Možná berete nižší důchod, než na jaký máte nárok. Podle úřadu jsou chyby časté. Radí, jak to zkontrolovat

Většina lidí žije v přesvědčení, že o nich má stát dokonalé povědomí a že o nich ví doslova všechno. Když pak mají nastoupit do důchodu, obvykle je nenapadne, že by úředník či úřednice České správy sociálního zabezpečení nevypočítali jejich důchod, na který mají nárok, zcela správně. Opak je však pravdou. K chybám dochází poměrně běžně, a to jak na straně úřadů, tak zaměstnavatelů, kteří mají ČSSZ pravidelně zasílat evidenci pro důchodové pojištění. Všude ale pracují jen lidé, a tak to nemusí probíhat vždy úplně ideálně.

Důchodové pojištění kontrolujte průběžně

Důchody jsou navíc velmi specifickým instrumentem, a to především proto, že se vypočítávají z velmi dlouhého období. Člověk musí odpracovat minimálně 35 let, aby měl na starobní důchod nárok. A z výše platů či příjmů v tomto období se výše důchodu počítá. Pokud někde panuje šlendrián a vypadne třeba deset či dvacet let, pozná to obvykle už samotný úředník, a to už jen proto, že dotyčný pak obvykle nesplňuje základní podmínku odpracovaných let. Pakliže ale chybí evidence několika málo let, úřad na to přijít nemusí a vypočte důchod bez nich.

Česká správa sociálního pojištění si je těchto případů dobře vědoma, protože jich každoročně řeší velké množství. Sám její ředitel František Boháček proto občanům radí, aby se o evidenci svého důchodového pojištění zajímali průběžně, nikoliv až těsně před odchodem do důchodu. Tehdy sice mohou zjistit, že něco schází, ovšem už je to, i kvůli paměti, obtížnější a navíc získání potřebných dokladů může být velmi komplikované, obzvlášť když někteří bývalí zaměstnavatelé už nemusí vůbec existovat.

Čtěte také: Odchod do důchodu už v 55 letech pro vybrané profese je na spadnutí. Týkat se má stovek tisíc lidí, podívejte se na přehled

Foto: Shutterstock

Nedostatky mohou vést k nižšímu důchodu

Je proto vhodné kontrolovat své evidence pravidelně, nejlépe každý rok. “Chyba se může stát a my z praxe víme, že se ty chyby stávají. A pak je potřeba v součinnosti s okresní správou situaci řešit. To může znamenat, že nám poskytnete informaci, že jste někde pracovali, máte tam dobu pojištění, ale v naší evidenci chybí,” řekl Boháček na tiskové konferenci, kde ČSSZ představovala důchodovou kalkulačku. Také s její pomocí si můžete nárok na důchod ověřovat.

Zaměstnavatelé v České republice mají povinnost každý rok posílat ČSSZ evidenční listy důchodového pojištění svých zaměstnanců. Ne všechny společnosti tuto povinnost však dodržují stoprocentně. Zejména menší a méně stabilní podniky často nemají potřebný aparát na to, aby své povinnosti plnily. V ideálním případě by si sám zaměstnanec měl list důchodového pojištění vyžádat pro svou kontrolu a také si ověřit, zda byl poskytnut úřadům.

Pokud si evidenci důchodového pojištění kontrolujete po několika letech a zjistíte, že vám v ní něco schází, je třeba jednat co nejrychleji a ve spolupráci s ČSSZ se pokusit dokumenty zajistit. Zde hraje čas ve váš neprospěch. Jak úřad upozorňuje, čím delší doba uplyne, tím je problematičtější podklady získat. V některých případech se to nepovede vůbec a výsledkem je nižší důchod.

Čtěte také: Mnoho důchodců má nárok na minimálně 1000 Kč měsíčně k důchodu navíc. Většina to ale neví a o peníze přichází

Kontrola není složitá

Veškerou dobu důchodového pojištění můžete také jednoduše ověřit v Informativním osobním listu důchodového pojištění (IOLDP), o který můžete zažádat jednou ročně zdarma. Pomoci může také Informativní důchodová aplikace (IDA), do které se můžete přihlásit prostřednictvím datové schránky. Zde se dozvíte nejen to, kdy můžete odejít důchodu a orientační výši svého důchodu, ale také to, zda úřad eviduje všechny vaše listy důchodového pojištění.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments