Plastová okna je třeba nastavit do zimního režimu, zvládne to každý. Jinak se tuto zimu nedoplatíte

Většina lidí v současné době lamentuje nad rostoucími cenami tepla, které jsou skutečně nevídané. Výjimkou nejsou desetitisícové zálohy každý měsíc, což už pocítí opravdu každý. Málokdo naopak ví, že lze několika jednoduchými způsoby ušetřit spoustu peněz, obzvlášť v této době, kdy se každá úspora znásobuje.

Finanční důvod je důležitější než kdy dříve

Překvapivě málo se ví o tom, že lze v zimě uspořit za vytápění patřičným nastavením oken. Bavíme se teď o oknech plastových, které tuto funkcionalitu obsahují a které jsou dnes stejně nejčastější. Pro většinu lidí přitom starost o okna končí jejich instalací. Mají pocit, že více už s nimi nevymyslí. Opak je ale pravdou.

Svá plastová okna byste měli pravidelně ošetřovat a servisovat. Asi nejdůležitějším úkonem je však pravidelné přepínání na letní a zimní, respektive topnou sezónu.

Pochopitelně primárním důvodem, proč byste si měli doma okna přepnout do zimního režimu, je finanční stránka věci. Okny pak uniká mnohem méně tepla ven, a tak ho není zapotřebí tolik uvnitř domu či bytu vytvářet. Je to jednoduchá rovnice, jejímž výsledkem je úspora za vytápění.

Je tu ale ještě druhý důvod. Když studený venkovní vzduch v takové míře neproniká dovnitř bytu, zamezíte tak nepříjemnému rosení oken a dlouhodobě potom i vzniku plísní na parapetu a okolních stěnách. Ty už jsou pak zdraví nebezpečné a přitom nemusí být vždy hned jasně patrné.

Opakem zimního režimu je letní režim. Tehdy jsou okna nastavena tak, aby netěsnila příliš a do vnitřního prostoru více propouštěla venkovní vzduch. Výhodou letního režimu je to, že vzduch uvnitř místnosti nezůstává, ale neustále cirkuluje. To je v horkých dnech velkou výhodou. Místnosti se tak nezapařují a nevlhnou. To opět, byť v opačném režimu, brání vzniku plísní.

Bohužel, většina oken v České republice jede na jediný režim, tedy ten, který byl nastaven na začátku. Obvykle je to režim letní, který je nastaven z výroby.

Na zimu je třeba okno utáhnout, aby plnilo svou izolační funkci. / Foto: Shutterstock

Zimní režim nastavíte jednoduše

Seřízení oken na zimu nepředstavuje žádnou velkou vědeckou činnost. Vše je založeno na změně přítlaku oken. V létě je menší, v zimě větší. To ovlivňuje způsob, jakým okno těsní. Důležitá je informace, že úpravu zvládne opravdu každý.

V prvním kroku je zapotřebí otevřít okno a najít jeho kování, které se obvykle nachází na hraně okna u kličky. Vycházíme z toho, že okno je nastaveno standardně na letní režim. Pro přepnutí je zapotřebí šroub na boční straně otočit imbusovým klíčem přesně o 90°. Nezoufejte, pokud se vám to nepodaří jedním tahem. Řiďte se však ryskou, která vám ukáže, na kolik stupňů je ještě zapotřebí pootočit.

Aktivaci zimního režimu u okna poznáte velmi jednoduše. Lze tak snadno ověřit. Kování je v tomto případě pevněji utaženo, a tak by měla být práce s kličkou na okně při otevírání a zavírání o něco namáhavější. Okno je totiž natěsno přitlačeno ke gumovému těsnění a naplno využívá svých izolačních možností. V zimním režimu zároveň u plastového okna nemůže docházet k orosení. Pokud ho vidíte, je něco špatně. Zřejmě bude třeba kování ještě více přitáhnout.

Do letního režimu potom okna vrátíte podobně, jen budete postupovat opačně. Šroubem opět pootočíte o 90°, ale ve zpětném tahu. Výsledkem bude nižší míra izolace, tedy kličkou půjde manipulovat lehčeji.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

16 názorů k článku “Plastová okna je třeba nastavit do zimního režimu, zvládne to každý. Jinak se tuto zimu nedoplatíte

  1. Seřizoval jsem plastová okna 11roků,ale termín letní a zimní provoz neznám.Neustálým otáčením přitlačných prvků,ktaré jsou v kovovém pásku nýtovány,častou manipulací uvolníte a ty přistanou plnit svoji funkci.Jsou excentické o reguluje se jimi přitlak na pryžové těsnění a to,pokud možno,jednorázově.Toto se provádi po montáži oken.Mechaniku oken je vhodné před zimou a po ní lehce promazat olejem k tomu určeném výrobcem,popřipadě okna doseřídit pokud je manipulace kličkou při zavírání okna ztížena.Přivětrávání zajištuje tzv.mikroventilace,která je nastavena polohou kliky okna a souvisejícím prvkem ,,kování”v rámu okna.Plastové okno není AUTO aby se neustále seřizovalo.Okno buď těsní,nebo netěsní,k větrání je vybaveno ventilací či mikro ventilací.Informace o letním,zimním nebo jiném provozu okna je u běžného plastového okna při nejmenším ZAVÁDĚJÍCÍ a blbne lidem hlavu.Dobře seřízené a promazané okno funguje lehce jak v zimně tak v létě.Ovšem také záleží na kvalitě mechaniky a výrobci oken,což je někdy problém levných výrobků.
    Zdravím všechny.

    1. Děkuji vám za vysvětlení.Nikdy jsem neslyšela o zimním a letním seřizování oken.Fakt je,že v zimě mi “táhne”kolem balkonových dveří a nevím co s tím,abych něco “nezmrvila”.Firma,která okna dělala a osazovala,dávno zkrachovala…………….

      1. Na internetu jistě najdete servisáka s dobrými referencemi, který vám to dá dopořádku. Jestli vám to táhne v zimě, dělá to na 99% i v létě, jen si toho nevšimnete, protože vzduch není studený a máte od rána do rána otevřená okna.

    2. Je pravdou, že některá kování mají zimní a letní provoz ventilaček (více či méně se otevřou), Tyhle každoroční články o seřizování oken svépomocí v podstatě přináší následně práci servisákům, protože si je dotyčný rozšteluje.

  2. Informace pro pána na fotce: ten šroub drží kování v křídle ..
    Jezdec je o kousek výš a tyto nejsou jen na straně kliky..

    1. Tak jsem si pozval firmu, ta mi okna přepla a už nemusím skoro ani topit✌️
      Doporučuji každému

  3. Letní zimní režim? Kde jste k tomu přišel? Excentr slouží k postupnému seřizování přítlaku během celé životností okna, nez dojde k max přítlaku, následné výměně těsnění,pokud je to možné, a jede se znovu od minimálního přítlaku. Jak píše pan přede mnou-okno buď těsní nebo netěsní, nic mezi tím. Hotovo.

  4. Stejnou službu poskytne i papírová lepicí páska na ta křídla, která se v zimě nebudou otevírat (přelepení škvíry mezi oknem a jeho rámem).

    Zkoušeli jsme (a fungovalo to) u dřevěných oken rám (v místech kontaktu s okenním křídlem) natřít tlustou vrstvou silikonu, pokrýt proužky plastového pytlíku a zavřít. Po 24 hodinách okno otevřít a plast stáhnout. Těsnění respektuje rlzné nerovnosti dřeva a vydrží cca rok.

    1. Zdravím,u starých dřevěných oken je opravdu možné dotěsnit i silikonem.Namáznete rám okna vazelinkou
      ,ja píše pán,nebo olejem a na dotykovou stranu křídla,po odmaštění ,nanesete ,,nudli”silikonu.Okno zavřete a silikon necháte uschnout.Vazelína či olej by měl zabránit slepení.Dříve se do starých dřevěných oken vkládalo těsnění do vyfrézované drážky.Dnes jsou kwe koupi samolepicí tésnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *