Věk pro odchod do důchodu čekají velké změny. Někdo půjde dříve, jiný později

Důchodový věk je věčné a vděčné téma. Málokomu totiž připadá opravdu férový. Zároveň platí, že pro zachování stability a předvídatelnosti důchodového systému by se na něj mělo sahat co možná nejméně. To je však stále složitější, vzhledem k tomu, jak dramatické změny ve společnosti a ekonomice probíhají. Demografové hovoří jasnou řečí a předvídají rychlé stárnutí české populace. Ekonomové zase upozorňují, že v systému docházejí peníze. Oba dva faktory jsou nepříznivé a ve výsledku si vyžádají velké změny.

Těžký úkol s důchody

Naposledy vláda horní hranici věku pro odchod do důchodu projednávala v roce 2019 a rozhodla se ji ponechat na současných 65 letech. Přitom zaznívaly argumenty pro posun oběma směry, tedy níže i výše. Zastánci dřívějšího odchodu do důchodu často argumentovali lidmi, kterým se povinných 35 let podaří odpracovat výrazně dříve, a přesto musí chodit dále do práce. Druzí se potom oháněli výše zmíněnými trendy, které si z logiky věci žádají naopak navýšení hranice důchodového věku, a to už jen proto, že se populace dožívá stále vyššího věku a v důchodu tráví více let, což je samo o sobě neúnosné.

Čtěte také: Do důchodu můžete odejít už v 58 letech. Seznamte se s podmínkami, které je třeba splnit

Nakonec ale padlo rozhodnutí nic neměnit. Jedním z nejčastěji zmiňovaných důvodů, proč nebyla hranice navýšena, byly argumenty o tom, že už dnes se starším lidem velmi obtížně hledá zaměstnání. Tato ostrakizace na pracovním trhu se prý začíná projevovat u padesátníků a postupně se zhoršuje. Na to lze namítnout, že to zřejmě platilo dříve, ale současný trh práce, kde se nedostává zaměstnanců, už je přeci jen trochu jiným prostředím.

Zároveň dnes do důchodu předčasně odchází spousta lidí také ze zdravotních důvodů. Dalším důvodem je pak délka života ve zdraví, která i přes zvyšování délky života zůstává stejná,” uvedla vláda ve svém tehdejším prohlášení z roku 2019.

Foto: Shutterstock

Plošné zvýšení, ale výběrové snížení

Tím de facto přešlo náročné rozhodování na příští kabinet, který se aktuálně rodí. Ten o nastavení pravidel musí znovu rozhodnout do roku 2024. Pochopitelně je možné, že opět zůstane zachován status quo. Na druhé straně je vzhledem k zaměření kabinetu a jeho programovým prohlášením téměř vyloučeno, že by se hranice pro odchod do důchodu plošně snižovala. Pravděpodobnější je varianta, že se maximální důchodový věk o několik let navýší.

Spolu s plošným navýšením však zřejmě bude muset přijít určitá kalibrace v podobě zvýšené variability v odchodech do důchodu. Už dlouho se nahlas mluví o tom, že by zaměstnanci v náročných profesích měli s aktivním pracovním životem končit naopak dříve.

Čtěte také: Odchod do důchodu už v 55 letech pro vybrané profese je na spadnutí. Týkat se má stovek tisíc lidí, podívejte se na přehled

Zároveň není vyloučeno, že bude nějakým způsobem korigována nespravedlnost, že někdo pro odchod do důchodu odpracuje pouze povinných 35 let, zatímco jinému to vyjde třeba na 45 let, pokud například nestudoval.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

43 názorů k článku “Věk pro odchod do důchodu čekají velké změny. Někdo půjde dříve, jiný později

  1. Dalším důvodem je pak délka života ve zdraví, která i přes zvyšování délky života zůstává stejná,
    … a vo..vo.. vo tom to je. Je mi na prdlačku že mi medicína ” prodlouží” život na kapačkách a v plenkách. Chci zemřít jako “soběstačný” člověk s nějakou důstojností i kdyby to mělo být před sedmdesátkou. Koneckonců, stejně pořád nechápu, kde pořád berou ty čísla o dožití. Ve svém okolí mám tak jednoho člověka co se dožil 80ky k 8mi těch co se ani nedožili důchodu a 10ti co zemřeli do 5ti let po nástupu do důchodu. Zase jen manipulace s čísly… prostě ty co se důchodu nedožijí, ty ani nebudeme počítat do statistiky a ejhle ono nám to hned lépe vyjde podle naši propagandy. Je totiž důležité zdůrazňovat, že největší hrozbou jsou důchodci, aby se odvedla pozornost od toho kam skutečně mizí peníze.

    1. Ta vysoká čísla dožití zatím tvoří silné předválečné a poválečné ročníky, které ještě měly to štěstí, že většinu svého života prožily bez stresu a dřiny v režimu plném sociálních jistot na potravinách, které ještě nebyly plné chemických jedů a náhražek. Ti se teď těší vysokému věku dožití. Ony furt ještě žijí a nezřídka mají 80 i 90 let. Jsem se nedávno divil, kolik jen v mé obci žije lidí s věkem mezi 65 až 100 lety. Byla to skoro celá čtvrtina lidí. Psalo se to v našich obecních novinách. Jenže až ty ročníky vymřou, půjde věk dožití rapidně dolů a to už nedokážou zakrýt ani machinace se statistikami. Už i ročníky od 1960 umírají ve velkém v mnohem nižším věku než ročníky 1940, 1950. Se dá předpokládat, že čím mladší generace, tím méně se dožije.

      1. tak tak to je pokrok nač živit krky které už nevydělávají to je ten kapitalismus využít okrást podvést prostě maximální využití zdrojů no a pak zmačkat a zahodit

      2. Moc hezký názor. Mám mamku ročník 1949.Je to velmi silná a vitální žena s rozumem na svém místě. Nikdy dokonce nepodlehla současné mediální masáži. Nenechá se jen tak vyděsit. Musím se pousmát nad některými o hodně mladšími a třeba dokonce muži(dají li se tak nazvat), jak si dělají do kalhot ze zpráv o mobilních mražácích na mrtvoly v ulicích. Jak hltají tu propagandu a běží do fronty na tečku. Moje mamča celý život tvrdě pracovala. Má pejska, chodí 5 x denně ven na procházky a řekla, ať ji z celým kovidem víte co. Je z generace která se nebála a uměla žít a nebojí se, ani konce. Ví, že nejsme nesmrtelní.
        Od devadesátek nadává na jídlo co prodávají nyní. Byla zvyklá na jiné. A máte pravdu. V Československu byly tak přísné normy na potraviny, že musely být zrušeny s novým režimem, aby nás tu ve velkém mohli zavážet těma hnusama. A tady vím o čem mluvím přímo já sám. Moc dobře si pamatuji na prodejnu mlékárny na na tehdejším Myslivečkově náměstí v OV, kde jsem chodil jak mlsný kocour na plnotučné mléko ve skle. Na smetánku, šlehačku, podmáslí. Mléko nechával otec za oknem, ať zkysne. To byla kyška! Ovoce zelenina sezóní. A tak je to pro organismus správné. Joo, banany, mandarinky nebyly, pomeranče Kubánské co se špatně loupaly, ale nikomu z mého okolí to fakt nevadilo. Aby dnes kilo třešní bylo za 150kč?Domácí ovoce? Maso? Bylo tmavé. Dnes by to nikdo nekupoval, bál by se, že je zkažené. Pokud není chemicky upravené a nenapíchané vodou a fosfáty a hezky růžovoučké, tak to není k jídlu. Úplně zblblý spotřebitel. A jaké chutné bylo. Hlavně nedobarvované a jinak otrávené. Ta kovidová šaškárna mě donutila přehodnotit stávajicí život. 15 let jsem podnikal. Poslední 2 roky před tím co se spustilo každou chvíli na kapačkách. Totál rozbitý a kolabující organizmus. A pak jsem řekl dost. Plandemie mi vzala podnikání. Práci, kterou jsem fakt i přes padáky na držku miloval. A co? Žebrat o příspěvky? Náhrady škod o státu? Ne,ne, ne. Stop, konec, jiný směr. Dnes se hrabu v hlíně v sousedním státě, kde se mi líbí víc, kydám hnůj, kácím stromy, orám a piju občas se sousedy vodku. Po Lukašenkově výroku o kovidu, jestli se někdo cítí nemocný, ať si dá vodku a sedí na traktoru. Dost mě to pobavilo, ale i nadchlo tento jednoduchý přístup.Držím se toho. Na Velikonoce jsem dostal zápal plic s vykašláváním krve. Je jedno zda mi kdo věří či ne, ale tak to je. Nikdo mě neposílal na žádné testy. Pouze RTG a antibiotika a klidový režim doma. Víte co jsem dělal? Maloval barák. Zdechle, pomalu a s častým sezením na kýblu, ale maloval. Uzdravoval jsem se neuvěřitelně rychle. Jím zpátky co jsem jedl jako kluk. Kvalitní pitraviny. Mléko, smetana, tvarohy a máslo od paní co žije v kopcích nad dědinou s kravami a psem. Kozí sýr a mléko od pána co je v kopcích na opačné straně. Jehněčí a hovězí od zdejších drobných chovatelů. Drůbež mám svou. Exotické plodiny vůbec. Jím sezóní ovoce a zeleninu. Co mám na zahradě, poli a v sadu. Na zimu nakládáme a zavařujeme. Chleba si pečeme sami z kvásku a obilí co se sklidilo na poli za mým plotem od souseda. Rohlíky vůbec. Voda?Ze studny 20m hluboké na zahradě. Moje zdraví se zlepšuje doslovně každým dnem. Když jsem tu přišel vše mě bolelo. Teď můžu celý den řezat, tahat, sekat ukládat dřevo a jsem fit. V hlavě se vše urovnalo. V těle urovnává. Tady je svět ještě vpořádku. Nebo spíše už zase! Mě kovid krize moc pomohla. K lepšímu životu. K zamyšlení nad sebou i okolním světem. Jde žít jednodušeji. Nepotřebuji výběr z 80ti druhů pracích prostředků ze 105ti druhů hnusných salámů, párků a klobás, z tisíce vzorů závěsů a tapet a nábytku. Seru na konzum. Kdysi toho moc nebylo, ale bylo to poctivé a trvanlivé. Lépe a snáz se v tom orientovalo. Došlo ni, že pokud to chci zpátky musím si to tak zařídit já sám.

        1. Plně s Vámi souhlasím a kdybych nebyl zhýčkaný civilizací tak bych i záviděl. Je mi 71 a pracuji naplno, občas si jdu zahrát hokej, nohejbal a tenis.
          Nechápu jak se někdo může těšit na důchod. Samozřejmě kromě opravdu nemocných. Sedět doma, lemtat kafe a čumět do bedny na seriály? Děkuji pěkně, nemám zájem!

    2. Souhlasím . Lépe bych to nenapsala. Ještě bych podotkla, že sehnat práci za mzdu na přežití v době kdy máte zdravotní problémy,ale ještě 3 roky do důchodu je nemožné. Měla jsem za to že na starobní důchod se mi strhávala částka ze mzdy. Těm nahoře se to žije když neřeší existenční problémy.

    3. No víte když někdo celý život sedí nikde v kanclu a trochu pohybů zakusi tak akorát v posilovně tak proč by takové nedoživaly těch 100 let??? Ještě že máme tu “dobrovolnou” vakcinačku s nožem u krku a na dožití důchodu můžeme rovnou zapomenout nebo spolehnout se na to že budeme nesmrtelní když je nám to hezký slíbeno???

  2. “současný trh práce, kde se nedostává zaměstnanců” Pokud se nemýlím tak hovoříme o příštích desetiletích. Takže tvrzení autorky je hodně omezené. Což třeba až se krize naplno projeví. Nehledě na to, že české specifikum nízké nezaměstnanosti je kompenzováno nízkými platy ve srovnání s vyspělým zahraničím, mnohdy tzv. pracující chudobou. I tento stav není zrovna žádoucí.

    1. Nám v ostravě chybí v podnicích spousta zaměstnanců a je zde dost volných pracovních míst i když ne dobře placených.Na druhou stranu ale máme na úřadech práce vedených spousty těch co zaměstnání hledají a musí “živořit” ze sociálních dávek. Takže je u nás asi něco špatně,že?

  3. Vypadá to, že Fialova vláda bude mít do pravicovosti hodně daleko. Sníží kvorum na 25let, dělníkům sníží věk odchodu do důchodu, chudým důchodcům přidá, naopak střední třídu čeká odchodem do důchodu nuzota. Chtějí snad v příštích volbách prebrat hlasy ANO a celé levici?

  4. Leydy Baureová věští z kříšťálové koule ? Asi ano,je zvláštní že se dost rozchází s mnoha ekonomy,kteří to vidí jinak. Třeba tak,že nejen nebude na žádné dřívější odchody do důchodů ale důchody jednou zcela zmizí. Je to sice velmi pesimistická vize,nikoli však nereálná. Jistě nenastane tak brzy,ale za 30 let může být realitou anebo pokud důchody zůstanou budou tak možná poloviční ve srovnání s dnešními,tedy víceméně jakési malé kapesné pro budoucí seniory a zbytek si budou muset naspořit.

    1. S tou prni části souhlasim obzvlášť když se teď začíná mluvit o ZNP. I když tomu nehovim ale čeká nás převratná až revoluční doba. A 30 let je hloupost!!!

  5. Na sponzorování neziskovek,migrace,a všelijakých nesmyslů,z peněz bílých otroků, které jsou primárně určeny na jejich dožiti a obnovu, myšleno reprodukci peníze jsou..je cosi shnilého v této diktatuře, která by se ráda nazývala demo.

    1. Máme falešný kapitalismus kdy všechno platíme ze svých daní ale rozhodující moc má jenom hrstka co se nám vysmiva!!!

  6. Do důchodu v 65 mají chodit lidé od roku 2030. Pokud vláda navýší věk odchodu do penze o 3 roky, tak se prodlouží věk odchodu do penze i těm starším. co si dnešní padesátníci zvolili to mají. Obávám se, že ta vláda bude šahat i na dnešní důchody, oni jsou swchoipni všeho. Akorát jedno jim nejde-nahnat mladé do práce, u nás všecno pod 30 let studzuje nebo se fláká doma

    1. Nebude se pracovat do 68 let a to z jediného prostého důvodu až skoncujeme z 1-2 očkovaci vlnou tak nebudou pracovní síly na to aby to zvládly. Úmrtnost bude nepředstavitelné vysoká!!!

  7. Podnikám, dělám z domova a dokud mi to půjde můžu se na nějaký důchod …, ještě stihnout vytvořit pasivní příjem a je vystaráno

  8. Chápu to ale dobře že nám strhávají z platu sociální pojištění ze kterého se vyplácejí nemocenské,invalidní a starobní důchody,různé příspěvky a také sociální dávky pro lidi bez práce? A tudíž čím více se z vybraných peněz rozháže na sociální dávky tak tím méně nám zbývá na to ostatní? Nejsem ekonom a tudíž tomuto tak dobře nerozumím 🙁

    1. Nejvíc nás stojí důchody a nehospodarný provoz státu na 3 místě až ty dávky. A ciganum bych rozhodně nezaviděla!!!

  9. O něčem rozhodují a vůbec ani netuší jak to v kterých oborech chodí.. Dělat návrhy a úpravy od kancelářského stolu mi přijde dost ubohý…proto jsem to vyřešil po svém a šel do předčasného důchodu ,dokud zdravíčko slouží.. Nemíním v 63 letech spadnout odněkud za střechy ,z lešení ani tahat tuny nabourané sutě ze suterénu v pytlích… Ano mám to na háku…za těch podmínek v jakých se mé řemeslo dělá s primitivním zázemím leckdy i bez WC, s výplatou nic moc…jenom blbec by to šel dělat..
    Už jenom toho kdo vymyslel ty pozdější odchody do důchodu bych vlastnoručně vykastroval..
    Myslím si ,že politici to za nás můžou odsloužit, ty to své řemeslo můžou dělat do alelujá….

      1. Děkuji,…už to prostě nešlo a každý den se chválím za to ,že jsem ten krok udělal i za cenu ,že jsem byl za ten krok potrestán snížením důchodu měsíčně o 590kč,..za odpracovaných 48 let..

  10. Pracuji ve školství 35 let v mateřské škole. Svoji práci mám moc ráda, ale nedokážu si představit pracovat ve věku nad 60 let. Je to pro až neetické. Neumím si to představit.

    1. Mám v rodině ženu,která dělá celý život ve zdravotnictví.Je jí 58let.Tahá pacienty,koupe pacienty,denně v 12ti hod.směnách naběhá několik kilometrů.Když má volno mezi směnami,je ráda že si zařídí své osobní věci,lékaře,zubaře.Záda má v ……………..!
      K tomu ještě denně slyší od pacientů příkazy,jako by byla jejich služka.Pacient si kolikrát nepřiveze do nemocnice ani své léky,které bere,nebo neví které léky a jak užívá,musí je nutit aby dodržovali osobní hygienu,aby se vykoupali.
      Jak ta se těší do důchodu,nemáte zdání.Jen má obavu,že jak v něm bude,už poleze po čtyřech,už si ho neužije.

  11. No zvednutí hranice odchodu do duchodu u nás proběhlo hladce téměř nepozorovaně a nyní když jsme tím dotčeni tak kvičíme,jsou země dokonce v eu kde jen návrh na zvednutí hranice vedl k demonstrcím a hořela auta v ulicích,a u nás nic,držíme hubu,tak držme nadále,sám jsem stejnej no šel jsem dříve do duchodu,ale o hodně později než táta,děda takže at se dílo daří a držme se/hubu/

  12. Bude mi brzy 55 a v důchodu, už jsem. Nařídil jsem si ho sám. Jakože fakt. Nezajímá mě stát a jeho soc. systém. Ani zdravotní, ani žádný jiný. Já vím, že to není univerzálně pro všechny. Taky to nemá být rada, nebo zlehčování a dehonestováni toho, jak to mají jiní. Pouze prispívám do povídání si tady o různých situacích. A jednou takovou situací je ta moje. Pokud bych nemohl zdravotně, nebo jinak, tak se můžu klouzat, ale já mohu, tak jsem se zařídil po svém. Ted byla žena dost nemocná. Vysoké horečky, ztratila čich, zanesené dýchací cesty. Ležela jak placka. K lékaři? Ani na poradu. Zajel jsem do lékárny pro Groprinosin (jen jiný název pro Isoprissone) a čekali jsme. Zda bude nějaký ústup i bez toho. Je odpůrkyní léků jako takových, když nemusí. A nemusela. Horečky už nejsou, už i chutná, dýchací cesty průchodné. Groprinosin v šupleti. Tady v Polsku koupíte za 51zł. Léčba? Šťávy z odšťavnovace z jablek, syrové řepy, brusinek. Horké zlaté mléko z kurkumy a cayenského pepře. Česnek lisovaný v medu.
    Co tím chci říct? Nechceme být závislí na systému. Nemyslím, že měla kovid, ale mohli by z ní koviďáka udělat. To je dnes pro lékaře super byznys. A tak i s důchody. Důchod pro nás je půda. Hlína a hnůj. A zvířata. Hospodářská. My tím pracujeme pro sebe a vytváříme hodnotu, která se penězi nezaplatí. Pohyb, nečumenda do lživé bedny, zdravé jídlo, své zásoby. Příští jaro osévám zem prastarými druhy semen. Bez šlechtitelských zásahů. Věděli jste, že mrkev našich předků je fialová? Se zemitější chutí? Moc zdravá a je to tak silná plodina, že ji nenapadnou jen tak nějaké rostlinné choroby? A takových plodin je nespočet. Jen se chtít učit. Jsou semenářské kurzy u nadšenců pro toto. Jak si i sami uchovat semena pro další výsev. Prvně je musíte koupit. A tak se v tom svém důchodu bavím a užívám si ho. Kdo se nebojí práce a změny a nepotřebuje pseudobezpečí rychlého dojezdu rychlé, tak ať prodá svůj panelákový byt a koupí starou chaloupku, chatku s pozemkem a sekne s prací pro něčí zadek a jde makat pro ten svůj. 😊Chápu opravdu, že z rozličných důvodů není pro každého. Snad jen Lidi, nebojte se ani života, ani smrti. Mocipàni si na vašem strachu postavili svá impéria. Kdy, už to lidi pochopí?

    1. Politici se nechávají zvolit ještě v 78 letech ( Čuba), průměrný věk mají 59 let.Kníže ” makal” ještě v 82 letech, Válková zvolena v 70; Svoboda 77;Růžička 68; a Benda? Ten už je tam po jedenácté.

      1. Pokud říkáte A mnělabyste říct i B jinak je to názor pěkne svine. Když podívám i na rub této mince tak za sebe musím říct že je tu mraky i těch co ani toho stávajícího 65let důchodu se nedožiji. Osobně znám takových dost a chtít od takových nějakou solidaritu je až prverze a to je pro nikoho jako vy vyšší matematika!!!

  13. Je pravda,že jsem zatím nijak nestudovala,,co mě čeká,ale co mně hlava nebere-proč když se dobrovolně vzdám značné částky a půjdu do předčasného důchodu,tak si nemohu SLUŠNĚ přivydělat,dokud to zdraví dovolí.Myslím třeba řádný poloviční úvazek.Ne pár hodin měsíčně.

  14. Milí přátelé přečetla jsem všechno a také jsem se rozhodla napsat. Je mi 51 let a momentálně dělám co se dá. Na důchod nikdy nebudu mít nárok pač většinu života jsem dělala na částečný úvazek. Ale mně to nijak netrápí a už vůbec nehodlám se doprošovat o nijakou almužnu a o povolení jít si na odpočinek. Jsem svepravna osoba která nemá zájem o nikake stupidní rozhodování o me osobě. Ale budu ráda když mně bůh povola a to co nejřiv. Přeji vám lehkou ruku při hře se smrtkou.

    1. Nevím kdo mi dal ten mínus ale pokud si mohu tipnout tak to zřejmě bude nějaká otečkovana obce o čij názor ani nestojím… .

  15. Mít nárok na důchod je pouze možnost. ne povinnost do něj odejít. Kdy do něj kdo půjde je na zvážení každého jednotlivce. Dříve stačilo odpracovat 25 let, dnes už je jim asi i 35 let práce málo. Ale práci , navíc odpovídající zdravotnímu stavu, zajistit neumí. Továrny a družstva zrušili. Tak drží děti a mladé ve školách, v rekvalifikačních kursech, na pracáku, na sociálce… Za nás musel pracovat každý, ať byl černej, žlutej,nebo bílej, jinak to byl příživník a v base už ho makat naučili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *