Většina lidí v současné době lamentuje nad rostoucími cenami tepla, které jsou skutečně nevídané. Výjimkou nejsou desetitisícové zálohy každý měsíc, což už pocítí opravdu každý. Málokdo naopak ví, že lze několika jednoduchými způsoby ušetřit spoustu peněz, obzvlášť v této době, kdy se každá úspora znásobuje.
Finanční důvod je důležitější než kdy dříve
Překvapivě málo se ví o tom, že lze v zimě uspořit za vytápění patřičným nastavením oken. Bavíme se teď o oknech plastových, které tuto funkcionalitu obsahují a které jsou dnes stejně nejčastější. Pro většinu lidí přitom starost o okna končí jejich instalací. Mají pocit, že více už s nimi nevymyslí. Opak je ale pravdou.
Svá plastová okna byste měli pravidelně ošetřovat a servisovat. Asi nejdůležitějším úkonem je však pravidelné přepínání na letní a zimní, respektive topnou sezónu.
Pochopitelně primárním důvodem, proč byste si měli doma okna přepnout do zimního režimu, je finanční stránka věci. Okny pak uniká mnohem méně tepla ven, a tak ho není zapotřebí tolik uvnitř domu či bytu vytvářet. Je to jednoduchá rovnice, jejímž výsledkem je úspora za vytápění.
Je tu ale ještě druhý důvod. Když studený venkovní vzduch v takové míře neproniká dovnitř bytu, zamezíte tak nepříjemnému rosení oken a dlouhodobě potom i vzniku plísní na parapetu a okolních stěnách. Ty už jsou pak zdraví nebezpečné a přitom nemusí být vždy hned jasně patrné.
Opakem zimního režimu je letní režim. Tehdy jsou okna nastavena tak, aby netěsnila příliš a do vnitřního prostoru více propouštěla venkovní vzduch. Výhodou letního režimu je to, že vzduch uvnitř místnosti nezůstává, ale neustále cirkuluje. To je v horkých dnech velkou výhodou. Místnosti se tak nezapařují a nevlhnou. To opět, byť v opačném režimu, brání vzniku plísní.
Bohužel, většina oken v České republice jede na jediný režim, tedy ten, který byl nastaven na začátku. Obvykle je to režim letní, který je nastaven z výroby.

Zimní režim nastavíte jednoduše
Seřízení oken na zimu nepředstavuje žádnou velkou vědeckou činnost. Vše je založeno na změně přítlaku oken. V létě je menší, v zimě větší. To ovlivňuje způsob, jakým okno těsní. Důležitá je informace, že úpravu zvládne opravdu každý.
V prvním kroku je zapotřebí otevřít okno a najít jeho kování, které se obvykle nachází na hraně okna u kličky. Vycházíme z toho, že okno je nastaveno standardně na letní režim. Pro přepnutí je zapotřebí šroub na boční straně otočit imbusovým klíčem přesně o 90°. Nezoufejte, pokud se vám to nepodaří jedním tahem. Řiďte se však ryskou, která vám ukáže, na kolik stupňů je ještě zapotřebí pootočit.
Aktivaci zimního režimu u okna poznáte velmi jednoduše. Lze tak snadno ověřit. Kování je v tomto případě pevněji utaženo, a tak by měla být práce s kličkou na okně při otevírání a zavírání o něco namáhavější. Okno je totiž natěsno přitlačeno ke gumovému těsnění a naplno využívá svých izolačních možností. V zimním režimu zároveň u plastového okna nemůže docházet k orosení. Pokud ho vidíte, je něco špatně. Zřejmě bude třeba kování ještě více přitáhnout.
Do letního režimu potom okna vrátíte podobně, jen budete postupovat opačně. Šroubem opět pootočíte o 90°, ale ve zpětném tahu. Výsledkem bude nižší míra izolace, tedy kličkou půjde manipulovat lehčeji.
Foto: Shutterstock