Izraelský rabín dostal jako jeden z prvních dvě dávky vakcíny Pfizer. Přesto se teď koronavirem nakazil

Vrchní rabín města Tel Aviv a zároveň předseda památníku holocaustu Jad vašem v Jeruzalémě měl pozitivní test na koronavirus. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby Jisra’el Me’ir Lau nebyl jedním z prvních lidí v Izraeli, který absolvoval předepsané dvě dávky vakcíny od společnosti Pfizer. Ta uvádí, že její očkovací látka chrání před nákazou na více než 95 %.

Rabín se podle všeho nakazil od své manželky, která se setkala s infikovanou osobou. Na Twitteru o tom informoval rabínův vnuk. Podle něj zatím duchovní vůdce nepociťuje žádné vážnější příznaky a cítí se skvěle. Patří však do rizikové skupiny, protože je mu 83 let. Je možné, že právě vakcína zajistila mírnější průběh nemoci, případně zabránila jejímu propuknutí. Podle některých odborníků se může stát, že se člověk i po očkování koronavirem nakazí a může ho přenášet, ale nemoc u něj nepropukne, případně bude mít jen mírné příznaky.

Izrael začal s očkováním svých občanů jako jedna z prvních zemí na světě. Vakcinace v tomto státě navíc běží velmi rychlým tempem, protože se zemi podařilo zajistit velké množství dávek vakcíny od společnosti Pfizer. Zaplatila za ně sice několikanásobně vyšší cenu než například Evropská unie, ale dostala se k nim přednostně. Podle ekonomů jde o chytrý krok, protože každý další den případného lockdownu stojí nesrovnatelně více.

Izrael oznámil, že se mu podařilo první dávkou vakcíny naočkovat už 2 miliony osob, tedy přibližně dvacet procent své populace. Očkováni byli například už téměř všichni senioři. Druhou dávku vakcíny už obdrželo 200 tisíc lidí.

Vakcínou Pfizer/Biontech se očkuje také v České republice. V EU byla schválena už jen vakcína od Moderny. Naopak očkovací látka AstraZeneca se potýká s velkými problémy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments