Kolabuje další velký dodavatel elektřiny a plynu. Zákazníkům ruší fixace a přesouvá je do několinásobně dražšího tarifu

Trh s plynem a elektřinou je tento podzim skutečně divoký. Dodavatelé, kteří dosud vydělávali na tom, že ceny energií dlouhodobě spíše klesaly, a tak vždy mohli nakoupit levně v pravý okamžik, rychle zjišťují, že trh se může rychle obrátit proti nim. Svou činnost tak už ukončilo několik společností, z nichž ta největší, Bohemia Energy, způsobila na trhu značný otřes, který bude ještě nějakou dobu doznívat. Teprve teď její klienti zjišťují, jak moc si u nových dodavatelů budou muset připlatit.

Čtěte také: Jak v praxi využít odpuštěné DPH na elektřinu a plyn. Pohlídejte si dodavatele

Elektřina a plyn za cenu z burzy

A krize zjevně ještě není u konce. V problémech je podle všeho další dodavatel, kterým je společnost Armex Energy. Ta dodává elektřinu a plyn vyšším desítkám tisíc domácností. Platí tak už za poměrně významného hráče. Redakci Mix24.cz se přitom na základě série článků o Bohemia Energy ozvali také zákazníci této společnosti. Také jim totiž v posledních dnech začaly chodit dopisy, které jim oznamují nepříjemnou zprávu.

Armex Energy mi písemně oznámila, že mění obchodní podmínky, což se týká i mé smlouvy na dobu určitou s fixací. Nově už ceny nebudou zafixované, ale budou se řídit podle vývoje cen na burze, což pochopitelně nechci. Má to tak být u elektřiny i plynu,” napsal nám Petr Stejskal, který je u tohoto dodavatel už několik let a dosud s ním neměl problém. Hrubým propočtem zjistil, že cena elektřinu by se mu zdvojnásobila a cena plynu ztrojnásobila.

Jde tak o další ukázkový případ praktiky, před kterou před několika týdny varoval Energetický regulační úřad. “Dodavatel může zvýšit cenu nebo změnit jiné smluvní podmínky pouze v případě, že si takové právo sjednal ve smlouvě v době, kdy ji uzavíral,” uvádí ERÚ ve svém upozornění. Podle něj je přitom klíčové, co je uvedeno ve smlouvě, která je nadřazena i všeobecným obchodním podmínkám. Je však možné, že se Armex Energy zajistila už dopředu a smlouvy jsou psané tak, že změnu umožňují.

Čtěte také: Česká spořitelna má problém. Lákala své klienty na levnou elektřinu a plyn. Pak je prodala Bohemia Energy, aniž by to věděli

Foto: Shutterstock

Poohlédněte se po spolehlivějším dodavateli

Faktem nicméně je, že přesně o to samé se před svým koncem pokoušela také společnost Bohemia Energy. Její krok však vedl k masivnímu odchodu klientů a následně i k ukončení činnosti celé firmy. Skutečnost, že se o nějaký dodavatel o podobnou aktivitu pokouší, je tak nutno vnímat s velkou opatrností.

Energetický regulační úřad varuje také předtím, aby se zákazníci nechali zlákat k přechodu na burzovní ceny elektřiny a plynu. Ty jsou teď totiž aktuálně velmi vysoké a není vyloučeno, že dále porostou. Lidé by tak museli nést veškeré riziko a s ním spojené náklady. Oproti tomu dodavatel by se zátěže zbavil a pouze by si přirážel svou marži.

Pokud nedává Armex Energy na výběr, vyplatí se upozornit Energetický regulační úřad, který sice v tuto chvíli už nemá příliš pravomocí, jak zasáhnout, ovšem může věc s dodavatelem začít řešit. Pokud by tento necouvl, je třeba využít možnosti odstoupení od smlouvy a přejít k dodavateli jinému.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

28 názorů k článku “Kolabuje další velký dodavatel elektřiny a plynu. Zákazníkům ruší fixace a přesouvá je do několinásobně dražšího tarifu

 1. pro dodavatele (manažery, majitele) je výhodnější se položit, když jim nehrozí zabrání majetku. co založí si jinou společnost.

 2. +Ta nová partička ,co jste si zvolili bude mít sotva zájem požadovat, že kdo porušil smlouvu, je podvodník a nesmí v oboru 20let podnikat.

  1. Firmy krachuji dnes a denne, stejne tak jako hloupi naleti na finty znova a znova. A kdo za to muze ? Stara particka ? Nova particka ?

 3. To je fakt – už to tu píšu poněkolikáté: kde není žalobce, není soudce. Nejen u dodavatelů energií v reálu zažíváme, že si firma na sebe prohlásí bankrot a v momentě začne podnikat pod jinou hlavičkou, byť ve stejném oboru… Bohužel věřitelům vždycky zbydou jen oči pro pláč.

 4. Český knedlíku, vychutnej si po volbách nadšení z vítězství nad Babišem.
  Heslo vystřízlivění pro Tebe platí:
  Čím hůře, tím lépe, jupí! Všichni co jste volili kohortu Krademe Spolu, si pořádně zacálujte za energie! Spolek Milión srandy pro tatrmany, Vám drží palce, cháchá!

  1. Vy jste tupej, jak násada od krumpáče. Fakt otřes, co se v této krásné zemi množí za póvl.

   1. Homo Socialis no…. Vyznacuje se tim, ze sve neuspechy hazi na druhe, lze ho poznat tak, ze ma obe ruce na leve strane a ma omezenou jejich pohybovou schopnost, umi je natahnout jen dopredu s otevrenou dlani.

  2. Ale vždyť do tohoto průšvihu jsme došli s Babišem a stále ještě vládne, proč z toho viníte Spolu???

 5. Je to jako s pojišt’ovnami, bankami a pod.Jsou jich desítky, a pak zkrachují a klienti jsou zoufalí.To je konkurence?

 6. Volný trh, klausova “neviditelná ruka trhu” Tak špekulovali až vyšpekulovali, nic víc, nic míň.

 7. plin nakupuji na burze za 1400 usd 1KILOMETR potruby pod vysokim tlake pomalu v tekutem stavu to taki sklatkuji a pak do nho zlodeji naperou 90% českeho vzduchu asi 10 centimetru krichlovych z toho tlaku co se čerpa z ruska dostanete do kotle jen tak malo zvyšek je vzduch kdyš matedoma odberne mysto na středotlak mate tam 2 membrany co dobyraj vzduch ze spoda je sitko na dirce asi 2cm v prumneru tim saje membrana vzduch a dorovnava tlak 1X10X1000=kolik s toho udela prodejce na meznarodni burze se nakupuje plin vysokem tlaku na 1km natlakovany ruri na energetycke burze se přemneni jednotki na megavat hodinu 100 metr krichlovych tak se vydelavaj pracy a kdo ma dost penes a zasobniki mynuli rok byl plin za38eur za megavatu gdo ma plne zasobniki ma šilene ziski

  1. V učebnicích dějepisu bylo uvedeno, že forma školství z doby působení Marie Merezie vymýtila negramotnost… Zcela asi ne.

  1. A jak konkrétně za to může EU? Co jsem četla odborné články, tak je to situací s Covidem, kde některé firmy si nasmlouvaly málo elektřiny, jiné vůbec a teď se snaží dohnat výrobu honem honem a tak si výrobci elektřiny můžou říct o mnohonásobně více všem. Emisní povolenky stouply o 30 až 50 %, ceny o 300 až 500 %, tak kde je tam ta Vaše “strašná” EU?

 8. Kazdy sveho stesti strujce. Kdy me behem 10 tilet asi 50 krat telefonicky obtezovali, 5 krat osobne pred domem, taxem jim rikal, ze cena elektriny je za pakatel a mi od CEZu funguje, nemam duvod menit, musel bych pak zmenit i manzelku i LC200. 5Kacek za 1 kWh ??? Pakatel ! Dejte 3 lidem za rezani dreva po dobu jedne hodiny 5 Kc … To je nejaka nova epidemie Morybundus Socialis, kdy si mozek levicaku mysli, ze ma pravo na vsechno a nejlepe zadarmo. Ale jak rikame my normalni: Zadarmo neni nic, jen to plati nekdo jiny.

 9. Kolibřík…to je jejich dcerinka tak co čekáte. Já jsem na Dpi díky nim a to se nestyděli mi pak nabídnout Spot 36…..tedy burzovní cenu a tvářili se jako zachránci….top 20 ve firmách…spíš top energošm….

 10. Tady vlada zaspala muselo se vedet o potizich v energetice a taky ze vyssi tisice lidi na tonebudou mit nedelala nic Kdyz nezaplatis tak te vypnou exekutor tenepotesi V tuhe zime zvlast pro mesta neresitelne Takze jak je vidno vlade je jedno jak lide dopadnou Hlavne ze se nesmyslne dotovalo okolo Covidu Lide maji hypoteky maji deti splatky na uvery atd musi se dopravovat do prace to nelze uspesne zvladnout bez pomoci statu dph minus na 2 mesice neni reseni

 11. Tuto energetickou krizi jistě zorganizovali miliardáři aby měli finance na ,, výlety” do kosmu, protože se nestaly žádné přírodní ani válečné katastrofy které by zapřičinily zkázu elektráren a těžbu plynu. Je třeba se zamyslet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *