Desítkám tisíc domácností hrozí odpojení od elektřiny a plynu, říká ekonom. Hlavně zaplaťte ty šílené zálohy, radí

Energetická krize v České republice se rozjíždí naplno. Kromě toho, že jsou ceny elektřiny a plynu jako takové vysoké, přišel do toho ještě krach řady dodavatelů v čele s Bohemia Energy. Ta neustála svou strategii, kdy se snažila nakupovat energie co možná nejlevněji. S nákupem váhala tak dlouho, až by musela nakupovat za ceny neúnosné, a tak klientům raději řekla, ať si najdou nového dodavatele. Ve skutečnosti je však poslala na vyšponovaný trh, kde si každý jednotlivec stejně musí energie pořídit za tržní ceny.

Úplně nesmyslné zálohy

Podle ekonoma Radovana Vávry se tímto zadělalo na desetitisíce osobních tragédií, protože mnoho lidí nebude mít peníze na uhrazení faktur za elektřinu a plyn. Vávra v této souvislosti ještě naráží na velmi rigidní systém, kterým hrazení energií funguje.

Energie se účtuje zálohově. To znamená, že vy zaplatíte zálohu a tu jakoby ujídáte. Mělo by to být tak, že zálohu máte nastavenou přesně a na konci období to ujíte, takže nic nedoplácíte ani vám nic nevrací. Jenže samozřejmě jinou zálohu platíte z ceny sto a jinou z ceny tisíc,” vysvětluje Vávra v pořadu StandaShow. “Ty lidi dostali teď zálohy na úplné nesmysly, které nezaplatí. Právě to způsobí vznik toho katastrofického problému.

Podle ekonoma tento scénář vede jednoznačně k tomu, že se lidé ocitnou v dluhových pastech. A to paradoxně ve chvíli, kdy se řada z nich díky Milostivému létu konečně zbaví svých exekucí.

Čtěte také: Zálohy za plyn 21 tisíc měsíčně. Více než plat. Klienti Bohemia Energy dostali nové výměry a neví, co si počít

Foto: Shutterstock

Efektivní plán pomoci

Vávra má pro postižené klienty jedinou radu. “Ty zálohy musíte zaplatit, protože oni vás jinak odstřihnou, a to na zimu nechcete. Všichni, kdo jste v průšvihu, obvolejte nejbližší rodinu, ať vám půjčí, tyhle peníze musíte zaplatit.

Pro stát potom ekonom nabízí jiné řešení, kterým může postiženým domácnostem skutečně pomoci efektivně. Lidé by měli dostat možnost vzít si na zálohy energií úvěr od komerčních bank. Za tyto úvěry by potom ručil stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Pokud by se někomu úvěr splatit nepodařilo, ve výsledku by to tedy uhradil stát.

Čtěte také: Ceny elektřiny a plynu způsobí neštěstí, ale málokdo si to uvědomuje. Lidé nebudou mít na zaplacení, jenže to zjistí až zpětně

Naopak za zcela nesmyslnou označuje expert pomoc formou odpuštění DPH. Předně proto, že těm, kdo pomoc potřebují, toto stačit nebude. A naopak lidé, kteří to nepotřebují vůbec, dostanou od státu ještě dárek. Dalším problémem je to, že odpuštěné DPH se stejně zúčtuje až ve vyúčtování příští rok, zatímco extrémně vysoké zálohy je nutné hradit teď.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
52 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments