Do boje o Kúdelu se zapojil i Hrad. Nevěřme nesmyslům, fotbalista dostal trest po právu

Doslova celá Česká republika je na nohou proto, že fotbalista Slavie Ondřej Kúdela dostal od fotbalové organizace UEFA tvrdý trest za rasistickou urážku protihráče Glena Kamary ze skotských Rangers. Jistě, potrestání v podobě zákazu startu v deseti zápasech a navíc nemožnost startu na fotbalovém svátku v podobě Eura, to zamrzí. Na druhé straně bychom si neměli nic namlouvat a už vůbec nevěřit poněkud trapným výmluvám samotného hráče. Diskutovat lze o samotném trestu, těžko ale o vině.

Údajná nespravedlnost cloumá veřejností, a tak se přiložit pod kotel rozhodli i politici. Ti se vesměs nekriticky zastávají českého fotbalisty a hrají tak na nacionalistickou strunu. Nad prokázaným rasismem se nikdo z nich nepozastavuje. Poukazují výhradně jen na nespravedlivý trest, obzvlášť v porovnání s trestem za zákrok na slávistického brankáře Ondřeje Koláře.

Na stranu slávisty se postavili politici z celého politického spektra. Závěr UEFA odsoudil Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra, Mikuláš Ferjenčík, Tomáš Zdechovský a další. Vyjádřil se k němu i Hrad. “Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu,” napsal hradní kancléř Vratislav Mlynář v dopise, který zaslal disciplinární komisi UEFA a s jehož obsahem je obeznámen a tedy s ním souhlasí i prezident Miloš Zeman.

Jenže ono to s těmi důkazy je trochu jinak, než jak se české veřejnosti předkládá. Ondřej Kúdela ke Glenu Kamarovi skutečně přiběhl a se zakrytými ústy mu skutečně něco řekl. Teď jde o to, co to bylo. Podle Kúdely zcela nevinné “you are fucking guy”, což by ve fotbalovém světě byla nevinná nadávka. Problém je v tom, že podobnou nikdo nikdy neslyšel, jednoduše se nepoužívá. Podle Kamary však zaznělo něco o opicích, což už je pochopitelně extrémně rasistické a cílené. Rangers hráli tvrdě a slávisté to mohli řešit různě. Jistě by je nikdo neosočoval z toho, že mluví sprostě a případně sáhnou po tvrdších zákrocích. Vše by se dalo snadno svést na vyhrocenou fotbalovou atmosféru. Jenže rasismus se dnes bere sakra vážně a fotbalisté si toho jsou dobře vědomi. Na hřišti si mají být všichni rovni, a jakkoliv je situace vyhrocená, nesmí se osočovat na základě barvy pleti. To je zkrátka tabu.

Jak velký problém to celé je, vytušil i sám Kúdela hned po zápase, kdy si začal vymýšlet výmluvy. Přitom ve stejný moment vznikala nahrávka jeho spoluhráče, ve které se přiznává k tomu, že musí trčet na hřišti, protože Kúdela někomu z Rangers řekl “you are fucking monkey”.

Součástí problému se stalo i Kúdelovo zapírání. Zřejmě i to vedlo k drsnému trestu, který zdánlivě nekoresponduje s tresty ostatních hříšníků z tohoto utkání. Vlastně nejlépe tak zareagoval šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, který po vynesení verdiktu řekl, že ho respektuje a že Kúdela ke Kamarovi vůbec neměl chodit.

Reakce mnohých Čechů, obzvlášť potom elity národa, kterou by politici měli být, je v kauze Kúdela bohužel ostudná. Všichni uvěřili podivnému fotbalistovu vysvětlení, přestože mu uvěřit chtěli. Nadále tvrdí, že pro rasismus neexistují žádné důkazy, přestože je jich více než dost, a to nejen těch nepřímých. Společnost, která útočí tehdy, kdy si někdo došlápne na “někoho z našich”, byť to bylo po právu, má do dospělosti bohužel ještě daleko.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments