Jeden z největších dodavatelů brutálně zvýšil cenu plynu. “Tohle nemá obdoby,” omluvil se zákazníkům

Po navyšování cen elektřiny, ke kterému postupně přistoupil jeden dodavatel po druhém, se teď dostává i na koncové ceny plynu. Zatímco ještě před pár týdny se zdálo, že největším problémem českých domácností bude cena elektřiny, teď mnohem větší obavy vzbuzuje právě plyn. A to především proto, že kromě prudce rostoucích cen této komodity na trzích, je plynu i fyzický nedostatek. Evropa totiž do zimní sezóny vstupuje s překvapivě vyprázdněnými zásobníky, což není dobrý signál.

Čtěte také: Zafixovali jste si ceny elektřiny a plynu? Možná jste naletěli. Zkontrolujte si, kolik platíte

Prahu čeká zdražení plynu

Vedle řady menších dodavatelů, kteří mají problém vůbec zajistit nasmlouvané množství plynu svým klientům, teď navyšování koncových cen plynu oznámil také jeden z největších dodavatelů. Tím je Pražská plynárenská. Ta, jak její název napovídá, je dominantním dodavatelem plynu v Praze. Zde zásobuje celých 425 odběrných míst. Jakékoliv zvýšení cen tak tvrdě dopadne na velké množství lidí. Obzvlášť, pokud je tak významné, jaké teď Pražská plynárenská oznámila.

Společnost v tiskové zprávě informovala, že je nucena navýšit cenu plynu v ceníku Standard o 24,6 %. Tento tarif přitom využívají především domácnosti s nízkou spotřebou plynu, a tak nebude přímý dopad zase tak významný. Jde především o odběrná místa, kde se plynem pouze vaří, případně ještě ohřívá voda. Domácnosti, které plynem i topí, mají obvykle sofistikovanější produkty, které jsou nějakým způsobem fixovány a čerpají i určitou slevu z ceníkových cen.

Na druhé straně, od ceníku Standard se odvíjí velká část produktů Pražské plynárenské. Do problémů se tak mohou dostat například ty domácnosti, kterým v těchto týdnech končí fixace. Ty už budou uzavírat další fixace ze zvýšených cen. Vzhledem k tomu, že každý měsíc končí u Pražské plynárenské fixace tisícům až desítkám tisíc domácností, je to významný problém. K tomuto dodavateli pak v těchto dnech přicházejí bývalí klienti končící Bohemia Energy. Také oni už dostávají smlouvy s vyššími cenami.

Foto: Shutterstock

Tohle zdražení zřejmě není poslední

Sama Pražská plynárenská svým klientům navýšení ceny oznámila omluvným tónem. Dobře si totiž uvědomuje, že zdražení o čtvrtinu je nevídané. “Důvodem tohoto kroku je nepříznivý a turbulentní vývoj na velkoobchodních trzích, který v posledních letech nemá obdobu a kdy cena zemního plynu za poslední rok vzrostla několikanásobně. I přes průběžný nepřetržitý růst cen jsme se po celý letošní rok snažili nepřenášet důsledky této situace na zákazníky. To je však za současného stavu dlouhodobě neudržitelné,” uvádí Pražská plynárenská. Podle expertů přitom nemusí jít o poslední zdražení plynu. Ceny dost možná bude zapotřebí revidovat už počátkem příštího roku, protože situace na burzách se vyvíjí dramaticky.

Čtěte také: “A z čeho mám žít?” Důchodci jsou kvůli brutálním cenám plynu a elektřiny v koncích. Několikanásobné zálohy nemají z čeho platit

Ceny už zvýšil také největší dodavatel plynu v České republice, společnost Innogy. Ta informovala o tom, že celková platba za plyn se jejím klientům v průměru zvýší o 10,6 %.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments