ke snížení penzí, a to o poměrně dramatických 20 %. Tím to ale teprve začne. Důchody se budou muset snižovat nadále.

Důchody teď rostou, ale to se rychle změní
Existuje však ještě jedna varianta, kterou by bylo drastické navýšení věku odchodu do důchodu z dnešních maximálně 65 let. “Občané této země si zaslouží znát pravdu. Nebude reforma důchodů rovná se: buď zvyšování věku odchodu do důchodu nad 75 let věku, nebo snižování důchodů až na průměrný důchod 7600 Kč. Strkat hlavu do písku se nám opravdu nevyplatí,” uvedla Nerudová na svém Twitteru.
Reálně by zřejmě došlo k určité kombinaci těchto modelů, tedy navýšení odchodu do důchodu a snížení důchodů. Každopádně by to velmi bolelo.
Čtěte také: Možná berete nižší důchod, než na jaký máte nárok. Podle úřadu jsou chyby časté. Radí, jak to zkontrolovat
Z dnešního pohledu se to jeví jako nemístné strašení, vždyť důchody každý rok rychle rostou a v příštím roce překonají v průměru hranici 16 tisíc korun. Právě rychlé navyšování dnes bez patřičné reformy je ale součástí problému. Pro budoucí důchodce totiž bude k dispozici ještě méně peněz, protože už teď je třeba si na ně půjčovat.
Foto: Shutterstock