ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví

Nečekaně razantně zvedla Česká národní banka hlavní úrokovou sazbu a opět překvapila trhy. Po zářijovém navýšení o 0,75 procentního bodu přichází další velký skok, a to rovnou o 1,25 procentního bodu. Hlavní úroková sazba se tak dostala na úroveň 2,75 %.

Inflace je velkým strašákem

Česká národní banka tak reaguje na nepříznivý vývoj inflace, která vystoupala na hladinu pěti procent a prognóza bankéřů počítá s tím, že dále poroste. Problém je také v tom, že růst cen se začíná promítat do inflačních očekávání, kdy lidé ve snaze, aby se jim peníze neznehodnotily, začínají nadměrně utrácet za určité zboží a pořizovat ho do zásoby. To ceny opět zvyšuje. Kromě toho je v České republice více než napjatý trh práce s prakticky neexistují nezaměstnaností a naopak nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

Zvýšení úrokových sazeb přitom není jen nějaký abstraktní instrument, který se projeví například prodražením obsluhy dluhu, což se pochopitelně také stane. Už v příštích dnech se však zvýšení úrokových sazeb přelije do segmentu komerčních bank.

Foto: Shutterstock

Hypotéky se prodraží o tisíce korun měsíčně

Problém budou mít zejména lidé s hypotékou, kteří ji potřebují v nejbližší době refixovat. Zatímco dosud se mohli těšit z nízkých úroků, teď hrozí, že se jim náklady na splátky hypotéky dramaticky zvednou. Viděli jsme to už po předchozím zvýšení sazeb a teď to bude ještě výraznější. Podle odhadů ekonomů mohou úroky na hypotékách vylétnout až k pěti procentům. To u průměrné hypotéky bude znamenat navýšení splátek o několik tisíc korun měsíčně.

Hypotéky se díky tomu stanou také výrazně nedostupnějším zbožím. Kdo si v dnešní době bude brát úvěr na bydlení, musí se bohužel smířit jak s vysokou pořizovací cenou nemovitosti, tak i vysokým úrokem. Zároveň však platí, že přinejmenším teoreticky by vysoké úrokové sazby měly trh s nemovitostmi zchladit.

Slavit mohou naopak majitelé spořicích účtů, které se po dlouhé době zřejmě konečně dočkají aspoň trochu atraktivního úročení. Zde lze však očekávat, že úroky porostou o něco pomaleji. Jako první se příležitosti chopí menší banky, které následně vytvoří tlak na ty větší.

Čtěte také: Nejlepší spořicí účty – listopad 2021. Úroky konečně rostou

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments