Jak by dopadli Češi, kdyby Adolf Hitler vyhrál válku? Rozdělení do čtyř kategorií a pro každou z nich vlastní plán

Alternativní historie je velmi zajímavou disciplínou. Jednou z jejích nejčastějších odboček bývá úvaha o tom, co by se stalo, kdyby Adolf Hitler neprohrál druhou světovou válku, ale naopak se stal jejím vítězem. Vzhledem k tomu, že to byla válka světová, můžeme tuto otázku zodpovídat z mnoha úhlů. Tentokrát si však vyberme pro našince nejatraktivnější výsek. Co by se stalo s Čechy, kdyby Hitler vláku opravdu vyhrál?

Nejde přitom o zase tak hypotetickou otázku, jak by se mohlo zdát. Kromě toho, že v některých fázích války měl Hitler k vítězství skutečně nakročeno, pověstná německá preciznost také způsobila, že měl pro všechny možné případy připraveny plány. A to se týkalo také Čechů.

České území pokládal Adolf Hitler za strategické, a to především z geografického pohledu, kdy tvoří střed Evropy a je logickým průsečíkem nejrůznějších obchodních cest. Jeho záměr na obsazení Československa tak byl obrovský. V podobě Protektorátu Čechy a Morava se k německé říši také poprvé připojila území, ve kterých nežili lidé většinově německé národnosti, jako tomu bylo předtím u Rakouska a Sudet.

Přestože se Slované nemohli v Hitlerových očích rovnat germánské rase, nelámal nad nimi vysloveně hůl. Jeho cílem byla germanizace celého území a většinové využití Čechů pro kvalifikované i nekvalifikované práce.

Sám Hitler spatřoval u Čechů poměrně slušnou šanci na úspěšné poněmčení, kdy vycházel z jisté příbuznosti slovanské a germánské rasy. Podle říšského protektora Reinharda Heydricha totiž “nordické” rysy vykazovalo až 45 % zdejších obyvatel. To už tvořilo slušný základ.

Foto: Shutterstock

Ve svých plánech tak nacisté počítali s tím, že Čechy rozdělí do čtyř kategorií. Tou první by byli “dobře smýšlející Češi dobré rasy”. Ta měla být co nejrychleji poněmčena a v podstatě zrovnoprávněna s Němci. Druhou kategorii měli tvořit “dobře smýšlející Češi špatné rasy”. U ní se opět počítalo s poněmčením, ovšem s tím, že tito lidé by byli zbaveni možnosti mít potomky. Se sterilizací ostatně Němci pracovali ve svých plánech, ale někdy i v praxi, běžně. Třetí kategorií by byli “špatně smýšlející Češi dobré rasy”, u kterých měl být proveden pokus o poněmčení. Pakliže by se minul účinkem, následovala by likvidace. Čtvrtou kategorii měli tvořit “špatně smýšlející Češi špatné rasy”, kteří rovněž v německé říši neměli budoucnost.

Jak by to ale vlastně na původně českém území vypadalo, kdyby Hitler skutečně vyhrál válku? “Troufám si říct, že Čechů by v něm žila asi nepatrná menšina. Byli by to lidé, kteří by věděl, že měli české kořeny, ale nijak by v tom nebyli vzdělávání. Jazyk by byl samozřejmě potlačován a nějaké podvědomí o české kultuře by muselo být předáváno ústně nebo tajným samizdatem. Navíc by tito obyvatelé byli určeni k podřadným profesím,” říká historik Petr Kotura v pořadu České televize Co by kdyby: Hitler vyhrál válku.

Foto: Shutterstock, zdroje: Wikipedia, Fronta

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments