Izrael ukazuje budoucnost. Lidé s očkovacím pasem už mohou do obchodů, posiloven a barů, neočkovaní zůstávají doma

Izrael funguje pro celý svět nejen jako laboratoř očkování, ale už také jako možný příklad následného rozvolňování. S ním totiž tato blízkovýchodní země už začala a zdá se, že je to přesně podle vzoru, před nímž mnozí, zejména potom kritici a odmítači očkování, varovali. Vytváří se dvě vrstvy společnosti. Jedna očkovaná, druhá neočkovaná.

Izraelci po druhé dávce vakcíny obdrží takzvaný zelený pas. A rovnou ho mohou začít využívat. Od neděle totiž země začala otevírat ekonomiku. Otevřené jsou tak obchody, posilovny či hotely, které byly dosud dlouhou dobu zavřené. Od března pak přibudou restaurace a bary. Nejsou ale pro každého. Abyste se do nich dostali, musíte předložit právě onen zelený pas. Výjimku mají někde jen nezletilí, kteří se zatím neočkují. Těm pro vstup stačí negativní test.

Toto je první fáze návratu do vašich normálních životů,” uvedl ministr zdravotnictví Juli Edelstein pro deník The Guardian. Podle premiéra Benjamina Netanjahua to bude právě zelený pas, který zemi bude postupně otevírat.

Izrael je velmi napřed a má vše zajištěno velmi precizně a digitálním způsobem. Zelený pas si nepředstavujte jako malou knížečku nebo snad očkovací průkaz. Spustíte ho v mobilním telefonu a následně naskenujete u vchodu do barů, posiloven, hotelů či bazénů.

Mohlo by se zdát, že tyto služby budou vyhrazeny jen pro velmi malé množství lidí. Jenže Izrael už druhou dávkou vakcíny naočkoval celou třetinu obyvatel. První dávku má zatím za sebou přibližně 45 %. Rychlost očkování však v posledních týdnech brzdí, protože už se vyčerpali jednoznační zájemci a nyní vláda musí zbytek populace přesvědčovat, aby si vakcínu nechal aplikovat.

Kritici očkování poukazují na skutečnost, že otevření ekonomiky jen pro lidi s očkováním je jednoznačným nátlakem na to, aby ho podstoupili i lidé, kteří se mu jinak chtěli vyhnout.

O podobných privilegiích pro očkované jedince se uvažuje všude po světě, Českou republiku nevyjímaje. Jde však o velmi kontroverzní téma, které vzbuzuje značné emoce. Je navíc otázkou, zda je česká vláda vůbec schopna něco takového zprocesovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments