Virová nálož v odpadu dramaticky stoupá, je to závažné, říká český vědec. Na základě odpadní vody odhalil nákazu ve škole

Koronavirovou nákazu je možné velmi efektivně měřit z odpadních vod, jak ukazuje úspěšný výzkum týmu z Vysoké školy chemicko-technologické. Ten se zabývá měřením virové nálože v populaci právě na základě toho, jak moc je viru v odpadních vodách. Podle šéfa týmu Jana Bartáčka přitom virová nálož rychle narůstá už od června.

Na základě vzorků z odpadních vod už se podařilo odhalit také klastr nákazy v základní škole na Praze 9. “Na základě pozitivního nálezu v odpadních vodách došlo ve dvou pavilónech ZŠ k následnému testování PCR metodou. Z 331 testovaných bylo pozitivních 5,” uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík na svém facebookovém profilu.

Výhodou analýzy viru v odpadních vodách je skutečnost, že se tak dá predikovat další vlna nákazy. “Začátek vlny z letošního podzimu jsme viděli v odpadních vodách podstatně dříve, než se projevila v počtech pozitivních testů,” uvedl Jan Bartáček pro server idnes.cz. Nedokáže sice říct, zda jde o dvou či třítýdenní náskok. Je totiž otázkou, kdy daná vlna skutečně začíná. “Začátkem října jsme varovali, že podle dat z odpadních vod se s virovou náloží ve společnosti něco závažného děje.

V odpadních vodách se měří jeden konkrétní gen, který je součástí RNA viru SARS-CoV-2. Ten se do odpadních vod dostává zejména ze stolice nakažených. Mezi množství virové RNA a přibližným množstvím nakažených v populaci je možné najít přímý vztah. Nejde však o jednotlivé nálezy, jako spíše sledování trendu na různých místech. Vědci odebírají vzorky například v rezidenčních čtvrtích, u dopravních terminální, nemocnic či studentských kolejí.

Vědci přitom pracují na metodě, která bude schopna odhalit z odpadních vod také mutaci koronaviru. Ty se ukazují být velmi klíčové pro zavádění určitých opatření a přitom se dosud velmi špatně měří.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments