ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví

Nečekaně razantně zvedla Česká národní banka hlavní úrokovou sazbu a opět překvapila trhy. Po zářijovém navýšení o 0,75 procentního bodu přichází další velký skok, a to rovnou o 1,25 procentního bodu. Hlavní úroková sazba se tak dostala na úroveň 2,75 %.

Inflace je velkým strašákem

Česká národní banka tak reaguje na nepříznivý vývoj inflace, která vystoupala na hladinu pěti procent a prognóza bankéřů počítá s tím, že dále poroste. Problém je také v tom, že růst cen se začíná promítat do inflačních očekávání, kdy lidé ve snaze, aby se jim peníze neznehodnotily, začínají nadměrně utrácet za určité zboží a pořizovat ho do zásoby. To ceny opět zvyšuje. Kromě toho je v České republice více než napjatý trh práce s prakticky neexistují nezaměstnaností a naopak nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

Zvýšení úrokových sazeb přitom není jen nějaký abstraktní instrument, který se projeví například prodražením obsluhy dluhu, což se pochopitelně také stane. Už v příštích dnech se však zvýšení úrokových sazeb přelije do segmentu komerčních bank.

Foto: Shutterstock

Hypotéky se prodraží o tisíce korun měsíčně

Problém budou mít zejména lidé s hypotékou, kteří ji potřebují v nejbližší době refixovat. Zatímco dosud se mohli těšit z nízkých úroků, teď hrozí, že se jim náklady na splátky hypotéky dramaticky zvednou. Viděli jsme to už po předchozím zvýšení sazeb a teď to bude ještě výraznější. Podle odhadů ekonomů mohou úroky na hypotékách vylétnout až k pěti procentům. To u průměrné hypotéky bude znamenat navýšení splátek o několik tisíc korun měsíčně.

Hypotéky se díky tomu stanou také výrazně nedostupnějším zbožím. Kdo si v dnešní době bude brát úvěr na bydlení, musí se bohužel smířit jak s vysokou pořizovací cenou nemovitosti, tak i vysokým úrokem. Zároveň však platí, že přinejmenším teoreticky by vysoké úrokové sazby měly trh s nemovitostmi zchladit.

Slavit mohou naopak majitelé spořicích účtů, které se po dlouhé době zřejmě konečně dočkají aspoň trochu atraktivního úročení. Zde lze však očekávat, že úroky porostou o něco pomaleji. Jako první se příležitosti chopí menší banky, které následně vytvoří tlak na ty větší.

Čtěte také: Nejlepší spořicí účty – listopad 2021. Úroky konečně rostou

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

29 názorů k článku “ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví

    1. ČNB musí hlavně odčerpat z ekonomiky inflační peníze, které tam za poslední roky nalila ve strašném strachu z deflace a které tam taky úplně zbytečně nalila vláda, jako covid náhrady beztak bohatým podvodnikatelům. Celkem jde asi o tři biliony korun.

      1. ČNB natištěné koruny směnila hlavně za Eura, takže by musela snížit devizové rezervy, což se jí asi chtít nebude. Investoři za ty koruny nejspíš u nás skupují nemovitosti, což je možná jedno z vysvětlení nárůstu jejich ceny. Vláda se za poslední roky opravdu utrhla v rozhazování od řetězu a ty zvýšené úroky obsluhu vládního dluhu hodně prodraží. Šetřit se bude muset hodně. Bude to hodně zajímavé. Ale snad nastává příznivější doba pro zodpovědné, kteří vždy mysleli na zadní kolečka.

        1. Hlavně měla šetřit Sobotkova a Babišova vláda v době desetileté konjunktury a vytvářet přebytkový rozpočet jako Německo. Měla by pak peníze na kompenzace v době Covidu, takže by pak na to nemusela tisknout 500 miliard deficit a nemusela by se handrkovat, že zavře firmy a zkusí je ošidit na náhradách. Pak by se mnozí živnostníci a malé firmy dohnaní na pokraj bankrotu nemuseli pokoušet obejít opatření a těch mrtvých mohlo být taky o něco míň.

          1. Šetřit? Investice směřovala do školství,zdravotnictví,infrastruktury. Chyběl zdravotnický personál,sociální služby s minimálním platem,učitelské platy mizérie,silnice jak tankodromy,chybějící obchvaty a dálnice. Státy co jse proinvestovali z předchozí krize,včetně Německa,měli výrazně vyšší pokrizový růst a netrpěli důsledky vnitřního investičního dluhů. I šetřit se musí z rozumem.

        2. Občane. ECB tiskne eura jako o závod a skupuje dluhopisy nejproblematičtějších zemí( Itálie,Belgie,Francie). Nejde o až tak o výdaje vlády,ale tyto levné peníze byly jediným zdrojem pokrizového růstu dlouhodobě a nedošlo ke krizovému pročištění ekonomiky a pak přišel covid a green deal. ECB a Národní banky zjistily ,že nemají téměř žádný nástroj pro stimulaci ekonomiky,peníze už zlevnit nejdou a větší množství nemá smysl v době nefungujících výrobních řetězců ,zároveň zapadní spořící důchodové systémy zaznamenávaji první nenahraditelné ztráty z důvodů vysoké inflace a nulových výnosů.

    2. Vždycky mít bude..ekonomika je na inflaci postavená..podívejte se na roky zpět např. 1980 a jaké jsou rozdíly v cenách teď?..to proto, aby lidé neušetřili nic a peníze se neustále točili dál a dál do kola oběhu…Vlády sice jakoby naoko brojí proti inflaci, ale je to laciný koblížek pro blbečky

  1. Majitelé hypoték pláčou, pouze pokud nemají fixaci. Jinak navzdory lockdownům a Covidu je česká ekonomika přehřátá, nejsou lidi, není materiál, nejsou hotové výrobky. Lidé mají peněz dost, investují do nemovitostí, do zlata, do starožitností nebo prostě jenom utrácejí, takže nahoru jde úplně všechno. Firmy bez problémů zdražují, na velkoobchodním trhu je nedostatek zboží a služeb v celé Evropě a kdo je schopen tam produkty dodat v tomto nebo blízkém čase, tak to bez problémů prodá. Takže je potřeba zdražit peníze, aby firmy i domácnosti začaly trochu šetřit.

    1. Investují ti co mají peníze,a těch je tak 25%,ostatní vzpomínají jak lidsky se choval minulý režim !

  2. Před pár měsíci beceli, že lidi sysli love na účtech, všechno špatně.ted pružně reaguji na vzniklou situaci, nechtějí mít v ruce černého Petra, myšleno bezcene papírky,ale hmotný výrobek.opet vše špatně.co vlastně korporat chce?jestli si Rusňák myslí, že tímto to zastaví,tak je naivní.pouze chrani věřitele.

      1. Kecáš, půjčit si může jenom tam, kde mu ještě půjčí. A těch míst kvůli výšce dluhů už moc není.

  3. Fakt nevim proč by měli majitele spořících účtů slavit. Infalce 4-5%. Úročení vkladu do 0,5% a ikdyž se zvedne tak to bude stát za víte co, ve srovnání s inflací.

  4. majitelé spořících účtů slaví. Absolutní lež . Učet má nastavenou svoje procenta a tím to vadne. Rychle si vzpomeňte jak bývalé účty s x procenty vám banky rychle stornovali. A dnes máte max 0,8%

  5. Slavit mohou naopak majitelé spořicích účtů? Ted’ spíš pláčou také. Úrok žádný a jen platba za vedení účtu, alespoň je to u ČS.

  6. já myslím, že neslaví nikdo, všichni vidí, jak jde všechno do pr……. ale udělat se to muselo, co rozjela šilerka se musí nějak přibrzdit. škoda, že se tak topilo neproduktivně pod kotlem za prachy, které ani nemáme, to byl super nápad. ted si to vyžerem o to lépe.

    1. Ten mega pruser rozjeli zkur… Čiňani díky Covidu a zdarně v té likvidaci normalních lidí pokračují Eurosvazáci spolu s Bruselem !!! Pryč z Eu dřive než bude pozdě ! Jen za loňský rok si zahraniční firmy pusobící v Čr přišli na devidendách na více než 300 miliard kč oproti tomu z Eu dostala Čr na 4 roky v přepočtu 127 miliard kč !!

  7. Každá mince má dvě strany. Pro někoho to je dobré pro někoho ne. Hypotéky podraží no to je přesně ona druhá strana mince. Ale dalo se to čekat,nejsem ekonom,ale Rusnok byl posledně jako na jehlách.

  8. Obávám se, že tento krok ke snížení inflace moc nepomůže. Tato inflace je způsobena především převisem poptávky nad nabídkou vlivem narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců a dopravních cest v globální ekonomice. Když je něčeho nedostatek, tak cena logicky roste. Také tomu nepomohlo nalití peněz do ekonomiky ze strany vlády v Covidové době. Ať už zrušením superhrubé mzdy, nebo především uzavřením a omezením sektoru služeb, které se na HDP podílejí skoro 60%. Když nebylo za co utrácet, úspory domácnosti logicky rostly. Jediné reálné řešení je celosvětové obnovení výroby a uspokojení poptávky. Což jde mimo možnosti monetární politiky ČNB. Reálně dojde ke zvýšení ceny úvěrů také firem, které zvýšené náklady přenesou do ceny výrobků, které inflaci opět zvýší. Vzhledem k tomu, že se většina nemovitostí kupuje za hotové, tak to jejich ceny moc neovlivní. Naopak znemožní jejich nákup lidem, kteří, by si je pořizovali na hypotéku za účelem bydlení. A to se děje v době, kdy se zvyšují ceny pohonných hmot a energií. Podle mě, se jedná o hodně nešťastné řešení, které zasáhne opět střední třídu a nejchudší vrstvy obyvatelstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *