Další cenový šok, tentokrát pro lidi v bytech. Teplo jim dramaticky zdraží, účty budou dvojnásobné

Cenová tsunami v energiích se valí dál a nezdá se, že by nějakým způsobem brzdila. Poté, co elektřina zdražila všem kromě těch, kdo mají ceny zafixované a jejichž dodavatel nezkrachoval, se pozornost upnula především na nebohé majitele rodinných domů vytápěných plynem. Právě tento zdroj energie totiž zdražil skutečně dramaticky a nejsou výjimkou případy, kdy lidé platí několikanásobně více, než byli zvyklí.

Nepříjemné vyúčtování přijde až časem

O kom se dosud příliš nemluvilo, to jsou miliony lidí obývajících byty v bytových domech. Ty jsou stále dominantně vytápěny centrálně, byť řada z nich už přechází na vlastní zdroje v podobě plynového kotle nebo tepelného čerpadla. Pokud se však někdo domníval, že centrálně distribuované teplo bude z obliga, případně, že jsou ceny nějakým způsobem zafixované na delší období, bude pravděpodobně blízkým vývojem zklamán.

Také ceny tepla totiž dramaticky porostou. Teplárny většinou mají s odběrateli uzavřeny maximálně roční závazky, takže se ceny do výsledných cen propíší velmi rychle. Nějakou dobu to přitom ještě může vypadat, že se nic neděje, protože domácnosti pravděpodobně budou platit stejné zálohy až do příštího vyúčtování. Ve skutečnosti však již budou, třeba od začátku příštího roku, spotřebovávat výrazně dražší teplo. Výsledné vyúčtování tak může přinést skutečně nemilé překvapení. Nové ceny totiž mohou být i dvojnásobné.

Foto: Shutterstock

Zdražení od nového roku

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora jsou nové ceníky tepláren již na spadnutí. Problémy teď řeší především teplárny v menších městech, kde často spadají přímo pod radnice. Ty byly přitom zvyklé nakupovat palivo až na podzim. Strefí se tak do období, kdy jsou ceny vyšponované a nárůst budou muset přenést na zákazníky, jak informuje server Deník.cz.

Například Teplárny Brno již nové ceny oznámily. Od listopadu za teplo účtují o čtvrtinu více. Pro průměrnou domácnost by to mělo znamenat navýšení plateb o 250 korun za měsíc. Toto zdražení však nemusí být poslední.

Čtěte také: Zálohy za plyn 21 tisíc měsíčně. Více než plat. Klienti Bohemia Energy dostali nové výměry a neví, co si počít

Teplárny obvyklé nové ceny oznamují k 1. lednu a dá se očekávat, že tentokrát budou ve všech případech podstatně vyšší. Teplárny totiž drtivou většinu tepla vyrábějí z plynu, který teď nakupují za trojnásobek běžných cen.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments