Kolabuje další velký dodavatel elektřiny a plynu. Zákazníkům ruší fixace a přesouvá je do několinásobně dražšího tarifu

Trh s plynem a elektřinou je tento podzim skutečně divoký. Dodavatelé, kteří dosud vydělávali na tom, že ceny energií dlouhodobě spíše klesaly, a tak vždy mohli nakoupit levně v pravý okamžik, rychle zjišťují, že trh se může rychle obrátit proti nim. Svou činnost tak už ukončilo několik společností, z nichž ta největší, Bohemia Energy, způsobila na trhu značný otřes, který bude ještě nějakou dobu doznívat. Teprve teď její klienti zjišťují, jak moc si u nových dodavatelů budou muset připlatit.

Čtěte také: Jak v praxi využít odpuštěné DPH na elektřinu a plyn. Pohlídejte si dodavatele

Elektřina a plyn za cenu z burzy

A krize zjevně ještě není u konce. V problémech je podle všeho další dodavatel, kterým je společnost Armex Energy. Ta dodává elektřinu a plyn vyšším desítkám tisíc domácností. Platí tak už za poměrně významného hráče. Redakci Mix24.cz se přitom na základě série článků o Bohemia Energy ozvali také zákazníci této společnosti. Také jim totiž v posledních dnech začaly chodit dopisy, které jim oznamují nepříjemnou zprávu.

Armex Energy mi písemně oznámila, že mění obchodní podmínky, což se týká i mé smlouvy na dobu určitou s fixací. Nově už ceny nebudou zafixované, ale budou se řídit podle vývoje cen na burze, což pochopitelně nechci. Má to tak být u elektřiny i plynu,” napsal nám Petr Stejskal, který je u tohoto dodavatel už několik let a dosud s ním neměl problém. Hrubým propočtem zjistil, že cena elektřinu by se mu zdvojnásobila a cena plynu ztrojnásobila.

Jde tak o další ukázkový případ praktiky, před kterou před několika týdny varoval Energetický regulační úřad. “Dodavatel může zvýšit cenu nebo změnit jiné smluvní podmínky pouze v případě, že si takové právo sjednal ve smlouvě v době, kdy ji uzavíral,” uvádí ERÚ ve svém upozornění. Podle něj je přitom klíčové, co je uvedeno ve smlouvě, která je nadřazena i všeobecným obchodním podmínkám. Je však možné, že se Armex Energy zajistila už dopředu a smlouvy jsou psané tak, že změnu umožňují.

Čtěte také: Česká spořitelna má problém. Lákala své klienty na levnou elektřinu a plyn. Pak je prodala Bohemia Energy, aniž by to věděli

Foto: Shutterstock

Poohlédněte se po spolehlivějším dodavateli

Faktem nicméně je, že přesně o to samé se před svým koncem pokoušela také společnost Bohemia Energy. Její krok však vedl k masivnímu odchodu klientů a následně i k ukončení činnosti celé firmy. Skutečnost, že se o nějaký dodavatel o podobnou aktivitu pokouší, je tak nutno vnímat s velkou opatrností.

Energetický regulační úřad varuje také předtím, aby se zákazníci nechali zlákat k přechodu na burzovní ceny elektřiny a plynu. Ty jsou teď totiž aktuálně velmi vysoké a není vyloučeno, že dále porostou. Lidé by tak museli nést veškeré riziko a s ním spojené náklady. Oproti tomu dodavatel by se zátěže zbavil a pouze by si přirážel svou marži.

Pokud nedává Armex Energy na výběr, vyplatí se upozornit Energetický regulační úřad, který sice v tuto chvíli už nemá příliš pravomocí, jak zasáhnout, ovšem může věc s dodavatelem začít řešit. Pokud by tento necouvl, je třeba využít možnosti odstoupení od smlouvy a přejít k dodavateli jinému.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments