Po sexuálním predátorovi Cimickém šli reportéři už před dvaceti lety. Úspěšně nasadili volavku, ale reportáž nikdy neodvysílali

V příběhu údajného sexuálního predátora, psychiatra Jana Cimického, se objevují neuvěřitelné okolnosti. Ukazuje se, že o jeho jednání mnozí věděli desítky let a v podstatě žádným způsobem nezasáhli. Teprve teď se množí ženy se svými svědectvími, jak je Cimický v různých časech zneužíval. Zdá se, že tak činil systematicky a procházelo mu to nebývale dlouhou dobu, prakticky celou jeho kariéru.

Jasno mohlo být už v roce 1996

Psal se 14. květen 2001, když vyšlo nové číslo časopisu Týden a v něm článek s názvem Zneužita lékařem, pod kterým je podepsána autorka Krystyna Wanatowiczová. Už tento text se zabýval například tím, proč musel Cimický opustit pozici primáře Psychiatrické klinicky Bohnice, kterou zastával do roku 1996.

Některé terapeutické postupy jsme hodnotili odlišně, a pro to jsme se rozešli po rychlé dohodě, cituje článek šéfa léčebny Zdeňka Bašného. Na otázku, co tím má na mysli, odpověděl: “Vždyť vy víte, o čem mluvím”. Následně to vysvětlil s tím, že několik žen obvinilo Cimického ze sexuálního obtěžování. “Ačkoli jsem neměl v ruce přímý důkaz, vnitřně jsem ta obvinění nemohl vyloučit. Ve svém nynějším působišti je už zodpovědný jen sám za sebe,” uvedl Bašný s odkazem na to, že Cimický začal léčit ve své soukromé klinice Modrá laguna.

Už tehdy článek obsahoval přímé svědectví ženy, kterou Jan Cimický sexuálně zneužil. Jmenovala se Alena a tehdy jí bylo pětadvacet let. Léčila se z těžkých depresí a závislosti na alkoholu, protože nedokázala přijmout, že je lesbička. Známý psychiatr jí zjevně svým konáním příliš nepomohl. Podle pacientky jí totiž léčil opakovaným sexuálním stykem a měl jí dokonce podat léky, které zkreslují vnímání.

Foto: Shutterstock

Vyhrožování ženám, které chtěly svědčit

Z dnešního pohledu může působit bizarně, že článek z Týdne se už tehdy odvolával na investigativní pořad Na vlastní oči, který měl o sexuálním zneužívání Cimického točit reportáž v roce 1999. To časopisu potvrdila produkční pořadu Irena Kratochvílová.

Ta popsala, že na Cimického nasadili volavku, kterou byla její kamarádka a která hrála pacientku trpící maniodepresemi. Cimický se skutečně chytil a ženě například hladil hrudník, posadil si ji na klín a dělal jí sexuální návrhy. Bohužel tehdy nezafungovalo nahrávací zařízení. Když se volavka dostavila k dalšímu pokusu, už byl Cimický, který měl v mediální branži již tehdy mnoho kontaktů, o celé věci zjevně informován a odmítl ji dále léčit.

Reportéři se tehdy spojili s řadou žen, které měl Cimický zneužívat. V průběhu natáčení jim však někdo začal vyhrožovat, a tak se mnohé zalekly. Výsledkem bylo, že reportáž, která mohla Cimického odhalit už před dvaadvaceti lety, nebyla nikdy odvysílána.

Foto: Shutterstock, zdroj: časopis Týden, vydání 14.5. 2001

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments