První den na dvou ministerstvech a hned kolaps. Hamáček opravdu není Havlíček

Jan Hamáček zkolaboval. Staronový předseda ČSSD, vicepremiér, ministr vnitra a nově i ministr zahraničí to potvrdil serveru Novinky.cz. “Mám za sebou drobný kolaps,” uvedl Hamáček, který dodal, že ruší svůj program do chvíle, než se jeho zdravotní stav zlepší.

Nejde o malý problém. Hamáček v pondělí nechal narychlo odvolat ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aniž by za něj měl připravenu náhradu. S předpokládaným náhradníkem Lubomírem Zaorálkem se šéf sociální demokracie podle všeho správně nedomluvil a současný ministr kultury jeho nabídku v podstatě odmítl. Hamáčkovi tak nezbylo nic jiného, než se do role ministra zahraničních věcí pasovat sám.

Česká vláda tak dostala druhého dvojministra. Dlouhodobě souběžně řídí resorty průmyslu a dopravy další vicepremiér, Karel Havlíček. Ten je přitom pověstný tím, jak dobře si dokáže organizovat svou práci a také tím, že téměř nespí.

Jan Hamáček je ale podle všeho z jiného těsta. Jeho okolí ho popisuje jako spíše pomalejšího politika, který rozhodně není nějakým strojem na práci, ale který většinou spoléhá na své podřízené. Jejich práci potom rád zaštítí silnými slovy.

Faktem je, že Jan Hamáček se svou vlastní vinou vmanévroval do extrémně obtížné situace. Odvolání Tomáše Petříčka odůvodnil tím, že sociální demokracie má být čitelná, aby hned vzápětí nepovedenou rošádou docílil přesného opaku. Kromě toho s jeho stranou ukončila jednání o koalici Strana Zelených s tím, že Hamáček nemůže být garantem ukončení autoritářského řízení státu. V neděli se také objevil volební průzkum společnosti Kantar pro Českou televizi, který ČSSD přisoudil dosud nejhorší výsledek – pouhá tři procenta.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments