Piráti se zlobí. Ukázalo se, že je podvedl Vít Rakušan. Vyzval ke kroužkování své asistentky, která přeskákala vlivné piráty

Povolební spolupráce Pirátů a Starostů se komplikuje. Výsledky interní analýzy, kterou si Pirátská strana nechala udělat poté, co ve volbách doslova propadla, z jejího neúspěchu viní zejména postupy hnutí STAN. Přestože obě strany se striktně dohodly na tom, že pracně sestavené kandidátky budou považovat za “svaté” a nebudou vyzývat své voliče ke kroužkování, ze strany Starostů přišel pravý opak. Na analýzu, která zatím nebyla oficiálně zveřejněna, upozornil server Neovlivni.cz.

Starostové utráceli peníze Pirátů na svou podporu

Zatímco Piráti se ukázali býti férovým partnerem, který své příznivce nevyzýval ke kroužkování a naopak směrem k nim deklaroval, aby brali kandidátky takové, jaké jsou, v případě STAN nastal pravý opak.

Analýza ukazuje, že vynikající výsledek Starostů v porovnání s Piráty není náhodný. Z celkových 33 zvolených poslanců za STAN bylo nejrůznějšími metodami mikrotargetingu podporováno 26 z nich. “Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, který měl v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporoval pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na podporu mikrotargetingu STAN byla vynaložena více než 2 krát vyšší částka než na Piráty,” uvádí analýza velmi tvrdý odsudek na adresu Starostů. Podotýká také, že to byli právě Piráti, kteří do kampaně vložili dvě třetiny finančních prostředků.

Poukazuje se také na to, jakým způsobem hejtman Libereckého kraje Martin Půta podporoval kandidáty Starostů. Vydal totiž stranický tisk, který se přitom zaměřoval pouze na představitele STAN.

Foto: STAN

Kroužkování Rakušanovy asistentky

Analýza se překvapivě pouští také do lídra STAN Víta Rakušana. I on se totiž měl dopustit neférových praktik vůči Pirátům. “V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně,” stěžují si Piráti s odkazem na úspěch Barbory Urbanové.

V Pirátské straně přitom sílí hlasy poukazující na to, jakým způsobem byli ze strany Starostů podvedení. Stále více členů poukazuje na rozpor na odiv dávaného přátelství Ivana Bartoše a Víta Rakušana ve světle těchto nových poznatků.

Pravost analýzy každopádně už potvrdil i Ivan Bartoš. “Komplexní a podrobná analýza bude následovat a v žádném případě se nebude vyhýbat i chybám na straně Pirátů. Celou věc nyní projednají stranické orgány Pirátské strany, následně o zjištěních budeme jednat s hnutím Starostové a nezávislí,” uvedl na svém facebookovém profilu. Doplnil však, že to nic nemění na odhodlání strany vstoupit do vlády.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments