Jak mohou být tak naivní? Opozice nechá padnout Babiše, vládnout bude Zeman

Koalice Spolu se rozhodla k ráznému kroku. Poté, co vláda Andreje Babiše přišla o toleranci ze strany KSČM, chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se však střílí především do vlastní nohy a zcela nepochopitelně nedomyslela veškeré důsledky, které pro ni toto rozhodnutí bude mít. Jakoby hrála do karet Miloši Zemanovi, který už několik týdnů přemýšlí, jak to celé odpálit.

Andrej Babiš pro svou vládu nemá v Poslanecké sněmovně dostatek hlasů, to je jasné. A prezident Miloš Zeman za ním už nijak zvlášť nestojí. Jejich vztahy už jsou jen vysloveně pragmatické a takříkajíc si teď “nic nedluží”. Už před několika týdny se objevily první vlaštovky toho, že by prezident po čase opět rád sestavil vlastní vládu. Jemu věrný Tomio Okamura začal v důsledku nezvládnuté koronavirové krize volat o vyvolání hlasování o nedůvěře vlády. Teď se přidal i další potřebný díl skládačky, komunisté. No, a pak bylo už jen zapotřebí těch, kdo ono hlasování vyvolají, jistě ve snaze dosáhnout toho nejlepšího pro Českou republiku. Miloš Zeman by je nazval užitečnými idioty. Oni si ale říkají koalice Spolu.

Pokud k hlasování o nedůvěře skutečně dojde, je nepravděpodobné, že by ho Andrej Babiš přežil. Podporu mu demonstrativně odejmuly jediné strany, s nimiž mohl handlovat, tedy SPD a komunisté. Strany takzvaného demokratického bloku ho těžko mohou podpořit, když jejich část hlasování sama vyvolá. Piráti a STAN si potom nemohou před volbami dovolit Babiše otevřeně podpořit.

Jaký bude výsledek, to už z historie dobře známe. Karty bude rozdávat Miloš Zeman a ten neodolá pokušení sestavit svou vlastní, deklarativně pochopitelně úřednickou, vládu. V jejím čele by měl stát Roman Prymula, kterého prezident označí za tu nejvhodnější figuru pro řešení zpackané krize. A bude sklízet ovoce, protože bude moci rozvolňovat a vyhlašovat úspěchy s rychle postupujícím očkováním.

Hloupost takového kroku potom bude stát už tak haprující koalici Spolu voličské hlasy. Kdo by také volil někoho, kdo si nedokáže spočítat dvě a dvě a ve snaze zvýšit zájem o sebe samého vyvolá takový problém?

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments