Vakcína Valneva cílí na ty, kdo očkování proti covidu dosud odmítali. Je to “klasika” obsahující mrtvý virus

Řady dostupných vakcín proti covidu-19 by již brzy měla rozšířit novinka od francouzsko-rakouské společnosti Valneva. Ta přitom vzbuzuje naděje i v tom směru, že by mohla k očkování přimět i ty jedince, kteří k dosavadním vakcínám nemají důvěru. Na rozdíl od moderních vakcín proti koronaviru, které fungují na bázi mRNA (Pfizer, Moderna) nebo adenoviru (AstraZeneca, Johnson and Johnson, Sputnik) totiž Valneva používá osvědčený přístup. Obsahuje inaktivovaný neboli usmrcený virus, proti kterému si tělo osvojí imunitní reakci.

Valneva je přitom na dobré cestě, aby byla k dispozici již na začátku roku 2022, jak informuje BBC. Očkovací látka již úspěšně překonala kritickou fázi tři testování, ve které se měřila její účinnost. Společnost na základě výsledků deklarovala, že vytvořila protilátky v 95 % případů a ve zkoušce nebyly zaznamenány žádné těžké případy covidu-19, přestože pandemie běží znovu na plné obrátky včetně rychle se šířící varianty delta. V přímém porovnání potom Valneva v úspěšnosti překonala vakcínu AstraZeneca.

Hlavní dohlížitel studie profesor Adam Finn z University of Bristol uvedl, že výsledky jsou “ohromující a velmi povzbuzující.”

Tyto výsledky ukazují, že tato kandidátní vakcína by měla hrát důležitou roli v překonání pandemie koronaviru,” řekl Finn.

Společnost Valneva chce teď získat souhlas regulatorních úřadů k tomu, aby vakcína mohla být podávána lidem od 18 do 55 let.

Zatímco drtivá většina výrobců vakcín proti koronaviru vsadila na moderní postupy, které však u některých lidí vyvolávají obavy z nevyzkoušenosti, Valneva vsadila na klasickou metodu s inaktivovaným virem. Vakcíny na tomto principu se používají desítky let. Je na nich postaveno například očkování proti klíšťové encefalitidě, žloutence nebo vzteklině.

Jednoznačnou výhodou očkování inaktivovaným virem jsou osvědčené postupy a minimální vedlejší účinky, které jsou navíc jen lehkého rázu, jak společnost deklarovala ve své zprávě.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
66 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments