ČEZ dramaticky zdražil elektřinu a plyn až o 100 %, a to i stávajícím zákazníkům. Elektřiny má přitom přebytek na vývoz

Akcionáři společnosti ČEZ, mezi které patří ze sedmdesáti procent také Česká republika, mají důvod k radosti. Na rozdíl od jiných dodavatelů totiž ČEZ přímo profituje ze zvyšování cen elektřiny na trzích. Kromě toho, že tuto energii domácnostem dodává, ji totiž ve velkém také vyrábí. Mimo jiné ve výkonných jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Fixace se nově příliš nevyplatí

Společnost ČEZ konečně vydala nové ceníky na příští rok, na které čekal celý trh. Do značné míry je totiž zejména další velcí dodavatelé budou následovat. ČEZ je v dodávkách elektřiny na českém trhu stále dominantním hráčem a vývoj na něm do značné míry ovlivňuje.

Nové ceníky přinášejí podle očekávání významné zdražení, a to na všech frontách. Týkají se také stávajících zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou bez fixace. Také oni si za odebranou kilowatthodinu silové elektřiny připlatí přibližně 80 %. To hned neznamená, že se o tuto částku navýší také celkový účet, protože ten zahrnuje další poplatky, například za distribuci. Přesto však bude zdražení více než citelné.

Zajímavé je, že aktuální situace na trhu vedla ČEZ k tomu, aby prakticky nerozlišoval ceny v tarifu bez závazku, tedy v podstatě na dobu neurčitou, a ceny zafixované. Pohled do nového ceníku okamžitě odhalí, že cena za elektřinu bez závazku a s fixací na jeden rok je stejná. Činí 6,55 Kč za kilowatthodinu v základním tarifu D01d. Pokud byste ale sáhli například po fixaci na 3 roky, platili byste dokonce ještě více, a to 6,68 Kč za odebranou kilowatthodinu. Z toho se dají usuzovat dvě věci: ČEZ aktuálně nemá zájem o klienty s fixací, případně počítá s tím, že ceny elektřiny do budoucna ještě porostou. Pouze tehdy by se totiž zákazníkům fixace na 3 roky vyplatila.

Zdražení elektřiny od ČEZ se netýká klientů, kteří už mají uzavřenou smlouvu s fixací. Ti budou vyšší ceny řešit až poté, co jim fixace doběhne.

Foto: Shutterstock

Zdražení plynu o 100 %

Společnost ČEZ vydala také nové ceníky pro plyn na dobu neurčitou. Zde je zdražení ještě citelnější, což je dáno tím, že plyn na světových burzách stoupá skutečně dramatickým tempem. Pro zákazníky s tarifem na dobu neurčitou to znamená okamžité navýšení ceny za plyn o 100 %. Zatímco dosud hradili za megawatthodinu 908 Kč, nově to bude už 1803 Kč.

A jaká je konečná cena za plyn, který se objeví na faktuře? Není to příliš povzbudivé. Domácnosti, které plyn využívají nejen na vaření, ale i topení a mají tak vyšší spotřebu, si musí připravit 2051 Kč za megawatthodinu, zatímco dosud to bylo 1162 Kč. Pro průměrný rodinný domek se spotřebou 30 MWh ročně to znamená navýšení téměř 27 tisíc ročně.

Ani v případě plynu ČEZ nijak nemotivuje klienty k tomu, aby si ceny nechali zafixovat. Platby při úvazku na tři roky jsou totiž lehce vyšší než na dobu neurčitou. Opět však může jít o sázku na to, že ceny ještě porostou.

Čtěte také: Další významný dodavatel elektřiny a plynu se hroutí. Nabízí “výhodné ceny”, ale pokud na ně přistoupíte, nedoplatíte se

Elektřinu ČEZ vyváží

V důsledku vysokých cen energií na sociálních sítích často zaznívají názory, jak je možné, že státní firma ČEZ může občanům tímto způsobem ceny navyšovat, když si elektřinu sama vyrábí a navíc vzhledem ke každoročním přebytkům i vyváží do zahraničí.

Důvod je jednoduchý. ČEZ totiž není čistě státní, ale polostátní firmou. Tento hybridní model, který přináší více problémů než užitku, znamená, že se vedení společnosti odpovídá nejen České republice jako dominantnímu vlastníkovi, ale také tisícům minoritních akcionářů. A proto se musí chovat tržně, tedy využívat růstu cen pro navýšení vlastních zisků. V opačném případě by totiž ze strany akcionářů, kteří se těší na štědré dividendy, žaloby.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments