Jak dlouho by dnes trvalo postavit pyramidy a kolik by to stálo? Číslo bere dech

Proces staveb pyramid ještě dnes doprovází řada otazníků. Má se za to, že výstavba Velké pyramidy zabrala zhruba 20 let a podílelo se na ní více než tisíc mužů. Co kdybychom ale chtěli tento kolosální projekt utvořit nyní? Stál by opravdu obrovskou sumu peněz.

Stavba pyramid je stále obestřena tajemstvím

Doposud není jasné, jak přesně staří Egypťané dokázali postavit tak obrovské stavby jako jsou pyramidy. Nyní tak můžeme jen spekulovat. Předpokládá se, že výstavba pyramid v Gíze mohla zabrat minimálně 20 let a bylo na ní využito více než 2 miliony kamenů. Moderní technologie musela v té době nahradit lidská síla, na práci bylo využito alespoň tisíc mužů.

Skromný počet informací tak může nahrávat konspiračním teoriím. Například Chufuova pyramida je složena ze dvou milionů kostek, přičemž každá z nich váží průměrně tři tuny. Zůstává ale stále záhadou, jakým způsobem dokázali Egypťané najít takové množství kamene. I dnes by totiž byl velký problém najít vhodný lom pro těžbu kamene, jenž by se dal na výstavbu pyramid použít.

To ale není vše. Vědci si dokola lámou hlavu s tím, jak v dávné době dokázali Egypťané kameny tak dokonale opracovat a to s ohledem na poměrně velkou přesnost řezů pilou pod správným úhlem. Přesný stavební proces se už ale s největší pravděpodobností nikdy nedozvíme.

Foto: Shutterstock

Kolik by pyramidy stály nyní?

Výstavba pyramid v dnešní době by byla opravdu gigantickým projektem s extrémním rozpočtem. Pouze za beton by se vynaložilo zhruba 5 miliard korun a dalších 5 miliard za přípravu a především za samotnou práci. Tato částka navíc předpokládá zřízení vlastní betonárky, které by se projektu cenově vyplatilo.

Je nutné ale podotknout, že nikdy by se nepovedlo postavit naprosto stejnou pyramidu. Stavba by navíc v žádném případě nevydržela takovou dobu, jakou pyramidy v Egyptě stojí. Pokud bychom se ale měli starodávným pyramidám co nejvíce přiblížit, vědci předpokládají, že by na práci bylo potřeba zhruba 30 tisíc dělníků a výstavba by zabrala kolem třiceti let.

Foto: Shutterstock, zdroj: drmsh, iq-faq

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments