Ivan Bartoš nedorazí do závěrečné superdebaty. Naopak přijde šéfka strany, kterou ČT dosud ignorovala

Jde o neobvyklý tah pro tak důležitou debatu. Ale lídr koalice PirStan Ivan Bartoš velkou superdebatu na České televizi vynechá. Místo sebe pošle předsedu STAN Víta Rakušana. Ten ho už přitom zastupoval v debatě lídrů na televizi CNN Prima News.

Pravdou je, že Vít Rakušan v této debatě zazářil, zatímco Ivan Bartoš v poslední době nepodává ty nejlepší možné výkony. Koalice se tak zřejmě rozhodla, že v měření sil lídrů stran bude Rakušan tou lepší volbou. PirStan si tak ale zároveň nabíhá na vidle kritikům v čele s premiérem Andrejem Babišem, kteří ho osočují z toho, že nemá jednoznačného kandidáta na premiéra. Koalice přitom skutečně v poslední době přestala Bartoše deklarovat jako jednoznačného premiérského kandidáta. Je ale možné, že je to i kvůli propadu preferencí PirStanu, kdy je méně pravděpodobné, že by tento post koalice získala.

Čtěte také: Česko má nového kandidáta na premiéra. Rakušan exceloval, Babiše si namazal na chleba

Nejde však o jediné překvapení, které diváky v superdebatě České televize čeká. Řady lídrů stran totiž rozšíří Zuzana Majerová Zahradníková za koalici Trikolóra, Soukromníci a Svobodní (TSS). Do dosavadních debat krajských lídrů ČT toto uskupení nezvala a odůvodňovala to interními pravidly, které jsou opřeny o průzkumy veřejného mínění a relevanci strany. TSS toto rozhodnutí veřejnoprávní televize napadla soudně, ovšem předběžné opatření si nevynutila. Česká televize však koalici do závěrečné debaty přizvala na základě svého uvážení.

Zuzana Majerová Zahradníková / Foto: Trikolóra

Je totiž pravdou, že preference TSS stoupají a v řadě průzkumů se tato koalice objevuje mezi stranami, které se pohybují na hraně vstupu do Poslanecké sněmovny, a to vedle ČSSD, KSČM a Přísahy. Navíc je také pravdou, že Trikolóra už je dnes relevantní politickou silou, když má tři poslance.

Superdebatu odvysílá ČT24 dnes večer od 20:00. Mezi témata budou patřit Pandora Papers, zdražování i covid. Některé dotazy má pokládat i umělá inteligence Matylda, jak informovala Česká televize ve své reportáži o debatě.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments