Česko má nového kandidáta na premiéra. Rakušan exceloval, Babiše si namazal na chleba. Komentář Tomáše Mrkvičky

Včerejší debata lídrů politických stran ukázala, jaký klenot koalice PirStan dosud víceméně schovávala. Vít Rakušan dostal příležitost zúčastnit se superdebaty na CNN Prima News namísto Ivana Bartoše. Rozhodnutí, které bylo kritizováno a také to za něj koalice ve studiu rychle schytala. Kde je Bartoš? Má snad PirStan dva kandidáty na premiéra?

Setřel Babiše i Filipa

Inu, po včerejšku zřejmě skutečně má. Nelze totiž opomenout, jak fenomenální výkon Vít Rakušan v této debatě předvedl. Působil pevně a rázně, dokázal formulovat složité problémy, ale zároveň nezabředával do nesrozumitelných souvětí a velmi ladně se vypořádal s veškerými útoky, které přicházely zejména od Andreje Babiše. Premiérovy skřeky jakoby se od Rakušana odrážely a ubližovaly Babišovi samotnému. Ostatně, o “bumerang efektu” se na konci debaty přesvědčil i zoufalý šéf KSČM Vojtěch Filip, když Rakušana nazval “sviní”. Ten lakonicky opáčil, že takové označení od komunisty je pro něj poctou.

Svým způsobem byl spolehlivý a přesvědčivý Rakušanův výkon dán i tím, že na něj soupeři nemohli nic moc vytáhnout. Tím se odlišuje od předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který s sebou táhne historická závaží, která mu v každé debatě někdo omlátí o hlavu a Bartoš se tak musí většinu času pouze bránit. Ale i kdyby tomu tak nebylo, působí Rakušan jako lepší a charismatičtější rétor. Bartoš často zabředává do zbytečného detailu. Občas se také neudrží a útočí příliš agresivně.

Rakušan vypadá jako premiér

A pak je tu otázka zevnějšku. Ano, může to působit přízemně, ale pokud někdo kandiduje na premiéra v České republice, která rozhodně není baštou nějakých výstřelků, měl by naplňovat určitý obraz, který si Češi do premiéra projektují. Nikdo nebere Ivanu Bartošovi jeho image, ale masová společnost včetně důchodců se s dredy na hlavě oslovuje hůře. Zejména starší lidé už zkrátka uvažují trochu jinak, nemají všechny informace o moderních trendech a vlastně je to ani nezajímá. Potom je snadné, když Okamura nebo Babiš o Pirátech mluví jako o “feťácích”. K málokomu už se pak dostane informace, že Bartoš žádné drogy neužívá. Ale zkuste si říct o Rakušanovi, že je feťák. To už moc nefunguje, že?

Je to prekérní situace, ale koalice PirStan není krátce před volbami v dobré pozici. Přitom má ve Vítu Rakušanovi jednoznačného lídra, který je schopen oslovovat masy. Co to na poslední chvíli risknout a postavit ho do čela se vším všudy? Nakonec by to mohlo být ono potřebné nakopnutí, které tato koalice po celou dobu kampaně hledá.

Foto: Koalice PirStan

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
95 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments