Naprostý skandál v Německu. Ve volbách hlasovali děti i cizinci

Německo řeší nevídaný skandál. Ukázalo se, že v Berlíně v parlamentních volbách hlasoval kdekdo. Po sečtení hlasů vyšlo najevo, že počet odevzdaných hlasů převýšil počet oprávněných voličů. A to je ještě zapotřebí počítat s tím, že k volbám zdaleka nepřišli všichni, kdo volit mohli. Neplatných hlasů tak bylo započteno skutečně značné množství.

Problémem Berlína je navíc to, že kromě parlamentních voleb probíhaly souběžně také volby zemské a navíc ještě referendum o vyvlastnění bytů. Ve všech těchto hlasováních se projevil zvýšený počet hlasů.

Podle všeho došlo k tomu, že volili nezletilé děti a také cizinci z mimoevropských zemí. Volby v Berlíně přitom provázal nebývalý chaos. U volebních místností se tvořily několikahodinové fronty a někteří volili i poté, co místnosti měly být oficiálně uzavřeny a v televizi už běžely první odhady výsledků.

Na TikToku jsem se dozvěděl, že mohu také volit. Vyrazil jsem tak s matkou do volební místnosti a na její občanku dostal všechny volební lístky. Ty jsem pak vyplnil a odevzdal,” vypověděl pro deník Die Welt sedmnáctiletý Nemer, který odvolil v berlínské čtvrti Neuköln.

Nemůžeme bohužel vyloučit, že takových případů, kdy volili i nezletilí, bylo více,” uvedl předseda volebního obvodu v Neukölnu Kristian Schiemann.

Zodpovědněji se zachovala školačka Lara, která ve svých 16 letech ze zákona mohla hlasovat do místního zastupitelstva ve čtvrti, kde žije. Když však přišla k volební komisi, ta ji dala volební lístky do všech voleb. Klidně je mohla vyplnit a vhodit do urny. Lara to však neučinila a lístky vrátila. “Překvapilo mě to a vlastně i rozčililo,” uvedla školačka.

Dívka tak zároveň popsala, kde se s největší pravděpodobností stal problém. Volební komise nebyly správně připraveny a nezvládly souběh několika voleb naráz. Mladiství a cizinci mohli volit pouze do zastupitelstev svých čtvrtí, ale ve skutečnosti dostali ve velké míře možnost odvolit i do parlamentu.

Volby navíc provázely i další zmatky a problémy. Například v obvodě Charlottenburg-Wilmersdorf došlo nějakým způsobem k tomu, že hned 22 volebních komisí nahlásilo zcela stejné výsledky. Je tedy možné, že se volby v Berlíně budou muset opakovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Die Welt

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
87 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments