25. 6. 2024

29 příspěvků u článku “ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví

  1. ČNB musí hlavně odčerpat z ekonomiky inflační peníze, které tam za poslední roky nalila ve strašném strachu z deflace a které tam taky úplně zbytečně nalila vláda, jako covid náhrady beztak bohatým podvodnikatelům. Celkem jde asi o tři biliony korun.

   1. ČNB natištěné koruny směnila hlavně za Eura, takže by musela snížit devizové rezervy, což se jí asi chtít nebude. Investoři za ty koruny nejspíš u nás skupují nemovitosti, což je možná jedno z vysvětlení nárůstu jejich ceny. Vláda se za poslední roky opravdu utrhla v rozhazování od řetězu a ty zvýšené úroky obsluhu vládního dluhu hodně prodraží. Šetřit se bude muset hodně. Bude to hodně zajímavé. Ale snad nastává příznivější doba pro zodpovědné, kteří vždy mysleli na zadní kolečka.

    1. Hlavně měla šetřit Sobotkova a Babišova vláda v době desetileté konjunktury a vytvářet přebytkový rozpočet jako Německo. Měla by pak peníze na kompenzace v době Covidu, takže by pak na to nemusela tisknout 500 miliard deficit a nemusela by se handrkovat, že zavře firmy a zkusí je ošidit na náhradách. Pak by se mnozí živnostníci a malé firmy dohnaní na pokraj bankrotu nemuseli pokoušet obejít opatření a těch mrtvých mohlo být taky o něco míň.

     1. Šetřit? Investice směřovala do školství,zdravotnictví,infrastruktury. Chyběl zdravotnický personál,sociální služby s minimálním platem,učitelské platy mizérie,silnice jak tankodromy,chybějící obchvaty a dálnice. Státy co jse proinvestovali z předchozí krize,včetně Německa,měli výrazně vyšší pokrizový růst a netrpěli důsledky vnitřního investičního dluhů. I šetřit se musí z rozumem.

    2. Občane. ECB tiskne eura jako o závod a skupuje dluhopisy nejproblematičtějších zemí( Itálie,Belgie,Francie). Nejde o až tak o výdaje vlády,ale tyto levné peníze byly jediným zdrojem pokrizového růstu dlouhodobě a nedošlo ke krizovému pročištění ekonomiky a pak přišel covid a green deal. ECB a Národní banky zjistily ,že nemají téměř žádný nástroj pro stimulaci ekonomiky,peníze už zlevnit nejdou a větší množství nemá smysl v době nefungujících výrobních řetězců ,zároveň zapadní spořící důchodové systémy zaznamenávaji první nenahraditelné ztráty z důvodů vysoké inflace a nulových výnosů.

  2. Vždycky mít bude..ekonomika je na inflaci postavená..podívejte se na roky zpět např. 1980 a jaké jsou rozdíly v cenách teď?..to proto, aby lidé neušetřili nic a peníze se neustále točili dál a dál do kola oběhu…Vlády sice jakoby naoko brojí proti inflaci, ale je to laciný koblížek pro blbečky

 1. Majitelé hypoték pláčou, pouze pokud nemají fixaci. Jinak navzdory lockdownům a Covidu je česká ekonomika přehřátá, nejsou lidi, není materiál, nejsou hotové výrobky. Lidé mají peněz dost, investují do nemovitostí, do zlata, do starožitností nebo prostě jenom utrácejí, takže nahoru jde úplně všechno. Firmy bez problémů zdražují, na velkoobchodním trhu je nedostatek zboží a služeb v celé Evropě a kdo je schopen tam produkty dodat v tomto nebo blízkém čase, tak to bez problémů prodá. Takže je potřeba zdražit peníze, aby firmy i domácnosti začaly trochu šetřit.

  1. Investují ti co mají peníze,a těch je tak 25%,ostatní vzpomínají jak lidsky se choval minulý režim !

 2. Před pár měsíci beceli, že lidi sysli love na účtech, všechno špatně.ted pružně reaguji na vzniklou situaci, nechtějí mít v ruce černého Petra, myšleno bezcene papírky,ale hmotný výrobek.opet vše špatně.co vlastně korporat chce?jestli si Rusňák myslí, že tímto to zastaví,tak je naivní.pouze chrani věřitele.

   1. Kecáš, půjčit si může jenom tam, kde mu ještě půjčí. A těch míst kvůli výšce dluhů už moc není.

 3. Fakt nevim proč by měli majitele spořících účtů slavit. Infalce 4-5%. Úročení vkladu do 0,5% a ikdyž se zvedne tak to bude stát za víte co, ve srovnání s inflací.

 4. majitelé spořících účtů slaví. Absolutní lež . Učet má nastavenou svoje procenta a tím to vadne. Rychle si vzpomeňte jak bývalé účty s x procenty vám banky rychle stornovali. A dnes máte max 0,8%

 5. Slavit mohou naopak majitelé spořicích účtů? Ted’ spíš pláčou také. Úrok žádný a jen platba za vedení účtu, alespoň je to u ČS.

 6. já myslím, že neslaví nikdo, všichni vidí, jak jde všechno do pr……. ale udělat se to muselo, co rozjela šilerka se musí nějak přibrzdit. škoda, že se tak topilo neproduktivně pod kotlem za prachy, které ani nemáme, to byl super nápad. ted si to vyžerem o to lépe.

  1. Ten mega pruser rozjeli zkur… Čiňani díky Covidu a zdarně v té likvidaci normalních lidí pokračují Eurosvazáci spolu s Bruselem !!! Pryč z Eu dřive než bude pozdě ! Jen za loňský rok si zahraniční firmy pusobící v Čr přišli na devidendách na více než 300 miliard kč oproti tomu z Eu dostala Čr na 4 roky v přepočtu 127 miliard kč !!

 7. Každá mince má dvě strany. Pro někoho to je dobré pro někoho ne. Hypotéky podraží no to je přesně ona druhá strana mince. Ale dalo se to čekat,nejsem ekonom,ale Rusnok byl posledně jako na jehlách.

 8. Obávám se, že tento krok ke snížení inflace moc nepomůže. Tato inflace je způsobena především převisem poptávky nad nabídkou vlivem narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců a dopravních cest v globální ekonomice. Když je něčeho nedostatek, tak cena logicky roste. Také tomu nepomohlo nalití peněz do ekonomiky ze strany vlády v Covidové době. Ať už zrušením superhrubé mzdy, nebo především uzavřením a omezením sektoru služeb, které se na HDP podílejí skoro 60%. Když nebylo za co utrácet, úspory domácnosti logicky rostly. Jediné reálné řešení je celosvětové obnovení výroby a uspokojení poptávky. Což jde mimo možnosti monetární politiky ČNB. Reálně dojde ke zvýšení ceny úvěrů také firem, které zvýšené náklady přenesou do ceny výrobků, které inflaci opět zvýší. Vzhledem k tomu, že se většina nemovitostí kupuje za hotové, tak to jejich ceny moc neovlivní. Naopak znemožní jejich nákup lidem, kteří, by si je pořizovali na hypotéku za účelem bydlení. A to se děje v době, kdy se zvyšují ceny pohonných hmot a energií. Podle mě, se jedná o hodně nešťastné řešení, které zasáhne opět střední třídu a nejchudší vrstvy obyvatelstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *