Vesmírné paprsky odkryly záhadnou komnatu, která zůstávala skryta 5000 let uvnitř Velké pyramidy

Pyramidy v Gíze patří už po dlouhá staletí k největším divům světa a jsou jedním z turisticky nejvíce navštěvovaných míst na světě. Stejně tak archeologové zde mají svá trvalá stanoviště a snaží se o tomto zázraku lidské tvořivosti zjistit něco více. Jak se přitom ukazuje, stále nevíme zdaleka všechno.

Je neuvěřitelné, když si uvědomíte především skutečnost, že pyramidy v Gíze byly postaveny už před téměř 5000 tisíci lety. Na rozdíl od jakýchkoliv tehdejších lidských struktur se ve velmi dobrém stavu dochovaly až do dnešních dnů. Celou tu dobu přitom archeologům unikala existence tajné komnaty ve Velké pyramidě, kterou našli teprve nedávno. Pomohlo jim v tom přitom kosmické záření.

Foto: Shutterstock

Archeologové pochopitelně musí ve vztahu k pyramidám postupovat s maximální opatrností, aby je při svých průzkumech co nejméně poškodili a zatížili. Moderní technologie jim umožnila využít metodu založenou na vesmírné radiaci. Ta jim umožnila počítačovým způsobem nahlédnout do kompletního vnitřku pyramid. Oproti původním plánům, které byly založeny spíše na odhadech, vědci zjistili, že ve Velké Pyramidě se nachází záhadný prostor. Ten je situován přímo nad velkou galerií této pyramidy. Galerie je přitom hlavním prostorem objektu a spojuje Královskou a Pohřební komnatu.

Dosud utajená komnata přitom není žádným drobečkem, ba právě naopak. Její rozměry se podobají těm, které má samotná galerie. Měří téměř 50 metrů na délku a 8 metrů na výšku. Archeologové se přitom zatím spíše dohadují, k jakým účelům tento prostor sloužil. Jedním z vysvětlení je, že jde o prázdný prostor, který zde vznikl vzhledem ke složité struktuře samotné pyramidy. Jiná vysvětlení jsou ale pochopitelně zajímavější a počítají s tím, že tato komnata měla nějaký specifický účel.

Foto: Shutterstock

Faktem je, že pyramidy jsou až do dnešních dnů obestřeny mnohými tajemstvími. Egyptologové se například neshodnou ani na tom, zda byla Velká pyramida zamýšlena jako hrobka. V průběhu vykopávek se v ní totiž nenašly žádné mumie. To však podle jiných výkladů mohlo být způsobeno činností vykradačů hrobek.

Čtěte také: Vědci objevili v Měsíční pyramidě hrozivý nález a vchod do podsvětí. Ten může rozkrýt záhadu kolem civilizace, která náhle zmizela

Jedno je jisté: egyptské pyramidy nás jen tak nepřestanou fascinovat.

Foto: Shutterstock, zdroje: Nature, National Geographic, Britannica

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments