ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví

Nečekaně razantně zvedla Česká národní banka hlavní úrokovou sazbu a opět překvapila trhy. Po zářijovém navýšení o 0,75 procentního bodu přichází další velký skok, a to rovnou o 1,25 procentního bodu. Hlavní úroková sazba se tak dostala na úroveň 2,75 %.

Inflace je velkým strašákem

Česká národní banka tak reaguje na nepříznivý vývoj inflace, která vystoupala na hladinu pěti procent a prognóza bankéřů počítá s tím, že dále poroste. Problém je také v tom, že růst cen se začíná promítat do inflačních očekávání, kdy lidé ve snaze, aby se jim peníze neznehodnotily, začínají nadměrně utrácet za určité zboží a pořizovat ho do zásoby. To ceny opět zvyšuje. Kromě toho je v České republice více než napjatý trh práce s prakticky neexistují nezaměstnaností a naopak nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

Zvýšení úrokových sazeb přitom není jen nějaký abstraktní instrument, který se projeví například prodražením obsluhy dluhu, což se pochopitelně také stane. Už v příštích dnech se však zvýšení úrokových sazeb přelije do segmentu komerčních bank.

Foto: Shutterstock

Hypotéky se prodraží o tisíce korun měsíčně

Problém budou mít zejména lidé s hypotékou, kteří ji potřebují v nejbližší době refixovat. Zatímco dosud se mohli těšit z nízkých úroků, teď hrozí, že se jim náklady na splátky hypotéky dramaticky zvednou. Viděli jsme to už po předchozím zvýšení sazeb a teď to bude ještě výraznější. Podle odhadů ekonomů mohou úroky na hypotékách vylétnout až k pěti procentům. To u průměrné hypotéky bude znamenat navýšení splátek o několik tisíc korun měsíčně.

Hypotéky se díky tomu stanou také výrazně nedostupnějším zbožím. Kdo si v dnešní době bude brát úvěr na bydlení, musí se bohužel smířit jak s vysokou pořizovací cenou nemovitosti, tak i vysokým úrokem. Zároveň však platí, že přinejmenším teoreticky by vysoké úrokové sazby měly trh s nemovitostmi zchladit.

Slavit mohou naopak majitelé spořicích účtů, které se po dlouhé době zřejmě konečně dočkají aspoň trochu atraktivního úročení. Zde lze však očekávat, že úroky porostou o něco pomaleji. Jako první se příležitosti chopí menší banky, které následně vytvoří tlak na ty větší.

Čtěte také: Nejlepší spořicí účty – listopad 2021. Úroky konečně rostou

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

29 názorů k článku “ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví

  1. ČNB musí hlavně odčerpat z ekonomiky inflační peníze, které tam za poslední roky nalila ve strašném strachu z deflace a které tam taky úplně zbytečně nalila vláda, jako covid náhrady beztak bohatým podvodnikatelům. Celkem jde asi o tři biliony korun.

   1. ČNB natištěné koruny směnila hlavně za Eura, takže by musela snížit devizové rezervy, což se jí asi chtít nebude. Investoři za ty koruny nejspíš u nás skupují nemovitosti, což je možná jedno z vysvětlení nárůstu jejich ceny. Vláda se za poslední roky opravdu utrhla v rozhazování od řetězu a ty zvýšené úroky obsluhu vládního dluhu hodně prodraží. Šetřit se bude muset hodně. Bude to hodně zajímavé. Ale snad nastává příznivější doba pro zodpovědné, kteří vždy mysleli na zadní kolečka.

    1. Hlavně měla šetřit Sobotkova a Babišova vláda v době desetileté konjunktury a vytvářet přebytkový rozpočet jako Německo. Měla by pak peníze na kompenzace v době Covidu, takže by pak na to nemusela tisknout 500 miliard deficit a nemusela by se handrkovat, že zavře firmy a zkusí je ošidit na náhradách. Pak by se mnozí živnostníci a malé firmy dohnaní na pokraj bankrotu nemuseli pokoušet obejít opatření a těch mrtvých mohlo být taky o něco míň.

     1. Šetřit? Investice směřovala do školství,zdravotnictví,infrastruktury. Chyběl zdravotnický personál,sociální služby s minimálním platem,učitelské platy mizérie,silnice jak tankodromy,chybějící obchvaty a dálnice. Státy co jse proinvestovali z předchozí krize,včetně Německa,měli výrazně vyšší pokrizový růst a netrpěli důsledky vnitřního investičního dluhů. I šetřit se musí z rozumem.

    2. Občane. ECB tiskne eura jako o závod a skupuje dluhopisy nejproblematičtějších zemí( Itálie,Belgie,Francie). Nejde o až tak o výdaje vlády,ale tyto levné peníze byly jediným zdrojem pokrizového růstu dlouhodobě a nedošlo ke krizovému pročištění ekonomiky a pak přišel covid a green deal. ECB a Národní banky zjistily ,že nemají téměř žádný nástroj pro stimulaci ekonomiky,peníze už zlevnit nejdou a větší množství nemá smysl v době nefungujících výrobních řetězců ,zároveň zapadní spořící důchodové systémy zaznamenávaji první nenahraditelné ztráty z důvodů vysoké inflace a nulových výnosů.

  2. Vždycky mít bude..ekonomika je na inflaci postavená..podívejte se na roky zpět např. 1980 a jaké jsou rozdíly v cenách teď?..to proto, aby lidé neušetřili nic a peníze se neustále točili dál a dál do kola oběhu…Vlády sice jakoby naoko brojí proti inflaci, ale je to laciný koblížek pro blbečky

 1. Majitelé hypoték pláčou, pouze pokud nemají fixaci. Jinak navzdory lockdownům a Covidu je česká ekonomika přehřátá, nejsou lidi, není materiál, nejsou hotové výrobky. Lidé mají peněz dost, investují do nemovitostí, do zlata, do starožitností nebo prostě jenom utrácejí, takže nahoru jde úplně všechno. Firmy bez problémů zdražují, na velkoobchodním trhu je nedostatek zboží a služeb v celé Evropě a kdo je schopen tam produkty dodat v tomto nebo blízkém čase, tak to bez problémů prodá. Takže je potřeba zdražit peníze, aby firmy i domácnosti začaly trochu šetřit.

  1. Investují ti co mají peníze,a těch je tak 25%,ostatní vzpomínají jak lidsky se choval minulý režim !

 2. Před pár měsíci beceli, že lidi sysli love na účtech, všechno špatně.ted pružně reaguji na vzniklou situaci, nechtějí mít v ruce černého Petra, myšleno bezcene papírky,ale hmotný výrobek.opet vše špatně.co vlastně korporat chce?jestli si Rusňák myslí, že tímto to zastaví,tak je naivní.pouze chrani věřitele.

   1. Kecáš, půjčit si může jenom tam, kde mu ještě půjčí. A těch míst kvůli výšce dluhů už moc není.

 3. Fakt nevim proč by měli majitele spořících účtů slavit. Infalce 4-5%. Úročení vkladu do 0,5% a ikdyž se zvedne tak to bude stát za víte co, ve srovnání s inflací.

 4. majitelé spořících účtů slaví. Absolutní lež . Učet má nastavenou svoje procenta a tím to vadne. Rychle si vzpomeňte jak bývalé účty s x procenty vám banky rychle stornovali. A dnes máte max 0,8%

 5. Slavit mohou naopak majitelé spořicích účtů? Ted’ spíš pláčou také. Úrok žádný a jen platba za vedení účtu, alespoň je to u ČS.

 6. já myslím, že neslaví nikdo, všichni vidí, jak jde všechno do pr……. ale udělat se to muselo, co rozjela šilerka se musí nějak přibrzdit. škoda, že se tak topilo neproduktivně pod kotlem za prachy, které ani nemáme, to byl super nápad. ted si to vyžerem o to lépe.

  1. Ten mega pruser rozjeli zkur… Čiňani díky Covidu a zdarně v té likvidaci normalních lidí pokračují Eurosvazáci spolu s Bruselem !!! Pryč z Eu dřive než bude pozdě ! Jen za loňský rok si zahraniční firmy pusobící v Čr přišli na devidendách na více než 300 miliard kč oproti tomu z Eu dostala Čr na 4 roky v přepočtu 127 miliard kč !!

 7. Každá mince má dvě strany. Pro někoho to je dobré pro někoho ne. Hypotéky podraží no to je přesně ona druhá strana mince. Ale dalo se to čekat,nejsem ekonom,ale Rusnok byl posledně jako na jehlách.

 8. Obávám se, že tento krok ke snížení inflace moc nepomůže. Tato inflace je způsobena především převisem poptávky nad nabídkou vlivem narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců a dopravních cest v globální ekonomice. Když je něčeho nedostatek, tak cena logicky roste. Také tomu nepomohlo nalití peněz do ekonomiky ze strany vlády v Covidové době. Ať už zrušením superhrubé mzdy, nebo především uzavřením a omezením sektoru služeb, které se na HDP podílejí skoro 60%. Když nebylo za co utrácet, úspory domácnosti logicky rostly. Jediné reálné řešení je celosvětové obnovení výroby a uspokojení poptávky. Což jde mimo možnosti monetární politiky ČNB. Reálně dojde ke zvýšení ceny úvěrů také firem, které zvýšené náklady přenesou do ceny výrobků, které inflaci opět zvýší. Vzhledem k tomu, že se většina nemovitostí kupuje za hotové, tak to jejich ceny moc neovlivní. Naopak znemožní jejich nákup lidem, kteří, by si je pořizovali na hypotéku za účelem bydlení. A to se děje v době, kdy se zvyšují ceny pohonných hmot a energií. Podle mě, se jedná o hodně nešťastné řešení, které zasáhne opět střední třídu a nejchudší vrstvy obyvatelstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *