Jak v praxi využít odpuštěné DPH na elektřinu a plyn. Pohlídejte si dodavatele

V přívalu informací o neustále zdražujících cenách elektřinu a plynu mohla zapadnout skutečnost, že vláda již prominula daň z přidané hodnoty na tyto energie pro měsíce listopad a prosinec. Za toto období tak dodavatelé elektřiny a plynu nebudou DPH účtovat. Důležitější však pochopitelně je, jakým způsobem se to projeví v praxi.

Úspora pro každého

Daň z přidané hodnoty na elektřinu a plyn je prominuta na případný doplatek u vyúčtování s datem uskutečnění zdanitelného plnění během listopadu a prosince. Pokud tak v těchto měsících váš dodavatel odečte elektroměr či plynoměr a vystaví vám fakturu s doplatkem, ta by měla být zbavena DPH. Zákon však neukládá žádnou povinnost provést za tímto účelem mimořádný odpočet.

Daň z přidané hodnoty se rovněž promíjí u záloh, které jsou přijaty v období od 1. listopadu 2021 do 31. prosince 2021. To se však promítne až v následném vyúčtování. Samotná výše záloh se totiž žádným způsobem snižovat nemusí a bylo by to i kontraproduktivní, vzhledem k tomu, že od dalšího roku by bylo zapotřebí zálohy znovu navýšit.

Pokud máte tedy měsíční zálohu stanovenou například na 1000 Kč, za měsíce listopad a prosinec ušetříte 346 Kč. Nikoliv však hned, ale tato částka bude promítnuta do konečného vyúčtování příští rok.

Foto: Shutterstock

Kontrola vyúčtování

V konečném vyúčtování potom musí být jednoznačně patrné, jaká je cena bez DPH a nulová sazba daně by zde měla být konkrétně uvedena. Zákazník si tak může zkontrolovat, zda za elektřinu a plyn platí stejnou částku bez daně.

Reálně však tato kontrola může být poměrně obtížná. Řadě lidí se totiž právě na podzim zvedají ceny za energie, a to velmi razantně. Kdo nemá ceny zafixované, dostane se i na dvoj či trojnásobek původních cen. Platí to především pro klienty zkrachovalých dodavatelů, kteří v této době musí přejít k novému.

Čtěte také: ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Správné řešení?

Je otázkou, zda stát zvolil v tomto případě to nejsprávnější řešení. DPH totiž nebudou muset platit ani ty domácnosti, které mají cenu zafixovanou a platily by stejně jako v minulých letech. Ti na snížení daně jednoznačně vydělají.

Naopak domácnosti, které ceny zafixované nemají, musí řešit mnohem větší problémy. Navýšení je mnohdy dramatické a odpuštění DPH ho redukuje pouze omezeně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Finanční správa

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments