Jak nastartovat auto, ve kterém není baterie

Každému se pravděpodobně někdy stalo, že přišel k vozidlu, jehož baterie nemá svůj nejlepší den. Často nám vozidlo problém s baterií indikuje dříve, než se pokusíme nastartovat motor. Dveře se neodemknou, světla nebliknout a pak už jen zarachotí startér.

Existuje ale několik způsobů, jak vozidlo s vybitou baterií opět rozpohybovat. Některé možná již budete znát, jiné pro vás budou novinkou. Každopádně doufáme, že vám v potřebné chvíli přijdou vhod a pomohou vám vůz opět nastartovat.

Zkuste nastartovat pomocí externího zdroje

Oživit baterii lze samozřejmě pomocí jiného zdroje elektrické energie. Samozřejmě ale nelze použít jakýkoliv zdroj. Auto baterie pracují nejčastěji s napětím 12 Volt. Proto je dobré použít zdroj, který má stejné, případně mírně vyšší/nižší napětí. Maximálně tedy 13V, minimálně 10V.

  • Startovací kabely

Asi nejznámější způsob k okamžitému nastartování. Požádejte dobrou duši, aby vám poskytla svou autobaterii k nastartování vašeho vozu. Dávejte jen pozor na správné připojení pólů, jinak vám dojte ke zkratu a budete rádi, když to odnesou jen pojistky.

  • Aku-Baterie z kutilského náčiní

Alternativou pro zručnější ruce jsou i aku-baterie na 12V a kapacitou 3 Ah. Pomocí dvou drátků ji připojte k akumulátoru vozidla. Použijte ty nejsilnější dráty, která lze k podobné montáži použít. I zde je kriticky nezbytné správné rozlišení pólů.

  • Baterii ohřejte

I teplo můžeme považovat za externí zdroj energie. Nízké teploty negativně ovlivňují kapacitu baterie. Pokud máte tu možnost, zkuste baterii nechat ohřát na pokojovou teplotu a následně ji zkuste namontovat zpátky a nastartovat.

Foto: Shutterstock

Roztlačit, nebo pustit z kopce?

Vozidlo lze nakopnout i pomocí hrubé síly. Jistě už jste slyšeli, že někdo musel své auto roztlačit. Pro neznalé vše uvedeme na světlo. Tento postup je možný pouze u vozidel s manuální převodovkou. U automatu takto maximálně poškodíte převodovku, ale nenastartujete.

Principem tohoto postupu je donutit auto k vygenerování minimálního množství energie, která umožní vozidlo nastartovat.

  • Zapněte zapalování
  • Zařaďte neutrál
  • Vozidlo pusťte z kopce, roztlačte ho, případně se nechte chvíli táhnout na laně
  • V případě kopce, nebo vlastního roztlačení, mějte vždy otevřené dveře k řidiči
  • Jakmile vozidlo dosáhne rychlosti alespoň 10 km/h, zařaďte dvojku/trojku a pusťte spojku
  • Spojku pouštějte s citem, a jen tehdy když uslyšíte že při záběru spojky motor škytá
  • Po úplném puštění spojkového pedálu by měl motor chytit a vy můžete jet

Jako u všeho i zde je riziko poškození vozidla. Při nastartování pomocí externího zdroje se velmi často rozsvítí různé kontrolky, nicméně po čase zase zhasnou. U roztlačení riskujete zase poškození motoru, například z důvodu přeskočení rozvodů.

Nicméně i autor tohoto článku přiznává, že nikdy osobně neviděl vozidlo, které by utrpělo újmu při správně provedeném oživení baterie a roztlačení.

Foto: Shutterstock, zdroj: carswitch, thedrive

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments