Ceny elektřiny a plynu jsou v posledních týdnech obrovským tématem. Řadě lidí totiž vzrostly způsobem, že je uvrhly rázem do energetické chudoby, a to bez jakéhokoliv varování. Zatímco dosud bylo zvykem platit za elektřinu a plyn zálohy ve výši nižších jednotek tisíc, náhle musí mnozí jen za plyn platit třeba 20 tisíc koruně měsíčně. Ano, jde o cenu od dodavatele poslední instance, ale i když jí přechod na standardní tarif sníží o polovinu, stále to bude 120 tisíc korun ročně. Jen za plyn. Teď si k tomu připočtěte ještě elektřinu, jejíž cena vyskočila rovněž značným tempem.
Dříve opomíjené rady, jak ušetřit za energie, jsou tak dnes naléhavější než kdy jindy. Vždyť jejich dodržováním, které zase tak moc nebolí, můžete ušetřit za daných podmínek desítky tisíc korun ročně.
Úspory s pračkou
Při praní prádla byste měli snížit teplotu. Pokud budete prát na 30 stupňů Celsia, odstraníte 99 % bakterií a přitom ušetříte až 50 % za elektřinu. Praní na vyšší teplotu je obvykle zbytečné a příliš nákladné. Vězte také, že pračka patří k největším žroutům elektřiny v domácnosti.
Perte na kratší prací cyklus. Pomoci si můžete také, že prádlo necháte před vložením do pračky namočit ve studené vodě nebo kyblíku.

Úspory při vaření
Když vaříte, naučte se používat pokličku, pokud jste tak dosud nečinili. V případě, že máte elektrický sporák, vypněte ho ještě před dovařením jídla a využijte tak zbytkového tepla, které by jinak přišlo nazmar.
Potřebujete-li nějaké jídlo vařit delší dobu, je nejefektivnějším způsobem tlakový hrnec, takzvaný papiňák. Malé porce potom ohřívejte ideálně v mikrovlnné troubě, která je velmi úsporná a rychlá.
Není od věci přehodnotit zažité návyky. Pokud používáte k pečení klasickou troubu, vězte, že spotřebováváte pětinásobek elektřiny v porovnání s pečením v domácí pekárně nebo remosce.
Velkým žroutem elektřiny v domácnosti je rychlovarná konvice, obzvlášť pokud neustále vaříte zbytečně moc vodit, když potřebujete třeba jen jeden či dva šálky. Nezapomeňte také konvici pravidelně odvápňovat. Vodní kámen totiž spotřebu elektřiny výrazně zvyšuje.

Úspory u domácích spotřebičů
Pokud potřebujete opravdu ušetřit a nevadí vám snížení komfortu, v každém případě nenechávejte domácí spotřebiče v pohotovostním režimu, který už je však dnes standardem. Obejít ho můžete pouze tak, že ho vypojíte ze zásuvky.
Je to možná překvapivé, ale elektrickou energii spotřebovává také neustále zapojená nabíječka mobilního telefonu či notebooku.
Velkým žroutem elektřiny je lednice, a to speciálně ta namražená. Každý milimetr námrazy zvýší spotřebu o deset procent. Proto lednici pravidelně odmrazujte.
V lednici udržujte teplotu mezi 4 a 6 stupni Celsia, v mrazáku potom minus 17 stupňů. Čím více teplotu snížíte, tím větší bude vaše spotřeba.
Myčku nádobí před jejím použitím nejprve zcela naplňte. Pouze tak využijete benefit úspory elektřiny a vody oproti klasickému mytí nádobí ve dřezu.

Úspora vytápění
V žádném případě se nebraňte větrání. To je pro zdraví důležité, obzvlášť v dnešní době. I větrání však má své postupy. Ideálně vyvětrejte místnosti několikrát denně po dobu několika minut naplno.
Naopak, větrání stylem neustále pootevřeného okna “na větračku” ve skutečnosti místnost neprovzdušní a naopak vede k ochlazování stěn a vzniku plísní.
Ujistěte se, že vaše okna dobře těsní. Někteří odborníci doporučují jejich utažení, tedy přechod do “zimního režimu”.
Radiátory nesmí nic zakrývat. Typickým problémem je, že jsou překryty záclonami. Tak ale nemůže teplo proudit do místnosti a vy protopíte zbytečně moc.
Radiátory nezapomínejte odvzdušňovat. To, že je v nich vzduch, obvykle poznáte tak, že v nich bublá. To výrazně snižuje účinnost topení.
Foto: Shutterstock