Nemocnice se plní očkovanými seniory. Mají však jen dvě dávky. Zájem o třetí je zatím minimální

Koronavirová epidemie už zcela nepochybně vstupuje do další žhavé fáze. Ukazuje se, že s podzimem začíná skutečně kritické období, které budeme muset respektovat i v příštích letech. Obzvlášť, když už je jasné, že očkování neposkytuje trvalou ochranu. Přestože je stále považováno za velmi účinné, experti jsou zajedno v tom, že získaná obranyschopnost organismu postupem času klesá.

To ukazují i data z českých nemocnice, které se opět začínají plnit covidovými pacienty. Většina z nich očkování nemá, ovšem stále více přibývá také očkovaných. Jde však o specifickou skupinu. Převážně se jedná o seniory, kteří byli očkováni dvěma dávkami na počátku tohoto roku a jejich imunita už je opět slabá. V jejich případě už je indikována třetí dávka, která imunitní reakci těla opět dostane na potřebnou úroveň.

Ukázalo se, že speciálně u seniorů ochrana v čase klesá a hranice je šest měsíců. Nemocnice se začínají plnit seniory, kteří mají více než půl roku po očkování,” uvedl pro server Lidovky.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Ten zdůrazňuje, že třetí posilovací dávka je pro tyto jedince skutečně klíčová. Může jim zachránit život. V současné době totiž už ti nejstarší lidé po pouhých dvou dávkách vakcíny mohou zemřít.

Zájem o třetí dávku vakcíny se přitom dosud nepodařilo vybudit na potřebnou úroveň. Z nejohroženější skupiny seniorů je dosud očkováno pouhých deset procent a s dalšími věkovými skupinami toto procento dále strmě klesá.

Potvrzují se tak obavy expertů, že přimět občany k aplikaci třetí dávky bude ještě obtížnější než přesvědčování k původnímu očkování, které bylo zprvu považováno na delší dobu za kompletní.

Výzkumy a také zkušenosti z Izraele nicméně jasně prokázaly, že ochrana u nejohroženějších skupin po půl roce od plného očkování významně klesá a je třeba ji posílit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments