Ceny elektřiny a plynu způsobí neštěstí, ale málokdo si to uvědomuje. Lidé nebudou mít na zaplacení, jenže to zjistí až zpětně

Ještě před pár týdny to bylo pro většinu lidí pod jejich rozlišovací schopnosti. Že někde na vzdálených burzách zdražují elektřina a plyn? No a co, vždyť my máme fixaci aspoň na dva roky, tak se nás to netýká. A navíc, ono to přeci nebude tak žhavé, se zdražováním energií se strašilo už tolikrát a nakonec to nikdy nebylo nic strašného. Nebo ne?

Čtěte také: Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

Vykutálení dodavatelé

Inu, tentokrát je tomu opravdu jinak. Například plyn za poslední rok zdražil desetkrát a navíc je ho neustálý nedostatek. Rusko sice přislíbilo navýšit dodávky, ale kdoví, jak to nakonec bude a zda to bude stačit. Elektřinu zase ženou vzhůru zdražující se emisní povolenky a přechod Evropy na alternativní zdroje, který však hapruje na všech frontách.

A už ani ty fixace nejsou, co bývaly. Ukazuje se, že dodavatelé se ze smluv ze zákazníky dokáží vykroutit a zafixované ceny klidně převést na takzvané plovoucí. Ano, to jsou ty, které se řídí aktuálním vývojem na těch vzdálených burzách a kopírují ho jedna ku jedné. Některé společnosti se tyto tarify svým zákazníkům snaží prodat jako ty “výhodnější”. Je otázkou, nakolik všichni čtou varování Energetického regulačního úřadu před tím, aby přesně toto nečinili, protože se jinak také nemusí doplatit.

Dodavatelé pak mají řešení i pro případ, kdy by se ze svých smluv vyvázat nedokázali. Názorně to ukázala společnost Bohemia Energy a řada menších, když jednoduše oznámily, že ukončují činnost a své zákazníky posílají k dodavatelům poslední instance. Tam ale elektřina stojí třikrát a plyn dokonce čtyřikrát více. A u standardních dodavatelů už to u nových smluv není o mnoho lepší.

Foto: Shutterstock

Češi nebyli ceny elektřiny a plynu zvyklí řešit

Problém se ukazuje být také v extrémně nízké informovanosti běžných zákazníků. Ti v “dobrých časech” platby za elektřinu a plyn vlastně vůbec neřeší. Posílají nějaké zálohy a na konci roku něco doplatí nebo se jim v lepším případě něco vrátí. Málokdo řeší cenu obchodní složky energie, případně vůbec ví, kolik vlastně platí.

Právě tyto znalosti však dnes žalostně schází. Lidé sice uzavírají nové smlouvy a snaží se udržet si stálé platby záloh. Málokdo si ale dokáže doopravdy spočítat, jaký nárůst ceny za elektřinu a plyn ho doopravdy čeká.

Čtěte také: “A z čeho mám žít?” Důchodci jsou kvůli brutálním cenám plynu a elektřiny v koncích. Několikanásobné zálohy nemají z čeho platit

Obrovské cenové skoky

Mnohdy jde přitom o skutečně obrovské skoky. Například lidé, kteří bydlí v rodinném domě a mají nezafixovaný tarif, případně smlouvu uzavírají v současné době, mohou za plyn platit dvoj až trojnásobek cen, na které byli zvyklí. Namísto 40 tisíc korun to může být klidně 120 tisíc. A kdo má navíc 80 tisíc ročně, obzvlášť když se k tomu přidají ještě vyšší platby za elektřinu?

Faktem je, že dosud byly energie možná až příliš levné a že se svým způsobem dostávají na dlouhodobě udržitelné hladiny. Vysvětlete to ale lidem, kteří hospodaří na hraně. Takoví se mohou příští rok, až jim dorazí konečné vyúčtování, dostat do nemalých finančních problémů. Nepůjde přitom o výjimky, ale spíše o systémový problém.

Řešením této věci přitom skutečně není to, že se plošně sníží DPH, a to i těm, kteří to nepotřebují, protože mají ceny zafixované.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příjemné procházky malebnou krajinou patří ke koloritu životního stylu v České republice. Vždyť jsme zemí turistických klubů a například nikde jinde na světě nenajdete tak skvěle značenou síť turistických stezek. Nejlepší na tom je, že na rozdíl od mnoha jiných zážitků jsou procházky zcela zdarma a dostupné pro každého stejně, ať už je to boháč nebo člověk, který má hluboko do kapsy a nic moc jiného si dopřát nemůže. Vstup zakázán To vše je teď ale ve velkém ohrožení. Přichází totiž novela o myslivosti, která opravdu nečekaně zasahuje do možnosti procházet se na mnoha místech. Jde o to, že majitelé budou mít mnohem větší kontrolu nad svými lesy. Možná si říkáte, že ty přeci v Česku vlastní především stát, jenže tak tomu vůbec není. Možná ani netušíte, kolikrát jste se na svých toulkách přírodou procházeli v lesním porostu, který někomu patří. Vy jste ho ale mohli zcela volně prozkoumávat, bez jakýchkoliv omezení. To už napříště nemusí být možné, jelikož novela dává majitelům lesů značné možnosti, jak s nimi nakládat. Předně jde o to, že kdo vlastní alespoň 50 hektarů lesa, může si tam zřídit oboru a veřejnosti zakázat, případně výrazně omezit přístup. Lze si ostatně představit i situace, kdy taková obora bude zřízena nikoliv za účelem myslivosti, ale prostě proto, aby měl někdo svůj les jen sám pro sebe, popřípadě proto, aby zde mohl za vstup či průchod vybírat poplatky. Odborníci mají obavy Mohlo by tak dojít k naprosto bizarní situaci, kdy se vydáte na nějakou túru, ale v jejím průběhu budete muset několikrát zaplatit jakési mýto za průchod lesa. Český svaz ochránců přírody proto už bije na poplach a varuje před tím, že běžní lidé jednoduše ztratí přístup k velké části přírody, která jim byla dosud přístupná. “Podle Ministerstva zemědělství se nyní bude oplocení obor (někdy o délce několika km) posuzovat jako drobná stavba a tedy bez povolení stavebního úřadu. Hlavním argumentem ministerstva je přitom ochrana a posílení vlastnických práv,” uvádějí k tomu ochránci přírody. Čtěte také: EU zakáže oblíbené potraviny. Tohle už si v Česku nikdy nekoupíte. Lidé jsou z toho na větvi Dnes je v České republice přibližně na 200 obor, ovšem jakmile vejde zmíněná novela v platnost, jejich počet se pravděpodobně hodně rozšíří. Je pravdou, že účelové zřizování obor se může dostat do rozporu s právem na obecné využívání lesa, ovšem je otázkou, zda bude stát schopen vše náležitě hlídat a kontrolovat. Nehledě na to, že zvířatům budou narušeny jejich přirozené koridory. Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOP, ASZ 0SdíleníSdíletTweet [...]
Zdá se, že v České televizi byla rozehrána skutečně velká hra. Velké změny se očekávaly už poté, co loni nastoupil nový generální ředitel Jan Souček. Avšak ten se několik měsíců držel velmi zkrátka a do personálií příliš nezasahoval. Tu a tam se ovšem objevovaly náznaky, že se přeci jen něco chystá. Už to propuklo Například na konci loňského roku skončil kontroverzní moderátor Jakub Železný, byť to bylo vysvětleno tak, že si bere volno na vlastní žádost. Takovýchto případů ale postupně přibývalo. Na neplaceném volnu je nově také známý redaktor Jiří Hynek, který se podle všeho zamotal do kauzy IKEM a čelí podezření, že se snažil ovlivňovat vysílání a reportáže ve prospěch jedné ze stran. Do sporu se Součkem se pustil i známý moderátor Václav Moravec, kdy stížnost na něj se řešila na etickém panelu České televize. Zatímco tento panel se ho zastal, generální ředitel jeho rozbor nepřijal a požadoval ho více zdůvodnit, což je veřejně bráno jako podkopávání Moravcovy pozice a zpochybňování práce etického panelu, který tvoří vážené osobnosti z akademického a odborného světa. Respektive byl jimi tvořen, jelikož se stala skutečně nečekaná věc. Coby vyjádření nesouhlasu s postupem ředitele České televize totiž kompletní etický panel rezignoval. Nezdá se však, že by to Součka nějak zvlášť popudilo. Ústy své mluvčí označil bývalé členy za lidi někdejšího ředitele Petra Dvořáka s tím, že do panelu vybere nové členy. Musí se to vyřešit Každopádně už je naprosto jasné, že v České televizi zuří souboj dvou křídel. Nový ředitel se zjevně rozhodl skoncovat s odporem, který proti němu vytváří dlouholetí zaměstnanci, kteří jsou většinově loajální právě Dvořákovi. V takovém prostředí, kdy řadoví zaměstnanci házejí šéfovi klacky pod nohy, se pochopitelně nedá pracovat, a tak je třeba celou situaci vyřešit. Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon Vše se přitom děje v době, kdy Česká televize nemá velkou podporu veřejnosti, jelikož lidé si stěžují na nevyvážené zpravodajství. Do toho navíc ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, což je také mimořádně nepopulární téma. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Kakao astronomicky zdražuje, čokoládová vajíčka jsou na splátky, výrobci typu Marsu potajmu snižují gramáž tyčinek, v Kit Kat nenápadně ubylo čokolády. A bude hůř – tuna kakaových bobů včera prvně v historii uzavřela na ceně přes 200 000 korun Tak draho ještě nebylo Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Tuna kakaových bobů včera poprvé v historii na newyorské burze uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Konkrétně nyní tuna bobů vyjde na 209 719 Kč. To je skutečně jejich nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do včerejška činí 49 092 korun (viz graf níže – vodorovná křivka). Včerejší uzavírací cena je tedy více než čtyřnásobná oproti dlouhodobému průměru. Rekordní je ovšem cena kakaa také v dolarech. Tuna bobů včera obchodování uzavřela na cenovce 8939 dolarů. Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy více než pětinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru. Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 210 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn. Bude ještě hůř Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Podle únorové analýzy americké banky Citigroup mohou kakaové boby zdražit až na úroveň 10 tisíc dolarů za tunu, a to v během následujících měsíců. Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 113 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem. Takto prudce vystřelila cena kakaa v posledních týdnech. / Foto: Lukáš Kovanda Výrobci snižují gramáž Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku. Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“. Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o takřka třicet procent. Čtěte také: Kaufland v Česku spustil úžasnou novinku. Je to tady, konečně tu nakoupíte za ceny jako v Polsku Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

46 názorů k článku “Ceny elektřiny a plynu způsobí neštěstí, ale málokdo si to uvědomuje. Lidé nebudou mít na zaplacení, jenže to zjistí až zpětně

  1. Tak logicky asi když vidím, že na to mít nebudu, tak snížím spotřebu a nebo přejdu zpět na uhlí. Já jsem taky vypnul plynový kotel a vrátil jsem se k uhlí. Nejsem magor, abych platil 100k ročně za topení. To je přesně důsledek politiky ekofašistických zelených debilů v Bruselu. Už mnoho let platí, že jakákoliv regulace tzv. neekologických zdrojů způsobí přesný opak očekávaného efektu – tedy růst emisí. Ať už jsou to auta, kdy si lidé nechávají stará auta se spolehlivými motory, než aby si koupili moderní překombinovanou tříválcovou srágoru s životností 100tkm, nebo ať je to topení, kdy se lidi v důsledku drahých energií vrátí zpět k uhlí a na vesnicích se opět v zimě nebude dát dýchat… A vždy za to můžou ekodebílci, klimaalarmisti a rusofobové s jejich stupidními názory.

    1. a co zkusit tohle : Co myslíte ?Podle § 11a odst. 9 energetického zákona č. 458/2000 Sb. (určený na ochranu zákazníků) – lze stáhnout na adrese: http://www.zakonyprolidi.cz platí, že ZÁLOHY LZE STANOVIT NEJVÝŠE V ROZSAHU ODŮVODNITELNÉ SPOTŘEBY (což se prokazuje např. předchozí spotřebou pro ten který měsíc) ZA ZÚČTOVACÍ OBDOBÍ.
      A protože DPI ve stylu chytré Horákyně rozpočítávají tyto zálohy na celých šest měsíců (ačkoliv toto nemohu vědět dopředu), přičemž se zákazníkem nevedly žádnou diskusi ve stylu: “Tak kolik pak jste spotřeboval té které energie v říjnu 2020?”, není ověřitelné, jsou-li jejich zálohy nezákonné, či odpovídají momentální ceně té které komodity/odpovídající předchozí zúčtovací měsíc.
      Záloha je podle § 1807 občanského zákoníku peněžní plnění, které se dává před uzavřením smlouvy jako část platby za protiplnění, tudíž z uvedeného vyplývá, že dokud není uzavřena smlouva o koupi energie (a DPI neuzavírá smlouvy, ta plní zákonnou povinnost), nelze o zálohách jako takových dle práva vůbec hovořit, a dokud nebylo DPI poskytnuto plnění, nemá právo na její úhradu, ani zálohu.
      TADY BY MĚL ZASÁHNOUT ERÚ a vydat nějaké výkladové pravidlo na ochranu takto postižených osob.

      1. Mojí mamince navýšili plyn i elektřinu u České regionální energetiky o 100% ,měla by platit 11500 měsíčně a to ji z důchodu moc nezbyde,co dělat, poraďte.

  2. Také jsem bývalý zákazník Bohemia energy. Ráda bych se připojila k hromadné žalobě na tuto společnost. Poradí někdo prosím pěkně, jak na to?
    Spadla jsem pod pod poslední instanci, pod EON. Měsíční splátky za elektřinu se mi rapidně zvýšily. Žiji pouze z nemocenských dávek, majetek ani úspory nemám. To nás opravdu chce ta Unie se svým zeleným programem takhle likvidovat? To jim nestačí divadlo s virem a vakcinací? Jsme ve válce? Plíživě přichází nesvoboda, tyranie, šlape se po lidských právech. Kdy skončí?

    1. Pokud považujete Covid a očkování za divadlo, tak mi vás není ani trochu líto. Budete se muset uskrovnit s jít bydlet do levnějšího. Stejně z nemocenských dávek se dá žít maximálně 1 rok a pak následuje přechod do invalidního důchodu. Je otázka jaký stupeň vám dají.

  3. Podle autorky není třeba snižovat dph těm, co mají zafixováno. Takže je za to potrestat? Myslím, že je spravedlivé aby se snížila cena všem. Cena zafixované elektřiny také není právě nízká.

  4. Zeptejte se hlavně těch, co za každou cenu státní majetek rozprodávali. Kdo se tomu divil byl komunista, zastánce starých pořádků a pod. Dnes je Klaus a spol. tzv. z obliga a ještě se diví tomu, co se děje.

    1. Tak např. plynárenství prodal němcům Váš guru Zeman. ČEZ stvořil opět socialista Zeman. Alespoň víte komu poděkovat a Klause v tomto vynechte.

  5. S tím ruským plynem, no poděkujme našim politikům, dělají vše aby Rusko nebylo k nám zrovna přátelské, pak se ale nedivme, Němci nerejpali a ti mají od něj vše. Vystrčil zase asi věří, že bude plyn z Thajwanu, že? Ne, Zeman dělal dobře , že udržoval přátelské styky. Bohužel, politici vše pokazili.Asi věřili že vše dostanou z Německa, no a možná že ano, ten ruský, ale za daleko vyšší peníz. Němec je jen byznysmen, jako Amík.

    1. Nějak Vám ušlo, že Váš guru Zeman české plynárenství prodal němcům a plyn kupujeme od nich a ne rusů jak se mylně domníváte. Vystrčil v tom tedy nehraje vůbec žádnou roli i kdyby jel třeba na severní pól.

      1. Ale mohl by se koupit i přímo od Rusů,jako to udělal p.Orbán, jenže není s kým jednat,tak se kupuje od spekulantů na burze.

  6. Jen doufám, že ti všichni eko-mudrlanti teď pomohou s placením rodičům a prarodičům, nebo se zdekují. Ovšem pokud jsou schopni si vydělat nějakou kačku, nebo jen natahují ruce k tzv. neziskovkám.

  7. V konečném důsledku to zaplatí všichni, i ti co chytře nezvedali sluchátko. Pokud je milión lidí v energetické nouzi, tak nelze jinak. Jen se divím, že stát ještě nežaluje Písaříka jehož podnikání přivedlo tolik lidí do nesnází

    1. Zase tak jednoduše bych to nepsal. Komunistické státy jsou a podívejte se jak se žije u nich. Nejsem si jistý jestli byste tam chtěl žít. Měl byste určitě stejně problémy jako nyní a ještě méně peněz i možnosti

      1. žil jste v té době vůbec , co vám chybělo , banány nebo toal . papír . Dnes chybí svoboda , protože nám EU utahuje a ještě utáhne šrouby.

    2. Nesouhlasím s Vaším názorem, že komunisti byli zlatí. Dosti věcí .ale bylo dobrých a byli jsme v průmyslu jedničkou a v zemědělství téměř soběstační. To co nyní provádějí demokraticky zvolení poslanci a co provede ještě doposud neschválená nová vláda na to by byl krátký a nedokazal to ani Hitler. komanči po 1948 1968 a byl by na to krátký i Stalin.i i když byl byl dříve obyčejný zloděj koní.

      1. a já zase souhlasím že byly zlatí velice zlatí , po válce zbudovali toho tolik že ještě dneska je z čeho krást , a kecy že něco ukradly taky vynechte tehdy se znárodňovalo už od 1945 , krade se dneska

    3. Zlatí nebyli, zvlášť po 68, ale rozhodně se za nich tolik nekradlo. A pokud něco ukradli zůstalo to doma

  8. Co myslíte ?Podle § 11a odst. 9 energetického zákona č. 458/2000 Sb. (určený na ochranu zákazníků) – platí, že ZÁLOHY LZE STANOVIT NEJVÝŠE V ROZSAHU ODŮVODNITELNÉ SPOTŘEBY (což se prokazuje např. předchozí spotřebou pro ten který měsíc) ZA ZÚČTOVACÍ OBDOBÍ.
    A protože DPI ve stylu chytré Horákyně rozpočítávají tyto zálohy na celých šest měsíců (ačkoliv toto nemohu vědět dopředu), přičemž se zákazníkem nevedly žádnou diskusi ve stylu: “Tak kolik pak jste spotřeboval té které energie v říjnu 2020?”, není ověřitelné, jsou-li jejich zálohy nezákonné, či odpovídají momentální ceně té které komodity/odpovídající předchozí zúčtovací měsíc.
    Záloha je podle § 1807 občanského zákoníku peněžní plnění, které se dává před uzavřením smlouvy jako část platby za protiplnění, tudíž z uvedeného vyplývá, že dokud není uzavřena smlouva o koupi energie (a DPI neuzavírá smlouvy, ta plní zákonnou povinnost), nelze o zálohách jako takových dle práva vůbec hovořit, a dokud nebylo DPI poskytnuto plnění, nemá právo na její úhradu, ani zálohu.
    TADY BY MĚL ZASÁHNOUT ERÚ a vydat nějaké výkladové pravidlo na ochranu takto postižených osob.

      1. Vážně ,tak nějaký návrh zcela jistě máte ? Nemáte ? Takže jen hloupě blábolíte a žvaníte , nic jiného jsem taky nečekal . P.S a vidíte mě to vyšlo jsem sice už u jiného dodavatel ale kvůli 31 m³ plynu jim ( spotřeby u DPI) nebudu dávat zálohu 8500 kč ať si to dají k soudu uvidíme jak si kdo vykládá zákony

    1. Dodavatelé ZPI nepotřebují vést se zákazníky diskuzi. Informace o jejich roční spotřebě mají automaticky. Jednak to nabonzovala BE (jak jinak by věděli kdo pod ně spadl ze zákona) a také každý distributor má tyto údaje k dispozici neb jste uzavřel sdruženou smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu. Sdruženou tj. obchodník a distributor. Protože podvodníci přestali dodávat před topnou sezonou jsou zálohy na plyn stanoveny na tuto spotřebu a rozděleny do 6 měsíců. Zbylých 6 měsíců platili zákazníci podvodníkům a ti mymí drží jejich peníze.

      1. já se nebavím o dodavatelích což jsou jen překupníci na burze s nimi já žádnou smlouvu nemám , do teď jsem si myslel že energie nakupují distributoři samy velice jsem se mýlil a že jich těch darmožroutů je tolik jsem ani netušil . Já uzavíral smlouvu s BE tedy BE se semnou měla bavit no nebavila bezzubá ERÚ jen přihlížela . DPI je dána ze zákon nemusí se semnou bavit ale ani já ne proč taky je to jen přechodná doba a VŽDY MUSÍ BÝT DVA co se domluví jinak je to diktát s požehnáním státu , bez smlouvy je to jen jedna paní povídala no uvidíme
        A kdyby DPI byla chytrá nebude se takto chovat zůstal bych u ní , takhle odcházím ono je v podstatě jedno kde vás vezmou na hůl

  9. Jednoduchy recept…alespon 1000000 dosud pracujicich odejit na urad prace a nechat si vyplacet podporu a prizpevky na energie,bydleni….cim driv se cely cirkus potopi ,tim lip.Potom treba neco udelaji pro lidi.Bez pracujicich jsou velke nic…a potom si mohou zvysovat platy…vime o kom je rec.

  10. Maminka vytápí dům plynem, je jí 80, jinou možnost už nemá, kotel na uhlí se zrušil v době plynofikace kdy slibovali hory doly. Říkám jí že musí šetřit, ale řekne mi zčeho ? Mám jen malý důchod a topit musím, jinak bych nastydla a zemřela. Tak bůh ví jak tohle všechno dopadne. Je hnusná doba.

    1. Zavřít radiátory a nechat topit jen v jedné místnosti. Pokud je to technicky možné nechat si udělat na otopný systém další kotel na dřevo nebo pelety a tento zainvestovat. To ovšem zvládnou finančně jen její potomci.

  11. Nejsem si jistý,že doted lidi nezajímalo,kolik platí za energie.To možná autorka se nechala vydržovat.Jednou skončí fixace i těm ostatním a doženou ty,co se jim to zvedlo teď.No a pak se to bude postupně zvedat všem.Až plno lidí nebude mít na energie,tak k čemu nám bude nějaká digitalizace a sociální sítě?

  12. ten šok příjde s vyučtováním, bohužel….konec dovolených, šetřete na konečné vyučtování, ono příjde, všichni řeší jen zálohy, ale zalohy jsou nic.

  13. U Innogy jako dodavateli poslední instance máme zaplatit za plyn v nově stanovené měsíční splátce zhruba 1,9x tolik než u BE, takže 3-4x více jak se tvrdí v článku určitě ne. Od listopadu budeme u nového dodavatele RE se spotovými cenami plynu i elektřiny stejnými či jen malinko vyššími než jsme měli u BE.

  14. To bude ještě zajímavé,Jamal přestal dodávat plyn. Putin sice nabídl další plyn,jenže za současné tržní ceny ho nikdo nechce asi nakoupit. obchodníci na burze asi drží ceny,nechtějí prodělat,ale nemají další cash aby nakupovali. No a my nemůžeme nakoupit separátně, protože nemáme diplomacii a jsme nepřátelé a to i díky pirátovi p.Lipavskému,co by mohl být min.zahraničí.

  15. Souhlas, naprosto pomíleně se chová EU,která se svou zelenou idelogií emise navýší, místo naopak.Lidi se vrátí k topení pevnými palivy,tam kde to půjde.Demagogie EU nezná mezí a myslím si,že nebude dlouho trvat a Polsko odejde z molochu EU a přijde vlna rozumu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *