Důchodci dostanou v příštím roce přidáno zřejmě hned dvakrát. Česko se blíží ke kritické hranici, která spustí mimořádnou valorizaci

Po lednovém navýšení důchodů se senioři možná dočkají ještě červnového růstu. Do hry se totiž dostává takzvaná mimořádná valorizace penzí. Jde o instrument, který nebyl použit dlouhých třináct let a který je úzce spojen s obdobím vysoké inflace. Ta právě teď Českou republiku sužuje.

Důchody sledují růst cen

Zářijová inflace dosáhla hodnoty 4,9 % a podle ekonomů bude nadále stoupat. Nejde přitom pouze o statistiku, zdražování pociťuje každý spotřebitel na vlastní kůži. Platí přitom, že rychlým růstem cen jsou ohroženi především důchodci. Ti jsou odkázáni výhradně na své penze, za které si přitom v důsledku inflace mohou pořídit stále méně zboží a služeb.

Proto existuje takzvaná řádná valorizace důchodů. Ta se počítá na základě inflace a růstu reálných mezd. Důležitý je přitom zejména růst cen. Pro potřeby důchodů se inflace sleduje trochu jinak než pro jiné obory. Klíčové jsou meziměsíční nárůsty cen v období od července do června.

Sledovací období pro řádnou valorizaci důchodů v příštím roce skončilo v červnu tohoto roku a na základě toho byly důchody od ledna 2022 valorizovány o 3,26 %, tedy v průměru 505 Kč. K tomu se pak připočte ještě bonus ve výši 300 Kč.

Čtěte také: Důchody strmě rostou. Rekordně přibylo důchodců, kteří pobírají přes 50 tisíc. To je ale problém

Foto: Shutterstock

Zvýšení důchodů v lednu a v červnu

V případě rychlého růstu cen, který zaznamenáváme právě teď, však zákon pamatuje i na možnost valorizace v průběhu roku. K té dojde tehdy, pokud inflace za sledované období překoná v součtu 5 %.

Zákon přitom určuje jasná pravidla, kdy k mimořádné valorizaci musí dojít. Nejde tak o něco, co by mohli ovlivnit například politici. V případě, že dojde v rámci meziměsíčního sledování k překonání hranice 5 %, dojde za pět měsíců od této chvíle k mimořádné valorizaci důchodů. Pakliže by tak hranice padla v lednu příštího roku, došlo by k další valorizaci v červnu 2022. Vzhledem k trendu, v jakém se inflace v posledních měsících pohybuje, je to velmi pravděpodobné.

Čtěte také: Mnoho důchodců má nárok na minimálně 1000 Kč měsíčně k důchodu navíc. Většina to ale neví a o peníze přichází

Mimořádná valorizace přitom zohledňuje výhradně růst cen, nikoliv růst reálných mezd, jako valorizace řádná.

Mimořádnou valorizaci důchodů přitom nelze vnímat jako něco, co jde nad nějaký standard, případně snad důvod k radosti. Naopak, jde svým způsobem o záchranný instrument, který má důchodce chránit před tím, aby upadli do chudoby. Reálně si o nic nepřilepší, pouze je jim vyrovnán rychlý růst cen.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, Kurzy.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments