Ještě před pár týdny to bylo pro většinu lidí pod jejich rozlišovací schopnosti. Že někde na vzdálených burzách zdražují elektřina a plyn? No a co, vždyť my máme fixaci aspoň na dva roky, tak se nás to netýká. A navíc, ono to přeci nebude tak žhavé, se zdražováním energií se strašilo už tolikrát a nakonec to nikdy nebylo nic strašného. Nebo ne?
Vykutálení dodavatelé
Inu, tentokrát je tomu opravdu jinak. Například plyn za poslední rok zdražil desetkrát a navíc je ho neustálý nedostatek. Rusko sice přislíbilo navýšit dodávky, ale kdoví, jak to nakonec bude a zda to bude stačit. Elektřinu zase ženou vzhůru zdražující se emisní povolenky a přechod Evropy na alternativní zdroje, který však hapruje na všech frontách.
A už ani ty fixace nejsou, co bývaly. Ukazuje se, že dodavatelé se ze smluv ze zákazníky dokáží vykroutit a zafixované ceny klidně převést na takzvané plovoucí. Ano, to jsou ty, které se řídí aktuálním vývojem na těch vzdálených burzách a kopírují ho jedna ku jedné. Některé společnosti se tyto tarify svým zákazníkům snaží prodat jako ty “výhodnější”. Je otázkou, nakolik všichni čtou varování Energetického regulačního úřadu před tím, aby přesně toto nečinili, protože se jinak také nemusí doplatit.
Dodavatelé pak mají řešení i pro případ, kdy by se ze svých smluv vyvázat nedokázali. Názorně to ukázala společnost Bohemia Energy a řada menších, když jednoduše oznámily, že ukončují činnost a své zákazníky posílají k dodavatelům poslední instance. Tam ale elektřina stojí třikrát a plyn dokonce čtyřikrát více. A u standardních dodavatelů už to u nových smluv není o mnoho lepší.

Češi nebyli ceny elektřiny a plynu zvyklí řešit
Problém se ukazuje být také v extrémně nízké informovanosti běžných zákazníků. Ti v “dobrých časech” platby za elektřinu a plyn vlastně vůbec neřeší. Posílají nějaké zálohy a na konci roku něco doplatí nebo se jim v lepším případě něco vrátí. Málokdo řeší cenu obchodní složky energie, případně vůbec ví, kolik vlastně platí.
Právě tyto znalosti však dnes žalostně schází. Lidé sice uzavírají nové smlouvy a snaží se udržet si stálé platby záloh. Málokdo si ale dokáže doopravdy spočítat, jaký nárůst ceny za elektřinu a plyn ho doopravdy čeká.
Obrovské cenové skoky
Mnohdy jde přitom o skutečně obrovské skoky. Například lidé, kteří bydlí v rodinném domě a mají nezafixovaný tarif, případně smlouvu uzavírají v současné době, mohou za plyn platit dvoj až trojnásobek cen, na které byli zvyklí. Namísto 40 tisíc korun to může být klidně 120 tisíc. A kdo má navíc 80 tisíc ročně, obzvlášť když se k tomu přidají ještě vyšší platby za elektřinu?
Faktem je, že dosud byly energie možná až příliš levné a že se svým způsobem dostávají na dlouhodobě udržitelné hladiny. Vysvětlete to ale lidem, kteří hospodaří na hraně. Takoví se mohou příští rok, až jim dorazí konečné vyúčtování, dostat do nemalých finančních problémů. Nepůjde přitom o výjimky, ale spíše o systémový problém.
Řešením této věci přitom skutečně není to, že se plošně sníží DPH, a to i těm, kteří to nepotřebují, protože mají ceny zafixované.
Foto: Shutterstock