Jaderné krize jako účinný prostředek zastrašování. Mocná zbraň nejen historie

S vývojem moderních jaderných zbraní po druhé světové válce vznikly nové hrozby. To co by jedna jediná jaderná zbraň mohla udělat s planetou, je nepředstavitelné. Oproti tomu by shození atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu bylo pouhou předehrou. Přitom lidstvo mělo během své historie již několikrát nakročeno k jaderné válce.

Korejská válka a její vyostření, které málem skončilo použitím jaderných zbraní

První vyhrocená situace, která se nesla v duchu vyhrožování a zastrašování soupeřů tím, že budou při boji použity jaderné zbraně, nastala v 50. letech 20. století. Tehdejší rozkol mezi Severní a Jižní Koreou se totiž nebezpečně vyostřil a USA bylo připraveno na jaderný útok. Naštěstí k němu nakonec nedošlo.

Kubánská krize mohla skončit úplně jinak

Další situací, která měla blízko k použití jaderných zbraní, byla kubánská krize. O té je celosvětově známo, že málem znamenala počátek jaderné války. Naštěstí celý konflikt skončil víceméně dohodou a jaderné zbraně byly staženy.

Foto: Shutterstock

Válka ve Vietnamu a Nixonovy povolené nervy

O tom, že válka ve Vietnamu byla opravdu děsivá, svědčí hned několik filmů. Použití napalmu bylo natolik zničující, že lidé, kteří s ním přišli do kontaktu se měnili v chodící mrtvoly. Jejich kůže při kontaktu s napalmem připomínala dehet a otevřené rány odhalovaly roztavené maso. Použití napalmu proměnilo Vietnam v peklo. Dovedete si tedy představit, že by došlo také na použití jaderných zbraní?

Prezident USA Richard Nixon začal po letech bojů ztrácet nervy a pohrozil právě jejich použitím. To by neodvratně vedlo ke vzniku třetí světové války, která by mohla skončit totálním zničením celé planety. Naštěstí byla válka ukončena mírovými dohodami a k vypuštění jaderných zbraní hromadného ničení nedošlo.

Přestože vyostřené válečné konflikty v historii vždy skončily víceméně dohodou, riziko jaderné války neustále visí ve vzduchu.

Foto: Shutterstock, zdoj: Icanw, Britannica

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments