Babiš už nebude premiérem. Míří ještě výš, věští bookmakeři. Ve Strakovce ho nahradí nová tvář

Českou politickou scénu čeká zemětřesení. Tedy alespoň podle bookmakerů a jimi vypsaných kurzů. Ty na druhé straně vycházejí z velmi precizních analýz a důkladné znalosti prostředí, takže je nelze brát na lehkou váhu. Ostatně, sázkové kanceláře se jistě nechtějí připravit o peníze tím, že by někoho podceňovaly nebo přeceňovaly. A tak jejich kurzy více než co jiného odrážejí naladění společnosti směrem k parlamentním i prezidentským volbám.

Pokud jde o volby říjnové, tam se zdá, že největší úspěch zaznamená koalice Pirátů a STAN. Vzhledem k tomu, že silnějším v páru jsou právě Piráti, má největší šance na to stát se premiérem právě jejich předseda Ivan Bartoš. Jeho kurz například u Fortuny je velmi nízký, a to 1,55:1, což znamená jediné: bookmakeři dredatému politikovi skutečně věří.

Pokud byste si naopak chtěli trochu zariskovat, ale zase ne tolik, můžete vsadit na to, že premiérské křeslo obhájí Andrej Babiš. Jak známo, hnutí ANO předvolební kampaně umí a dá se z jeho strany předpokládat mohutný finiš. Z tohoto pohledu se může jevit kurz 2,8:1 jako poměrně lukrativní. Pokud byste na pokračování Babiše vsadili 100 tisíc korun, můžete v případě jeho úspěchu získat 280 tisíc.

Když byly sázky na začátku roku vypsány, sázelo se na Bartoše a Babiše přibližně stejně, ale postupem času se začala situace vyvíjet ve prospěch šéfa Pirátů. “Velká většina sázek byla přijata na předsedu Pirátů, což postupně tlačilo jeho kurz dolů až na aktuálních 1,55:1. Naproti tomu kurz předsedy hnutí ANO vystoupal na 2,8:1,” uvedl pro server iDnes.cz mluvčí Fortuny Petr Šain.

Kurz třetího v pořadí odráží už poměrně velkou nepravděpodobnost, že by se stal premiérem. Na Petra Fialu z koalice SPOLU můžete sázet v kurzu 6:1. Ani bookmakeři tak tomuto uskupení, které se nejeví příliš výrazně, nevěří.

Zatímco coby kandidát na premiérský post, v němž by se on sám jistě viděl raději, Andrej Babiš přeci jen ztrácí, pokud jde o volbu prezidenta, tam je jasnou jedničkou. Dá se tedy říct, že míří výše v ústavní hierarchii, alespoň podle bookmakerů. Dva roky před prezidentskými volbami je možné si na Babiše jako novou hlavu státu vsadit v kurzu 2,2:1.

To dává současnému premiérovi velký náskok před dalšími možnými kandidáty na post po Miloši Zemanovi. Již deklarovaný uchazeč Petr Pavel se totiž drží na překvapivě slabém kurzu 6,5:1. V poslední době se potom začalo nahlas mluvit o možné kandidatuře rektorky Mendelovy univerzity a stále známější ekonomky Danuše Nerudové. Ta má kurz 9:1.

Sázky jsou přeci jen trochu něco jiného než průzkumy veřejného mínění. Bookmakeři totiž zohledňují nejen popularitu jednotlivých kandidátů, ale i pravděpodobnost, že se do klání vůbec pustí. Proto například Marku Ebenovi přisoudili nelichotivý kurz 175:1. Byl to přitom právě tento herec, kterého si podle nedávného průzkumu jako hlavu státu přeje nejvíce Čechů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments