Internet pobláznila zvláštní optická iluze. Rotující kruhy zamotaly hlavy milionů lidí, kteří nechápou, jak je to možné

Lidský mozek představuje mimořádně komplexní orgán, který zatím nedokázal nahradit ani ten nejvýkonnější počítač a je otázkou, zda se to někdy podaří. Proto je s podivem, že má mozek zároveň tendenci nechat se tak jednoduše oklamat. Oblíbené jsou nejrůznější optické iluze, které dokáží neurony v mozku dokonale pobláznit a přesvědčit je o tom, že sledujete něco úplně jiného.

Nejnovější senzací se stala optická iluze sestávající ze dvou dvojbarevných žluto-modrých kruhů, které jsou umístěny vedle sebe na šedivém pozadí. Ve středu obou kruhů je potom uskupení černých šipek.

Podstata celé iluze je jednoduchá. Když sledujete šipky, zdá se, jakoby se kruhy pohybovaly přesně tím směrem, kterým ukazují šipky. Zároveň to vypadá, jakoby se kruhy neustále zmenšovaly a zvětšovaly. Přitom se jejich velikost vůbec nemění. Pokud nevěříte, zkuste si dát na horní a boční stranu kruhů kousek papíru. Uvidíte, že pozice kruhu se oproti papíru nijak nezmění. Kruh se do stran nepohne ani o milimetr.

Lidé se na sociálních sítích a v diskuzních fórech na internetu dohadují, jak je něco takového vlastně možné. Nechápou, v čem spočívá trik. Jeden z uživatelů na Redditu vystupující pod přezdívkou EverydayEnthusiast se jim to pokusil vysvětlit.

Možná jste si toho nevšimli, ale na vnitřní i vnější straně velkých kruhů jsou tenké kruhy stejných barev, tedy žluté a modré. Právě tyto kruhy zapříčiní manipulaci vašeho mozku. Ten si tak myslí, že se mění rozměry velkých, respektive hlubších kruhů.

Šipky pak slouží jako doplněk, který mozek pozorovatele poblázní ještě více. Zajímavé je, že se iluze vytratí ve chvíli, kdy začnete rychle mrkat. To však není zrovna příjemný zážitek, který se rozhodně nedoporučuje citlivějším lidem.

Lidé se ale stále nedokáží shodnout na tom, zda se kruhy zvětšují nebo ne, případně zda se pohybují do stran. Zkuste to sami a podělte se v diskuzi pod článkem o názor.

Foto: Twitter Jagarikin

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments