Ivan Bartoš zcela změnil názory. Pravděpodobný premiér Česka se vymluvil na mladickou nerozvážnost

Pirátská strana v uplynulých letech prošla zajímavým vývojem. Jako jedna z mála se v rámci evropského pirátského hnutí dokázala dlouhodobě etablovat na politické scéně a teď navíc dosáhnout toho, že je první ve voličských preferencích. Po říjnových volbách je nejpravděpodobnějším premiérem lídr této strany Ivan Bartoš.

Ten je u Pirátů od samého počátku, přičemž jeho názory prošly radikálním vývojem. Ačkoliv se dnes stylizuje do státnické role a více než co jiného řeší budoucí nastavení daňového mixu a další provozní záležitosti státu, v minulosti tomu tak nebylo. V roce 2009 například uvedl, že by neměl problém s tím, když bude Evropa muslimská. Přiznal se také k tomu, že hlasoval proti vstupu do Evropské unie.

Je to dvanáct let. Člověk prochází nějakým vývojem a většinu věcí si dnes nemyslím. Zejména ty, které se týkají globálních záležitostí, bych ani neřekl,” uvedl pro CNN Prima News Ivan Bartoš, kterému je dnes 41 let.

Výrok o muslimské Evropě tedy předseda Pirátské strany pronesl ve svých 29 letech, kdy už má člověk přeci jen poměrně pevné názorové spektrum. “Bylo mi 29 let a měl jsem málo informací. A jsou to i věci, které člověk chápe až tehdy, když se dostává do kontextu fungování světa. I s ohledem na politiku, jakou děláme, je patrné, že co zaznělo, už dávno neplatí. Už si to dávno nemyslím a xkrát jsem ukázal, že je to jinak. Pirátské fórum vytváří obraz i o myšlení lidí v čase, za což jsem rád,” uvedl k tomu Bartoš. Přesvědčily ho prý teroristické útoky radikálů, které odsuzuje.

Věkem omlouvá Bartoš také skutečnost, že hlasoval proti vstupu do Evropské unie. Drtivá většina mladých lidí to přitom cítila přesně opačně. “Co já vím, vedla se velmi divoká debata a spíše jsem cítil mainstreamový nátlak k rozhodnutí. Jsem opravdu rád, že to nakonec spousta lidí vnímala správně,” řekl ke svému tehdejšímu rozhodnutí.

Je evidentní, že Ivan Bartoš začal své názory měnit až v době, kdy Pirátská strana začala sílit a je otázkou, zda to souvisí s jeho věkem. Nepůsobí také příliš přesvědčivě, když politik aspirující na nejvyšší exekutivní pozici ve státě dokáže v tak zásadních otázkách obracet o 180 stupňů.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments