Další významný dodavatel elektřiny a plynu se hroutí. Nabízí “výhodné ceny”, ale pokud na ně přistoupíte, nedoplatíte se

Situace na trhu s elektřinou a plynem se dále komplikuje. Stále rostoucí ceny působí problémy dalším dodavatelům, kterým vážně hrozí osud dnes již nechvalně proslulé Bohemia Energy a dalších firem, které nedokázaly dostát svým závazkům vůči klientům. Ty tak poslaly na trh, který je vyšponován doslova na maximum. Stovky tisíc domácností teď hledají alespoň trochu přívětivé ceny, ovšem prakticky není šance, jak jich dosáhnout.

Prezentují to jako výhodu, která však vyjde velmi draho

V tento moment se do potíží dostali také desítky tisíc klientů společnosti Armex Energy. Ta se po vzoru již zmíněné Bohemia Energy snaží své zákazníky převést na jiný tarif, než jaký mají uzavřený a který jim zaručuje zafixované ceny, tedy klidné projití tímto náročným obdobím. Podle Armex Energy jsou však tyto ceny neudržitelné, a tak je musí změnit.

Zajímavé na tom je, že celou záležitost prodává tak, jakoby mělo jít o výhodné řešení pro zákazníky. “Od Armex Energy mi přišel dopis, že už nemohou plnit dodávky elektřiny a plynu podle podmínek, které jsme měli domluvené a které mi zaručovaly stejnou cenu i v příštím roce. Nabídli mi přechod na aktuální velkoobchodní ceny,” řekl pro Mix24.cz dlouholetý zákazník Armexu Pavel Dvořák.

Ve skutečnosti to ale nic výhodného pro klienty neznamená. Dosud platili standardní částky a jakmile by přešli na takzvané spotové ceny, tedy ty, které jsou aktuálně na burze, bylo by to v tuto chvíli mnohonásobné navýšení za obě komodity. Pavel Dvořák si spočítal, že namísto dosavadních 6 tisíc korun, které měsíčně ve svém zatepleném rodinném domě platí za elektřinu a plyn, by hradil více než 20 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Osud dodavatele je velmi nejistý

Armex Energy to přitom podává tak, že jde o výhodné řešení, protože přeci není možné, aby ceny elektřiny a plynu zase neklesly. V takovém případě z toho klienti mají začít okamžitě těžit, protože i jim rychle ceny klesnou.

Energetický regulační úřad však již před takovými nabídkami opakovaně varoval, protože pohyby cen energií na burze jsou nevyzpytatelné. Zkušenost z posledních týdnů ukázala, že skutečně mohou růst až do nebe. Není tedy vyloučeno, že už tak vysoké ceny budou ještě vyšší. Obzvlášť, když teď z Ruska přestal plynovodem Jamal z nejasných důvodů proudit plyn.

Čtěte také: Desítkám tisíc domácností hrozí odpojení od elektřiny a plynu, říká ekonom. Hlavně zaplaťte ty šílené zálohy, radí

Společnost Armex Energy na tom podle všeho není dobře a není vyloučeno, že jí čeká podobný osud jako Bohemia Energy. Také ona se nejprve pokusila zákazníky vyvázat z fixací. Teprve, když se to nepovedlo, raději své fungování položila. Navíc, dceřiná společnost Armexu, Kolibřík energie, již skončila v polovině října.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Další významný dodavatel elektřiny a plynu se hroutí. Nabízí “výhodné ceny”, ale pokud na ně přistoupíte, nedoplatíte se

  1. Určitě se najdou tací, kterým nebude stačit poučení z jedné šlamastiky a dobrovolně vlezou do jiné.

  2. Jak může někdo radit jako”odborník” platit nesmyslné zálohy, buď je to idiot nebo asi spadl na hlavu a měl by se léčit. Blbost fo samotného vesmíru volající.

  3. proč pořád dokola píšete, že plynovodem z nejasných důvodů přestal proudit plyn? Neproudí, protože objednaný plyn už byl dodán a další si nikdo nenakoupil.

  4. Co je špatného na spotových cenách? Pořád jsou výrazně nižší, než ceníky velkých dodavatelů pro nové zákazníky. A to cca o 1/3. Sám mám spotový tarif na plyn a vyjde mě to při mé spotřebě 20MWh v nezatepleném RD na nějakých 40.000,- ročně při aktuálních cenách. A samozřejmě až plyn za pár týdnů spadne s cenou dolů, tak se mi to na účtu hned projeví. U INNOGY a spol. by mě to vyšlo o 20-30.000,- víc a ještě bych se jim za ty absurdní ceny musel upsat min. na 2 roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *