Půlroční záloha na plyn? 142 tisíc korun. K tomu ještě elektřina. A stát nemá žádný plán pomoci

Mnozí Češi jsou v šoku z toho, jaké dokumenty jim jejich noví či stávající dodavatelé v poslední době posílají. Obvykle je k nim připojen rozpis nových záloh, který znamená jediné: zruinování rodinného rozpočtu a v řadě případů nutnost zadlužení. Jinak nebude čím topit či svítit.

Zálohy vyskočily nepředstavitelně

Někteří dodavatelé se pokoušejí vyvázat z fixací, které mají se svými zákazníky domluvené. Na tyto praktiky upozorňuje Energetický regulační úřad. Bohužel, klienti mají jen málo možností, jak se bránit. Mohou například od smlouvy odstoupit, jenže pak se ocitnou na extrémně přehřátém trhu s elektřinou a plynem. Čtěte více: Kolabuje další velký dodavatel elektřiny a plynu. Zákazníkům ruší fixace a přesouvá je do několinásobně dražšího tarifu

Tam už ostatně jsou statisíce klientů od zkrachovalých dodavatelů, zejména pak Bohemia Energy. Ti teď s hrůzou zjišťují, kolik, že to vlastně mají platit u dodavatelů poslední instance. Zálohy mnohdy převyšují jejich platy či důchody. Lidé jsou zoufalí. Platby se jim v některých případech zvedly pěti či šestinásobně.

Na obrovskou míru problému upozornila například bývalá ministryně spravedlnosti a právnička Daniela Kovářová. “Mnozí mí klienti a známí nemají žádné rezervy. I pro rodinu dvou učitelů je zvýšení záloh z 5.500 Kč na 24.000 likvidační.”

Stát nedokáže reagovat

Stát podle Kovářové nemá žádný plán. Rozhodně nestačí, pokud stanoví strop záloh s tím, že se částky potom stejně budou muset vyúčtovat. Na to odpověděl ministr průmyslu Karel Havlíček, který de facto potvrdil, že toho skutečně moc dělat nejde. “Pokud existuje konkurence na trhu, nesmí ERÚ a už vůbec ne vláda do cen zasahovat. A u nás je 440 dodavatelů. Lze odpustit DPH, poplatky za OZE a ohroženým rodinám poskytnout mimořádnou pomoc. Důležité je rychle přejít z režimu DPI, okamžitě klesnou zálohy o 30-60%.

Foto: Shutterstock

Kritický vůči státu je také energetický analytik Michal Šnobr. “Bývalí klienti Bohemia Energy v těžké finanční situaci právě viděli na ČT24, jak náměstek ministerstva práce a sociálních věcí školil dvojministra Havlíčka a fakticky zesměšnil rádoby připravenou vládní pomoc + vyjevil realitu situace – “nepřipravený” chaos. Strašný! Po 3 týdnech je pomoc v nedohlednu!

Stále více kritiky přitom zaznívá na rozhodnutí odpustit DPH na elektřinu a plyn všem domácnostem. To ukazuje, že odpovědní představitelé vůbec nepochopili hloubku problému, kdy se některým domácnostem energie zdražují mnohonásobně, a to i poté, co od dodavatele poslední instance přejdou do standardního tarifu. Odpuštění daně z přidané hodnoty jim v takovém případě příliš nepomůže, naopak způsobí dotaci domácností, které to vůbec nepotřebují. Tyto prostředky přitom bylo možné využít efektivněji a cíleněji.

Čtěte také: Desítkám tisíc domácností hrozí odpojení od elektřiny a plynu, říká ekonom. Hlavně zaplaťte ty šílené zálohy, radí

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
44 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments