Podezřelý vítěz Hamáčkova tendru na testy pro žáky má zajímavé reference. Vozil třeba koňské sperma do Dubaje

Kolem lukrativního tendru na dodávku antigenních testů do škol se rojí stále větší množství podezřelých okolností. První problém spočívá v tom, že se ministerstvo vnitra rozhodlo nejít cestou Rakouska, které odebírá testy přímo od jejich čínského výrobce. Jak to tak v České republice bývá obvyklé, vše je tu třeba řešit přes prostředníka. A právě ten se teď v tendru vybíral.

Vítězem tendru se nakonec stala společnost Tardigrad International Consulting, kterou v oboru nikdo příliš nezná, což ale nemůže být diskvalifikačním kritériem. Stejně tak skutečnost, že jde o firmu se základním kapitálem ve výši tisíc korun. Měla by jím ale být skutečnost, že tato firma vyhrála přesto, že nesplnila základní podmínky dané státem, na což pak logicky začaly poukazovat další společnosti, které se o zakázku ucházely. Jde především o to, že první dodávka měla být nižší než požadovaná a navíc v pozdějším termínu dodání, jak upozornil server Seznam Zprávy.

Společnost Tardigrad International Consulting se v minulosti zabývala transportem tepelně citlivých produktů, jak uvedl server Lidovky.cz s odkazem na bývalého zaměstnance firmy. Šlo o různé biologické vzorky, zvířecí očkování nebo klinické studie. Firma měla zajistit, aby tyto citlivé materiály nedošly při transportu k újmě. Pro šejky z Dubaje například společnost převážela koňské sperma. V minulosti ostatně firmu částečně vlastnila skupina ze Spojených arabských emirátů.

Komentář: Jak Hamáček ve stavu nouze nakupoval respirátory. Pořídil čínský trabant místo českého ferrari za stejnou cenu, stát přišel o miliardy

Není jasné, jak to nakonec s testy pro žáky dopadne. Premiér Andrej Babiš už prohlásil, že tendr se mu nelíbí a bude chtít od ministra vnitra Hamáčka vysvětlení. Navíc uvedl, že se školáci v březnu do lavic stejně nejspíše nevrátí, a tak by testy mohly být zbytečné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments