Jedna z největších změn důchodového systému za poslední roky se rychle blíží. Výchovné je zcela jistě velmi významným počinem této vlády, kvůli kterému na ni řada důchodců bude zřejmě vzpomínat v dobrém. Kromě toho, že totiž každým rokem rychle navyšovala penze, zajistila také věc, o které se sice dlouho mluvilo, ale která většinou nakonec spadla pod stůl. Nikoliv však tentokrát. Výchovné již bylo schváleno a je jisté, že těm, kdo vychovávali děti, se důchody zvýší.
Komu výchovné připadne?
Bohužel tomu není tak, že by na příspěvek ve výši 500 Kč za každé vychované dítě měli oba rodiče. Vždy je to pouze jeden z nich, a to ten, který se o dítě staral z větší části. Předpokladem zákonodárců přitom bylo, že v drtivé většině případů to bude matka.
Právě ženy totiž trpí důchodovou nerovností, kdy kvůli výchově dětí nemohly pracovat, a tak pobírají v průměru o tři tisíce korun nižší penze než muži. Výchovné by tento rozdíl mělo pomoci narovnat. Například žena, která vychovala dvě děti, bude mít rázem důchod o tisíc korun vyšší. To už je citelný rozdíl. Tato částka se jí připočte k důchodovému základu a bude rovněž valorizována, takže se postupem času ještě navýší.
Pochopitelně se ale počítá s i případy, kdy se o dítě staral muž. Zatímco v minulosti, která se týká současných důchodců, to nebývalo zvykem, dnes už je stále častější, že je muž na rodičovské dovolené, zatímco žena chodí do práce. V takovém případě má mít na příspěvek nárok právě on.
Jak o výchovné zažádat
Pokud jde ve vašem případě o standardní model, tedy že příspěvek bude pobírat žena, která se o dítě starala, potom není třeba vůbec nic řešit. Česká správa sociálního zabezpečení bude vycházet ze svých záznamů a automaticky přizná výchovné za každé dítě ženě. V tomto případě tedy není třeba o nic žádat a pouze počkat, až vám bude příspěvek vyplacen.
Pokud jde ale o jiný případ, tedy typicky, že se o dítě staral muž, je třeba to ČSSZ oznámit. Úřad začne pro stávající důchody žádosti přijímat od září roku 2022, a to do konce roku 2024. To je období, kdy je možné v již přiznaných důchodech učinit vzhledem k výchovnému změnu. Následně už to nebude možné a příspěvek bude dál chodit ženě.

Kdo nemá nárok na výchovné
Ačkoliv název tohoto příspěvku předpokládá, že bylo dítě “vychováno” nebo snad “správně vychováno”, žádné takové kritérium se nehodnotí. Jde pouze o formální výchovu a není tak rozhodující, zda potomek například v minulosti spáchá trestný čin.
Na jednu věc je ale přeci jen myšleno. Na výchovné mohou zapomenout ti, kdo se ke svým dětem chovali špatně a dopouštěli se vůči nim úmyslných trestných činů či sexuálního násilí.
Výchovné také nemohou pobírat muži, kteří dítě vychovávali před rokem 1996, případně muži i ženy, které vedle starobního pobírají také invalidní důchod.
Kdy se výchovné začne vyplácet
Přestože bylo výchovné schváleno již letos, začne platit až od roku 2023. Prvním důchodem, ke kterému bude automaticky připočteno ženám, tak bude lednová penze tohoto roku.
Vzhledem ke značnému objemu práce, který bude nutné zúřadovat, lze předpokládat i určité chyby. Každý by si tak měl lednový důchod v roce 2023 zkontrolovat, zda má k němu připočten příspěvek 500 Kč za každé dítě.
Foto: Shutterstock, zdroj: ČSSZ