Zálohy za plyn 21 tisíc měsíčně. Více než plat. Klienti Bohemia Energy dostali nové výměry a neví, co si počít

Naplnily se ty nejhorší obavy klientů zkrachovalých dodavatelů. Zatímco dosud pro ně byla hrozba vysokých cen elektřiny a plynu spíše virtuální, teď ji pocítí jako první Češi skutečně naplno. Klienti firem Bohemia Energy či Kolibřík energie totiž od dodavatelů poslední instance, ke kterým přešli po konci svých smluvních vztahů, dostali výměry záloh na další období. A nestačí se divit. Zálohy jsou totiž ještě vyšší, než jakých se původně obávali.

Rychle pryč z poslední instance

Nevěřila jsem vlastním očím, když mi novou výši záloh poslali. U Bohemia Energy jsem za plyn platila zálohu 4000 korun měsíčně, což většinou výslednou spotřebu pohodlně pokrylo. Teď mi ale Innogy napsalo, že mám posílat 21 800 Kč,” říká pro Mix24.cz Miroslava Pospíšilová, která používá plyn pro ohřev teplé vody a topení v menším rodinném domku. “Nechápu, kde na to mám vzít. Vždyť je to víc než je můj čistý plat.

K její smůle byla u Bohemia Energy nejen s plynem, ale také s elektřinou. Také ta se navýšila. Zatímco dosud hradila zálohy 1500 Kč měsíčně, teď má platit 4300 Kč. Ačkoliv tady měsíční rozdíl není tak markantní, stále jde o téměř trojnásobnou částku.

Čtěte také: ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Miroslava Pospíšilová poslechla rady expertů, kteří v televizi po konci Bohemia Energy tvrdili, že klienti nemají kam spěchat. Dodavatelé je budou sami kontaktovat a na přechod na standardní tarif mají celých šest měsíců. V ten moment ale ještě nikdo nevaroval před tím, jak moc lidé vlastně budou muset platí.

Toto varování přišlo až před pár dny od Energetického regulačního úřadu. Ten vyzval bezprizorní klienty, aby si co nejrychleji našli náhradního dodavatele, který jim zajistí dodávky elektřiny a plynu.

Foto: Shutterstock

Bolestivé rozdíly v cenách

Přestože ve standardních tarifech umí dodavatelé nabídnout přeci jen příznivější ceny, pohled do jejich ceníků ukazuje, že to nebude zase o tolik. V případě krachu Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů tu totiž proti sobě hrají dva zcela protichůdné faktory.

Alternativní dodavatelé dlouhodobě klienty lákali na velmi nízké ceny. Pravdou tak je, že Miroslava Pospíšilová a další platili celé roky za elektřinu a plyn částky, které byly poměrně dost pod průměrem trhu.

Naopak to, co teď dodavatelé nabízejí, jsou vysoce nadprůměrné ceny. Rozdíl obou světů je tak obrovský a bude znamenat velmi bolestivé přizpůsobování se.

Čtěte také: Jak v praxi využít odpuštěné DPH na elektřinu a plyn. Pohlídejte si dodavatele

Stát sice aktuálně odpustil DPH na elektřinu a plyn na měsíce listopad a prosinec. To je však v případě takto vysokých záloh jen kosmetická změna. Pro nejméně movité domácnosti, které by se mohly dostat do problémů s placením, se pak chystá pomoc formou energetických šeků.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
63 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments