Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

Kauza Bohemia Energy začíná nabývat obřích rozměrů. Zatímco krátce po ukončení činnosti tohoto významného dodavatele elektřiny a plynu tomu nebyla přikládána potřebná důležitost, teď si všichni začínají uvědomovat, o jak obrovský problém jde. Stovky tisíc domácností totiž byly vrženy na trh energií na jeho vrcholu a jejich noví dodavatelé pro ně komodity musí nakoupit za tržní ceny. Ty jsou přitom horentní. Mnozí lidé tak v těchto dnech obdrželi nový rozpis záloh, kdy namísto pár tisíc korun mají například za plyn hradit mnohonásobně více.

Čtěte také: Zálohy za plyn 21 tisíc měsíčně. Více než plat. Klienti Bohemia Energy dostali nové výměry a neví, co si počít

Oklamaní klienti se chtějí bránit

Tisíce klientů Bohemia Energy už se daly dohromady a chystají hromadnou žalobu. Tu za ně podle serveru iRozhlas.cz podá právnická společnost LitFin. Ta vychází z toho, že firma nedodržela smlouvu vůči svým klientům, kteří si u ní objednali dodávku elektřiny či plynu za určitou cenu.

Právníci dávají logický příklad, kdyby se trh vyvíjel opačně. Pokud by například cena energií rychle klesala a klienti by se rozhodli ukončit své smlouvy a přejít k jinému dodavateli za výrazně lepších podmínek, bude si Bohemia Energy nárokovat smluvní pokuty.

Dlouhodobě přitom Bohemia Energy právě z tohoto modelu těžila. Elektřina a plyn byly dlouhou dobu relativně levné a jejich cena spíše dále klesala. To firmě umožnilo prodat zákazníkům kontrakty a energie nakoupit až později za významně nižší ceny. Teď se však trend otočil a Bohemia Energy by musela elektřinu a plyn nakupovat dráže, než za kolik měla nasmlouvaný odběr svými zákazníky.

Foto: Shutterstock

Nákupy luxusních nemovitostí

Podle analytika Jiřího Gavora se však náznaky změny trendu začaly objevovat nikoliv před pár měsíci, jak mnozí tvrdí, ale už koncem roku 2020, kdy začaly prudce růst ceny emisních povolenek. Tehdy se měla Bohemia Energy zajistit a přinejmenším část energie nakoupit. Její management ale podle všeho čekal, že ceny opět klesnou. To se ale nestalo.

Teď se navíc ukázalo, že manželé Jiří a Hana Písaříkovi, kteří Bohemia Energy ovládají, ještě v první polovině tohoto roku namísto energií nakupovali luxusní nemovitosti. Na Vinohradech koupili byt za 22 milionů korun a za dalších 25 milionů polovinu bytového domu v Nuslích.

Do nemovitostí manželé investovali i v předchozích letech. V roce 2018 nakoupili byty za 130 milionů korun a k tomu ještě rozlehlý resort poblíž Dobříše za 170 milionů.

Čtěte také: Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

Písařík zahájil převod, ale soud tomu zabránil

Právnická společnost LitFin se kromě majetku Bohemia Energy chce zaměřit právě i na soukromý majetek manželů Hany a Jiřího Písaříkových. Žalobci jsou totiž přesvědčeni, že za ukončením činnosti firmy stojí svým jednáním právě majitelé. Mohlo zde dojít k porušení povinnosti řádného hospodáře, protože prodávali energii, kterou neměli nakoupenou.

Server motejlekskocdopole.com informoval o tom, že se manželé pokoušejí majetek převést. “Jen pár dní po ukončení obchodní činnosti Bohemia Energy entity a slibu, že dostojí všem svým závazkům, začali její majitelé s přesuny nemovitostí na třetí osoby,” uvádí ekonomický novinář Miroslav Motejlek. Soud však prý nařídil předběžné opatření a Jiřímu Písaříkovi zakázal jakkoliv zatěžovat, disponovat či zcizovat jeho soukromé nemovitosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: iRozhlas.cz, motejlekskocdopole.com

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
67 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments